Yhtäkkiä alkanut hengenahdistus ja pitkittynyt semmoinen. Astmalääkkeet ei auta!

Anonyymi-ap

Huhtikuussa alkoi yhdessä yössä kauhea hengenahdistus ja rintakipu, joiden oireet ovat vain pahentuneet ajan myötä. Muita oireita mitä on tullut ajan kanssa: hengen haukkominen koko ajan, happi ei riitä, nukkuminen ei onnistu, jatkuva väsy koko ajan, haukotteleminen, päänsärky, huimaus, sydän tykyttää kovaa, tunne sydänkohtauksesta, rinnassa jatkuva, jalat puutuu jos istuu pitkää.
Astma on todettu, mutta lääkkeet eivät auta. Montaa lääkettä kokeiltu. Pef mittauksetkaan ei parannu lääkkeillä. Röntgenkuva otettu ja monet verikokeet eikä mistään löydy mitään.
Voiko oikeesti olla astma vai joku muu sairaus esim sydän-tai keuhkosairaus?! Tuleeko kellekkään mieleen mitään?

2

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystäväni katso postaukseni Siitepölyallergia osiossa. Melkeinpä samat oireet.
      Kyseessä voi olla epänormaali allergia/siitepöly tai vastaava aalto eteläeuroopasta jopa Afrikasta kotoisin, mutta jatkan tutkimuksia kukaan ei ole voinut vielä vastata konkreettisesti tähän - monet ovat saaneet erittäin tukalia oireita. Katos omat hoito ohjeet tuosta Siitepölyallergia osiosta. Viime yön pystyin nukkumaan jotenkuten normaalisti mutta vielä on sitä "ilmassa". Joten ei ole koti, vaan ihan varmasti ulkopuolinen tekijä kuten siitepöly tai jokin vastaavanlainen juttu ilmassa.
      Jos sinulla on erittäin vaikeaa käypä terveyskeskuksessa tai yksityslääkärissä että saat apua, lue toki omat hoito ohjeeni. En usko että astmaa on mutta kun ei tiedä; lääkärit eivät pystyneet diagnostisoimaan. Yritän itse tutkia syyn tähän vielä.
      Jos joku tietää - kertokaa kiitos!

    • Omat oireet: nenä ruutinkuiva, ei pysty nukkumaan, rinta "painaumaa" ei kipua mutta "painetta" öisin. Nenä hengitystie (vain) ikään kuin koko ajan vähän kapeampi/kuristunut, niin että hengitys on vähän raskaampaa. Kts hoito ohjeeni Siitepöly osiosta. Juo paljon vettä! Juo ja syö kunnolla - se antaa keholle ravinteita taistella sairautta vastaan. Hengitä keitettyä vettä sitruunalla, höyryt ovat hyviä. Ota "siesta" päivisin muista levätä päivisin, jollei yö unet onnistu. Toivokaamme että tämä uusi (taas) parasiitti häviää pian, nyt jos tulee sadetta parantaa ja viimeistään kesän myötä se on poissa! Voimia sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2572
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      316
      2241
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      26
      1970
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1606
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1106
    Aihe