Millä tavoin seksi on syntiä?

Anonyymi-ap

Kuolema on synnin palkka, sanotaan, mutta millä tavoin seksi vie ihmisen turmioon? Nunnat ja munkit antavat siveyslupauksensa luostariin tullessaan, mutta taviksella ei tunnu olevan hajuakaan seksin vaaroista tai edes turvaseksin haitoista sellaiseen elämään nähden, jossa ei harrasta seksiä. On todettua, että seksissä ihmisen aivoihin kertyvät, vastakkaisen sukupuolen alaosista peräisin olevat kuona-aineet poistuvat ihmisen päästä vasta 666 vuorokauden kuluttua niiden saamisesta, eli noin vuoden ja kymmenen kuukauden kuluttua. Myös itsetyydytys lasketaan seksiksi, haitat kenties perustuvat ihmisen alaosien yhteyksiin aivoihin, kaikenlaisiin aivoihin selviä vaikutuksia aiheuttaviin molekyyleihin, joita tulee ihmiseen ulkoapäin riittäviä määriä, ja oidipuskompleksin aktivoitumiseen, joitain ideoita mainitakseni. Mikäli perustelee tarvetta mielihyvän kokemuksella ja vaikutuksilla teon jälkeen, voidaan hyvin pohtia ei-synnillisiä keinoja seksin sijaan mielihyvän tunteiden aikaansaamiseksi ihmisellä, siten kuin näitä jälkimmäisenä mainittuja ei tee ylenmäärin. Minkä yhteydessä voidaan esittää kysymys: onko sellainen, eli paljon synnittömämpi elämä, parempaa pidemmän päälle ja miksi? Intohimo on yksi seitsemästä kuolemansynnistä, tämä ilmiselvästi tarkoittaa aiheena tietysti myös seksiä siveellisemmin lausuttuna. Mitä se merkitsee kuolla syntiin verrattuna elämään ilman kuolemaan johtavaa syntiä, joista eräs on seksi? Nyky-yhteiskunnan seksi-intoisuus aggressiivisuudellaan ja tarpeilleen vannoutuneisuudellaan, tekojensa synnillisen luonteen ummistaneena tai niitä niiden nimillä muille myyvinä lähestyy jonkinlaista riehuntaa jopa, jossa alatyylisin asioin muille esiintyminen sokeasti koetaan asialliseksi sosiaalisuudeksi. Sukupuolitaudit ymmärrettävästi, hoidettuina tai etenkin hoitamattomina, tuottavat ihmiselle kuoleman. Näiden "pöpöjen" nimet moni ihminen tietää, mutta ihmisen alaosissa on runsain määrin myös muunlaisia pieniä, eläviä ja kuolleita, orgaanisia kantoja. Niiden joutuessa toisen ihmisen sisälle, jokin hänen aivoissaan tuhoutuu pysyvästi, mikä on toki seurausta myös muista sukupuolikontaktiin liittyvistä asioista. Ei ole huono juttu olla neitsyt vielä 20- tai jopa 30-vuotiaana, vanhempien sukunsa jatkamisen sijaan pitäisi arvostaa sellaisen lahjan tarjoamista oikeasti enemmän kuin lastentekemistä. Elämässä on hei muutakin kuin seksi tai edes parisuhde. Käytä mielikuvitustasi ja ota selvää, parittomista ajoista elämässäsi pidät oikeasti eniten. Parina olemisessa ja parittelussa on aina kiinni toisessa ihmisessä elämässään, mikä ei ole elämän tarkoitus. Elämän tarkoitus on saada elää sitä mikä elämäksi kutsutaan, ilman syntiä.

Eli tämän keskustelun aiheena tällä aloituksella on, mitä tavoin seksi on mielestäsi syntiä? Kommentoikaa aihetta vain yleisellä tasolla, ei mennä omiin kokemuksiin eikä muihin kiellettyihin postauksiin.

9

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska se kuuluu vain kahden ihmisen sopimukseen. Avioliittoon. Se on muuten huoraamista. Muslimeilta kiellettyä omassa maassa. Siksi vapaa eurooppa nuoria miehiä kiinnostaa. Heiltä on päihteetkin kielletty. Jehovilta televisiokin.
      Ihmisen suurin synti on ahneus haluta enemmän.
      Viimeisessä hetkessä ei pahantekijöitä oteta edes kuolleina mukaan. Mutta hyvät ihmiset vaikka olisi ollut kuinka köyhä pääsee taivaaseen.

    • Anonyymi

      Hauskaa ajattelua. Olitpa todella ajatellut. Varmaan alkuperäinen tarkoitus oli, että nainen ja mies rakastuvat, sitoutuvat toisiinsa, perustavat perheen ja kasvattavat lapsistaan yhtä vastuunalaisia ja muita kunnioittavia kuin itse ovat olleet.

