Koko kiinteistösektori menossa nurin?

Anonyymi-ap

Kun Op sulkee kaupankäynnin vuokratuottorahastollaan eikä sieltä saa lunastettua sijoittamaansa rahaa ainakaan vähään aikaan.

Niin ja jos saa niin koska ja millä hinnalla. Kyllä tuo asiakkaan tappioksi koituu valitettavasti. Tai olen siitä lähes varma.

16

337

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asuntomarkkinoiden hintaromahdus olisi näin ostajan näkövinkkelistä erittäin toivottavaa. Kyseessä on pankkien inflaatio-fiatilla ylläpitämä kupla joka puhkeaa vääjäämättä joskus. Korjausliikkeestä hyötyy kun ostelee kuopan pohjalta.

    • Anonyymi

      Ottamatta kyseiseen rahastoon kantaa, vaan ihan yleensä.

      Niin tuollaisella toiminnalla aiheutetaan hallaa kaikille rahastoille. Itselläni meni käytännössä kaikki miehlihalut laittaa rahaa mihinkään rahastoon.

      • Anonyymi

        Tuo on sijoittajille vaan parempi. Sinun mielihalusi ei vaikuta kenenkään elämään. Ja jos et halua sijoittaa niin on hyvä vaihtoehto olla sijoittamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on sijoittajille vaan parempi. Sinun mielihalusi ei vaikuta kenenkään elämään. Ja jos et halua sijoittaa niin on hyvä vaihtoehto olla sijoittamatta.

        Onpas sulla paha olla, mikä mättää?


    • Anonyymi

      Ei OP omista rahastoa vaan rahaston omistaa siihen sijoittaneet yksityishenkilöt ja instituutiot. OP vain hallinnoi rahastoa. Rahaston omistajat tulevat loppupeleissä vastaamaan myös kaikkien rahastonsa kautta omistamiensa kiinteistöjen kaikista velvoitteista.

      Eihän OP omista myöskään niitä osakkeita, joita ihmiset ovat ITSELLEEN ostaneet OPn hallinnoimien isakeaäästötilien tai arvo-osuustilien kautta.

      Esim. Ostat 1000000€ OPn kautta osakkeita ja kyseinen yritys, jonka osaomistaja olet, tekee konkurssiin. Silloin osakkaana olet viimeinen, joka konkurssipesästä saa yhtään mitään takaisin ja sekin suhteessa osakeimiatuksen määrään ei ostohintaan.

    • Anonyymi

      Ihan sama, jos omistaa suoraan, ei rahastoutuna kiinteistön. Silloinkin omistaja vastaa kaikista velvoitteista kiinteistöstä sä, vaikka se olisi vupkrattuna esim sijoitusasuntona.

      Kannattaa nyt oikeasti seuraavan kerran kun haluaa "rikastua" pelata kiltisti kympillä lottoa kerran viikossa ja laittaa toinen kymppi vaikka takataskuun jemmaan.

    • Anonyymi

      Koko kiinteistösektori? Nuo OP:n rahastot omistavat jonkun promillen kymmenesosan suomalaisista kiinteistöistä. Muut kuluttajille suunnatut "ongelmarahastot" suunnilleen saman verran.

      Pisara valtameressä, ei mitään merkitystä markkinalla.

      Ainut vaikutus mikä tässä laajammalla näkökulmalla voi tuntua, on se että nämä rahastot eivät rakennuta nyt uusia vuokrakasarmeja tai toimistotaloja, mikä ajaa rakennussektoria vielä pahempaan lamaan. Eli oikeasti suurin kärsijä on rakennusteollisuus ja noihin yrityksiin rahansa laittaneet sijoittajat.

    • Anonyymi

      Ihan hyvä, ettei tähän maahan seuraavana viitenä vuotena rakenneta yhtäkään paskakerrostaloa, joiden rakennuslaatu on suomalaista sutta ja sekundaa. Valtaosa kiinteistöistä muutenkin maakunnissa on purkutuomiota vailla.

