Koillis-Savon alueella on ollut jatkuvasti myynnissä omakotitaloja ja osakehuoneistoja. Hinnat ovat olleet hyvinkin edullisia.
Näyttää siltä, että myyntiajat ovat viruneet kovin pitkiksi. Mikä näiden kohteiden kohtalo lopulta on, jos ostajaa ei löydy?
Taloyhtiöiden osalta riski on merkittävä. Jos jää paljon vajausta vastikkeiden maksuista, taloyhtiön laskut jäävät muiden osakkaiden vastattavaksi ja lopulta taloyhtiö menee vararikkoon. Joku tällainen on ollutkin julkisuudessa.
Omakotitalojen osalla autio kiinteistö tuo vain kuluja. On maksettava ainakin kiinteistövero ja sähkö. Jos haluaa myydä kiinteistöä koko ajan, on huolehdittava kohteen yleiskunnosta, auraus, nurmikon leikkuu, nuohous, lämmitys jne.
Onko tilanteessa odotettavissa mitään muutosta parempaan suuntaan?
Myytävät kiinteistöt ja asunnot
3
515
Vastaukset
- Anonyymi
Ainoa toivo on saada alueelle jokin uusi iso työllistäjä. Kuten vaikka Rautavaaralle suunniteltu kaivos.
- Anonyymi
Kyllä se on tosiasia, että pienten muuttotappiokuntien asuntojen ja omakotitalojen arvo on jo laskenut rajusti ja tulee lähitulevaisuudessa romahtamaan. Onhan tästä ollut jo uutisjuttujakin ihan kiinteistövälittäjän myöntämänä.
Kuka haluaa ostaa talon maalta vaikkapa 100000 eurolla, kun talon arvo 10-15 vuoden päästä on noin 40000-50000€? Jos sitä ylipäätään enää koskaan saa kaupaksi.
Pankit tiedostavat tämän ja siksi pankit eivät anna enää niin paljon lainaa maaseudun taloille kuin ennen. Vakuusarvo on laskenut paljon.
Remontointikaan ei nosta talon arvoa.
Joku voi sanoa, että taloni arvo on 140000€. Ei ole. Talon arvo on se, minkä siitä saa, kun talo myydään.
Maaseudun talojen kohtalo tulee olemaan surullinen. - Anonyymi
Hyvinvointialue vie maaseuduilta terveyspalvelut. Kun ei kunnissa kohta enää ole terveyskeskuksia, kouluja, pankkeja jne., niin kuka hullu muuttaa enää maalle?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741114
- 751111
- 481004
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104958- 51935
- 33717
- 49704
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607- 50590
Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557