grillivaalimakkarat telttoineen tulevat taas torille helpottamaan hallituksen aiheuttamaa nälkää eläkeläis-ja lapsiperheissä sekä työttömissä.
Makkaroiden jako voisi alkaa vaikka välittömästi koska kurnivat mahat eivät odota.
Onneksi persujen
32
459
Vastaukset
- Anonyymi
Kasvissyöjä Purra on kieltänyt mahtikäskyllään vaalimakkaroiden jaon persuäänestäjille.
Makkararahat menevät tällä kertaa persueliitin virkistysrahastoon.
Tämä siis salaista tietoa.- Anonyymi
Kyllä puoluetuki pitäisi suunnata äänestäjien kosiskeluun eikä puoluejohdon omiin kemuihin.
Huhtikuussa nähdään!
- Anonyymi
Luuletko että ketään vapaaehtoista makkaranjakelijaa ilkiää enää tulla torille telttoineen kaiken tapahtuneen jälkeen?
- Anonyymi
Ei kai niitä makkaroita kannata jakaa kiittämättömille äänestäjille kun kannatus romahtaa vaikka jakaisi kuinka monta makkaraa.
- Anonyymi
Kuopion torilla tulee vuoden alussa voimaan uudet ohjeistukset vaalitoimintaa varten.
Suurin muutos on, että jatkossa puoluetoiminta sijoitetaan keskitetysti Siskotyttö-aukion läheisyyteen torin Vaalikylä-alueille. - Anonyymi
Lisäksi ruuan ilmaisjakelua rajoitetaan. Tapahtumien aikaan sallitut elintarvikkeet ovat mehu, keksi ja karkki.
- Anonyymi
Kekslllä ja karkilla ei köyhän maha täyty.
Hallitus siis todellakin haluaa köyhät hengiltä. - Anonyymi
Eihän sinne sitten tule kuin yhden käden sormilla laskettava määrä ilosanoman kuulijoita, telttaakaan on enää turha pystyttää, ja ne muutamat "Jotain rajaa" rintanapitkin joutaa jo metallinkeräykseen.
- Anonyymi
Harmi, kun Sanna ja kaverit pistivät viime kaudella haisemaan ja laittoivat velkavivun sileäksi. Onneksi on vielä arsenaalissa ankara paastoaminen. Onhan se ihan terveellistäkin.
- Anonyymi
Vakituisten torikauppiaiden kielteinen asenne ilmaiseksi tarjoiltaviin vaalimakkaroihin saattaa vaikuttaa jo liiaksi kuntavaalien tulokseen ja erityisesti perussuomalaiset kärsivät liiaksi äänestäjäkadosta kun makkaroita ei saa enää jakaa.
Suurin osa kuopiolaisista äänestäjistä valitsee puolueensa makkaran laadun perusteella joten voi olla jotta persut kärsivät Kuopiossa rökäletappion.- Anonyymi
Persut ovat sabotoineet meidän yksityisten ruokapaikkojen ja grilliyrittäjien työtä jakamalla toreilla ilmaiseksi makkaroita, on hyvä että heikäläiset saadaan vihdoinkin ruotuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut ovat sabotoineet meidän yksityisten ruokapaikkojen ja grilliyrittäjien työtä jakamalla toreilla ilmaiseksi makkaroita, on hyvä että heikäläiset saadaan vihdoinkin ruotuun.
Ei ole köyhillä varaa ostaa teidän kalliita makkaroita ja lihapiirakoita.
Edes kahvia ei saisi puolueet tarjota.
Torin grilliyrittäjät voisivat pitää lomaa vaalien aikana ja painua matkoille vaikkapa Timbuktuun. - Anonyymi
Ei ole enää ruokajakeluissa ruokaa!
Miksi torin grilliyrittäjät haluavat viedä köyhiltä äänestäjiltä sen viimeisenkin makkarankyrsän?
Suomalaiseen vaaliperinteeseen on kuulunut jo yli sata vuotta vaalikarjan syöttäminen ja nyt ahneet yrittäjät haluavat peruuttaa senkin perinteen.
Sitäpaitsi puolueiden tarjoamat vaalimakkarat on jo kansa maksanut puoluetuen muodossa
Boikotoikaa ahneita yrittäjiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole enää ruokajakeluissa ruokaa!