      Moneen kertaan varmaan maailmassa tämä ideaali on rikkoutunut. Siitä on aiheutunut paljon vahinkoa ihmisille. Myös ihan näkyviä katastrofeja, kuten Aids-epidemia pääosin tietynlaisten ihmisryhmien keskuudessa 80-luvulla. Eikä ongelma ole vieläkään mihinkään kadonnut. Tietysti muut sukupuolitaudit ovat myös merkkejä vahingollisesta käyttäytymisestä.

      Voi myös ajatella, että jos kaikki vain itsetyydyttäisivät ennen vakinaista kumppania, olisi maailmassa ongelmia paljon vähemmän. Eli jos sillä saa pahimpia paineita purettua, on se kuitenkin paljon pienempi paha kuin vakinaisen parisuhteen ulkopuolella tapahtuva seksuaalinen toiminta. Seksuaaliseen toimintaan pitäisi aina liittyä valtavan suuri kunnioitus ja vastuu kumppanista.

      Myös pahoja rikoksia liittyy juuri seksuaaliseen käyttäytymiseen.

      Kaikkeen syntiin voi soveltaa tätä yksinkertaista ajatusta, että mitä taivaassa ei tehdä, sitä ei kannata maailmassakaan tehdä. Taivaassa arvostetaan toki perhettä ja sen saamiseen maailmassa liittyy myös seksuaalisuus. Uusia pelastuskelpoisia sieluja syntyy. Eli taivaan näkökulmasta tämä on kyllä hyvää. Kaikkien variaatioiden kohdalla kannattaa kuitenkin ajatella tällä tavalla, kun näitä asioita pohtii.

      Toki perhe-elämäkin voi olla pahaa, jos puolisot eivät arvosta toisiaan ja tyrannisoivat toisiaan. Siinäkin tapauksessa tehdään syntiä, eikä se ole siunaukseksi. Siinäkin kohdalla täytyy ajatella samoin, että millä tavalla taivaassa ei voida käyttäytyä, sillä tavalla ei maailmassakaan pitäisi käyttäytyä. Jos niin kuitenkin käyttäytyy, tekee pahaa syntiä Jumalan silmissä ja lähimmäistään vastaan.

      Joskus voi olla hyväksikin erota, jos toinen osapuoli ei kanna vastuutaan tai muuten käyttytyy vahingollisesti muita kohtaan.

      Kaikkea hyvää!

    • Anonyymi

      Seksi ei ole syntiä. Ainoastaan se on syntiä, jos siitä aiheutuu seurauksia (raskaus, jonkun hylkääminen, surua ja murhetta). Muuten seksi on äärimmäisen ihana ja nautittava asia kahden sitoutuneen ja vastuullisen ymmärtämänä.

      Näin ajattelen naisena.

      • Anonyymi

        Hyvin ajateltu. Toisaalta parempi raskaus ja huolehtiva äiti kuin esim. keskeytys vain siitä syystä, että on holtittoman käytöksen seurauksena raskaana. Ei enää siinä vaiheessa voi pitää syntinä, jos pieni arvokas ihminen syntyy maailmaan ja hänen äitinsä edes pitää hänestä huolta. Toki lapsen alulle saattaja on Jumalan silmissä vastuussa ja tekee syntiä, jos ei kanna vastuutaan. Toisaalta on äidin ja lapsen kannalta joskus parempikin, ettei "kelvoton" isä enää enempää sotke heidän elämäänsä ja pysyy kaukana.

        Ihan oikein. SItoutuminen ja vastuullisuus kuuluvat tuohon syvästi.

        Voimia!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvin ajateltu. Toisaalta parempi raskaus ja huolehtiva äiti kuin esim. keskeytys vain siitä syystä, että on holtittoman käytöksen seurauksena raskaana. Ei enää siinä vaiheessa voi pitää syntinä, jos pieni arvokas ihminen syntyy maailmaan ja hänen äitinsä edes pitää hänestä huolta. Toki lapsen alulle saattaja on Jumalan silmissä vastuussa ja tekee syntiä, jos ei kanna vastuutaan. Toisaalta on äidin ja lapsen kannalta joskus parempikin, ettei "kelvoton" isä enää enempää sotke heidän elämäänsä ja pysyy kaukana.

        Ihan oikein. SItoutuminen ja vastuullisuus kuuluvat tuohon syvästi.

        Voimia!

        En minä muutenkaan määrittele syntiä. On 10 käskyä. Omat mututunnelmat ovat arvauksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En minä muutenkaan määrittele syntiä. On 10 käskyä. Omat mututunnelmat ovat arvauksia.

        Ok. 10 käslyä on kaiken moraalin perusta. Totta. Voi hyvin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok. 10 käslyä on kaiken moraalin perusta. Totta. Voi hyvin!

        Jeesus toi toki armon myös katuville. Sekin on hyvä muistaa.


    • Anonyymi

      Näinkin jumalallisina henkilöinä pystytte kuitenkin lausumaan väärää todistusta ilman ongelmia? Kuinka ihanan tekopyhää.

    • Anonyymi

      Tekevät jotain sikkiä bebe

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2294
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2010
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1590
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      51
      1517
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      154
      1498
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1396
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1314
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1166
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1135
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1094
    Aihe