      Muuten, valtaosa niistä paskavuokrakasarmeista on juurikin näiden kaikkien kiinteistörahastojen, joita jullikoille myytiin merkonomien toimesta OPn tiskillä, on juurikin näiden suljettujen rahastojen omistamia.

      • Anonyymi

        Tätä olen ihmetellytkin että miksi aina vaan rakennetaan uusia kerrostaloja samaan aikaan kun maaseudulla jää jatkuvasti taloja tyhjilleen eikä niitä saa myytyä.


    • Anonyymi

      Täytyyhän ne miljoonat turvapaikanhakijapoloiset johonkin majoittaa.

      • Anonyymi

        Siitä huolehtii Luona ja rahantekoa ei voi estää!

        Sillä argumentillako niitä vuokratuottorahastoja on myyty, että turvapaikanhakijoille ne vuokrataan ja Kela maksaa.

        Huhhuh jopa on maalaisliittomaista toimintaa!


    • Anonyymi

      Onneksi on Kokoomus ja Persut pistämässä tähänkin tuhlaamiseen jotain rahaa jos sossut (kepu ja SDP ) tuon takia haluaa tänne rajattomasti maahantuloa, että saadaan Kelan kautta sosialisoitua loputkin Hkin netti veronmaksajien rahat maaseudun jullikoille. Huhhuh!

    • Anonyymi

      Eihän kukaan järkevä sijoita epälikvideihin kiinteistö tai metsä rahastoihin !
      Sehän on vastoin koko rahasto sijoitus ideaa !
      Rahastoissahan ostetaan ja myydään nopesti ostettavia ja myytäviä Pörssi osakkeita.
      Pörssiosake kauppa tapahtuu nykyään silmän räpäyksessä ,niin nopeaa että kun laitat toimeksi annon ja klikkaat toimeksi anto sivua ,niin et ehdi nopempaa sinne mennä kun kauppa on jo tapahtunut vaikka ei siinä sekuntia kauempaa mene kun sivua vaihtaa.
      Koko rahasto hommahan toimii että kun rahastoa ostetaan tai myydään niin vastaavastii rahasto ostaa tai myy osakkeita heti perään.

      Eihän kiinteistöjä ja metsiä voi hetkessä myydä eikä pieninä osuuksina esim. muutaman tuhannen euron erissä...
      Ei kukaan järkevä joka tajuaa asioiden päälle sijoita tällaisiin rahastoihin .
      Muutenkin rahastot on iso kuluisia joten pankin niillä parhaiten pärjää..
      on tietenkin tilanteita että rahastoihin voi ja kannattaa sijoittaa kovista kuluista huolimatta esim. hajautuksen kannalta tai pääsyn johonkin eksoottisile markkinoille johon muuten on huono sijoittaa...
      Mutta sitäkin tarvetta vähentää nykyään huomattavasti Etf rahastot joiden kulut ei ole kuin murtoosa näihin perinteisiin rahastoihin.

    • Anonyymi

      Jotenkin nyt näyttää siltä että taitaa koko talousjärjestelmä olla menossa nurin. Mahdollisesti joku pörssikupla tulossa ja koko Eu on hajoamassa velkojensa takia. Olen itse harrastanut jo jokusen vuoden ajan paljon sijoittamista enkä millään pikkusummilla.

      Nyt täytyy sanoa että on kyllä viimeisen vuoden aikana mennyt suurin osa sijoituksista niin huonosti että luottamus koko hommaan on kärsinyt pahan kolauksen. Tekisi jo hätäisenä ja kärsimättömänä ihmisenä mieli myydä kaikki sijoitukset pois isolla tappiolla. Tiedä kuinka suuri katastrofi tässä vielä onkaan edessä.

      Tai sitten vaan katselen ja hetken päästä huomaan että meni loputkin omaisuudesta.

      • Anonyymi

        Pörssikuplia on ollut ja mennyt ennenkin. Samoin kuin kiinteistökuplia. Talousjärjestelmän romahtamiseen ne eivät riitä.


    • Anonyymi

      Kyllä. Sijoituksen arvon muutos näkyy aina sijoittajalla. Joko voittona tai tappiona.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      180
      2653
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      105
      1111
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      780
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      779
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      277
      754
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe