Hei,
joudun eläkkeelle siirtymisen myötä etsimään itselleni halvemman asunnon. Tässä tai naapurikaupungissa se tarkoittaa kaupungin vuokra-asuntoa. Osaako joku neuvoa seuraavissa:
- tuttava väittää, että en voi hakea naapurikaupungista vuokra-asuntoa, jos en ole ollut siellä kirjoilla 1.1. alkaen. Eli en siis tänä vuonna?
- onko totta, että tilillä pitää olla suunnilleen 0 euroa, jotta saa asunnon?
- olen saamassa nykyisestä asumisoikeusasunnosta noin 20 000 euroa, laskeeko tämä mahdollisuuksia vuokra-asunnon saantiin?
- eläkkeeni tulee olemaan noin Eur 2300 - 2400 / kk.
Olen katsellut hakulomakkeita, mutta niistä eivät selviä yllä mainitut asiat. Toimistot eivät vastaa sähköpostikyselyihin.
Löytyisikö sopivia kokemusasiantuntijoita......
Kaupungin vuokra-asunnot?
3
289
Vastaukset
- Anonyymi
Oman kokemuksen mukaan kelan asumistukea varten käyttötilillä ei saa olla paria tonnia enempää eli kunta tuskin vaatii sitäkään. Toisen kokemuksen mukaan sähköposti tiedusteluihin vastataan heikoilla prosenteilla ylipäätään ja jos vastataan niin jotain ylimalkaista. Kunnallisissa suojatyöpaikoissa ja suojatyövirastoissa senkään vertaa jos sitäkään.
- Anonyymi
Hei! Selvennyksenä, että en tarvitse Kelan asumistukea (enkä sitä saakaan). Haluan vain vaihtaa kalliista asumisoikeusasunnosta edullisempaan vuokra-asuntoon.
- Anonyymi
Mikä tämän kertaista aloituksen tekijää on estänyt menemään vaikkapa sinne naapurikaupunkiin kysäisemään tai soittamalla kysymään tilannetta asunnon saannin rajoituksista ??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19911814
- 585559
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462867Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k172590- 422479
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342043Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471949Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131921- 381775
Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71747