Miksi torin grilliyrittäjät haluavat viedä köyhiltä äänestäjiltä sen viimeisenkin makkarankyrsän?
Suomalaiseen vaaliperinteeseen on kuulunut jo yli sata vuotta vaalikarjan syöttäminen ja nyt ahneet yrittäjät haluavat peruuttaa senkin perinteen.
Sitäpaitsi puolueiden tarjoamat vaalimakkarat on jo kansa maksanut puoluetuen muodossa
Boikotoikaa ahneita yrittäjiä.Juu ei tänä kevväänä käävä torilla eläkepäivänä ostamassa kahvia ja lihapiirakkoo kun tuommosen tempun torin yrittäjät tekivät.
Tääspoekotti piälle vuan! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu ei tänä kevväänä käävä torilla eläkepäivänä ostamassa kahvia ja lihapiirakkoo kun tuommosen tempun torin yrittäjät tekivät.
Tääspoekotti piälle vuan!Tie niin, ei tule ikävä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tie niin, ei tule ikävä.
Ee tunneta eikä meillä oo asijoo!
- Anonyymi
Ilmaiset rillimakkarat oli nähtävästi ainut houkutin mikä sai ruohonjuuritasolaiset parveilemaan torilla, ikävä tieto niille harvoille persujen ilosanoman julistajille.
- Anonyymi
Kummaa on, että kun hallitus toteuttaa Kokoomuslaista talouspolitiikkaa, niin kaikki kuitenkin itkevät vain persuista.
- Anonyymi
Kaikki tietävät kokoomuksen EK-mielisen laita-oikeistolaisuuden jo ennalta mutta persut lupasi ettei köyhiltä leikata.
Valehtelivat makkaroineen päivineen.
#PetosJytky
- Anonyymi
Mehun ja keksin saavat tunkea kitaansa ihan itse, niiden takia ei kyllä kannata teltalle vaivautua.
- Anonyymi
Riittääköhän virta noilla eväillä, vai onko välillä haettava kaupasta lihaspalleroita mahan täytteeksi?
- Anonyymi
Yhteiskunnan rahoja vaalitukia, saavat nämä vaalilupauksia tekevät, käyttävät tarjoamalla makkaroitaan ja muuta sälää ja kun pääsevät hyville palkoille ja eduille unohtaen kaikki lupauksensa.ei muuta kuin omar edut ja ahterit leviää. Korruptio pahenee vuosi vuodelta ja kaikki politiikot hyväksyvät köyhien, sairaiden, vammaisten tilanteiden huonontamisen. Mutta omat palkat eduskunta, hallitus, valtion virastojen ja sote johtajat nostivat tuosta vaan, lisänä matkustusmenot, puhelin edut, ja erilaiset ateriatarjoilut, mitkä eivät mahdu esim koululaisten saamien viikon aterioihin saaman kuluihin, vaikka julkinen talous kuralla ja velkaa miljardeja ja lisää tuleekuukausittain sekä velan korkoja myös hurjasti.
Rahaa syytetään eu ja Nato touhuihin mihin ei edes ole budjetoitu lähellekään sellaisia summia mihin jo tänä vuonnakin on jouduttu - Anonyymi
Tänään on jäsentenvälinen rillaustapahtuma, perussuomalaiset ensin!
- Anonyymi
Ilkeääkö joku vielä pyöriä persujen joukoissa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilkeääkö joku vielä pyöriä persujen joukoissa?
Vielä niitä on joitakin jotka ovat jo niin leimaantuneita ääripersuiksi ettei niillä ole enää mitään väliä missä ne pyörii.
- Anonyymi
Onko rillaustapahtuma puoluetoimistolla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko rillaustapahtuma puoluetoimistolla?
Ei ollut, oli Hunterin kupeessa, siellä sai liki varmoja äänestäjiä muutamalla makkaralla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollut, oli Hunterin kupeessa, siellä sai liki varmoja äänestäjiä muutamalla makkaralla.
Makkaran syötyään porukka poistui paikalta paikalta naureskellen rillaajan ääntenkalastelu tapahtumalle.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3383433Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4693140- 712150
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401620Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1951495- 1051233
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751212Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1711172Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121127K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81085