Hyvä turku miten meni noin niinku omasta mielestä

Anonyymi-ap

Kyllä turkulaiset on nyt varmaan ylpeitä 😂😂

18

274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      turkulaiset on edelläkävijöitä kaikessa

      • Anonyymi

        Myös tulevassa sodassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myös tulevassa sodassa.

        Sota jo alkanut?

        Skynet jo perustettu, ainakin leffoissa


      • Anonyymi

        Demarit ja vasurit vihaavat suomalaisia.


    • Anonyymi

      Täytyy kyllä tunnustaa että ei kovin hyvin.
      Hävettää olla Turkulainen. Anteeksi.

      • Anonyymi

        kyl varmaan täytyy muuttaa Raisioon tai Naantaliin .ne on aloittanut Turussa jo vaihdot.


    • Anonyymi

      Kertoo Turkulaisista paljon.
      Taitaa kesälomamatka suuntautua seuraavaksi johonkin vähemmän wokepaikkaan

      • Anonyymi

        Maailmalla liikkuessa ymmärtää, että suomalainen onkin vähemmistöä, hupsis


    • Anonyymi

      Turku.
      Kaukana kaikesta ja juna yhteydet yhtä tuskaa.

      Sanoa kuin nuoret aikuiset: Suomen perläpi.
      Kaupunkina hieno, mutta siinä se sitten onkin.🙄

    • Anonyymi

      Turku on Suomen vähiten rasistisin kaupunki.

      • Anonyymi

        Eikö se oo eniten kun ei saa edes Afrikkan olemassaoloa tunnustaa. Nyt seuraavaksi varmaan poistetaan kaikki tumma ihoiset


    • Anonyymi

      Idiootteja ainakin näyttää turussa riittävän.

      • Anonyymi

        joo, niitä kutsutaan persuiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joo, niitä kutsutaan persuiksi.

        Eiköhän ne ole vasureita kuitenkin..


    • Anonyymi

      Joo,anteeksi

    • Anonyymi

      Ei hyvin..hävettää..sori

    • Anonyymi

      Hyvä sdp ryssitte taas kaiken. Hävettää.

    • Anonyymi

      Katariina Souri: Jättäkää Afrikan tähti jo rauhaan
      Turun kaupungin näkemys luopua Afrikan tähti -peleistä päiväkodeissa on saanut Katariina Sourin ja Wilma Schlizewskin kommentoimaan.
      Katariina Souri ei allekirjoita Paco Diopin näkemyksiä Afrikan tähti -peliin liittyen. Jenni Gästgivar
      Tekijän kuva
      Susanna Jyllinmaa
      Tänään klo 19:48

      Turun kaupungissa on keskusteltu Afrikan tähti -pelistä luopumisesta päiväkodeissa. Peliä pidetään ongelmallisena, koska se ei tue sellaista maailmankuvaa, jota Turun kaupunki haluaa varhaiskasvatuksessaan rakentaa. Turun kaupungin varavaltuutettu Paco Diop (vas) on ottanut peliin voimakkaasti kantaa ja irtisanoutunut Turun Sanomien mukaan sen takia varhaiskasvatuksen tehtävästään.

      Taiteilija Katariina Souri reagoi Diopin kommentteihin Facebook-tilillään. Hän kertoi näkemyksensä Diopin argumentteihin siitä, kuinka peli muun muassa toistaa kolonialistisen ajattelun normeja ja kuinka pelin kansikuva toistaa rasistisia stereotypioita alkukantaisista afrikkalaisista.

      – Toivoisin itse päiväkoteihin peliä, jossa ruotsalaiset tulevat Suomeen 1200-luvulla ja tuhoavat paikallisen muinaisuskon ja pakkokäännyttävät suomensukuisen kansan väkivalloin kristinuskoon, vievät alkuperäisen väestön viljelytilat, riistävät heiltä oikeuden omaan kieleen, vääristelevät sanojen merkityksiä luonnonjumalia demonisoiviksi ja pakottavat kirkkokurin myötä kaikki käymään jumalanpalveluksissa ja maksamaan kirkolle pelastuksesta, Souri julistaa.

      Hänen mukaansa tällaisen pelin myötä lapset oppisivat historiaa, josta nyt pitkälti vaietaan.

      – Vai normalisoisiko lautapeli, jossa alkuperäiskansa pistetään kyykkyyn kirkon ja ristin edessä, kristinuskon ristiretket Suomenniemellä? hän huomauttaa.

      Näet koko Sourin tekstin tästä.

      Souri ei myöskään allekirjoita Diopin näkemystä siitä, että ihmisten alkukantaisuus olisi rasistinen stereotypia. Souri ihmettelee, onko Diopin mielestä alkukantainen, luontoyhteyttä kunnioittava kansa länsimaista elämäntapaa viettävää väestöä alhaisempi.

      – Diopin omat puheet ovat muinaiseen elämäntapaan kytkeytyneitä ihmisryhmiä loukkaavia, Souri jyrähtää.

      Souri päättää kirjoituksensa toivomalla, että lautapeli jätettäisiin jo rauhaan.
      Schlizewski samoilla linjoilla

      Yrittäjä Wilma Schlizewski kertoo, että Afrikan tähden luonut Kari Mannerla oli hänen ensimmäinen pomonsa.

      – Kari oli hulvaton ja hauska mies, kuin pieni poika, aina valmis jekkuihin, Schlizewski kuvailee entistä pomoaan.
      Afrikan tähti -pelin luoja Kari Mannerla oli Wilma Schlizewskin ensimmäinen pomo. Jenni Gästgivar

      Schlizewski viittaa Paco Diopiin kuvaillessaan, kuinka vasemmistoliitossa toimiva varavaltuutettu afrikkalaistaustainen opettaja irtisanoutuu työstään Afrikan tähden takia. Ja silloin kokoomuslainen Turun pormestari Minna Arve hyppää apuun, kun vasemmistolainen varavaltuutettu käskee.

      – Niinpä lautapeli poistuu tarhoista. Mitäs tämä Afrikan tähti vaatii seuraavaksi poistamaan? Schlizewski kysyy julkaisussaan.

      Schlizewskin julkaisun voit lukea kokonaisuudessaan tästä.
      Tästä on kyse

      Turkulainen vasemmistopoliitikko ja entinen varhaiskasvatuksen opettaja Paco Diop avautui Afrikan tähti -pelin haitallisuudesta useilla eri sometileillään. Hän on Turun Sanomien mukaan irtisanoutunut työstään varhaiskasvatuksessa pelin takia.
      Instagram-sisältöä ei voida näyttää
      Sisältöä ei voida näyttää evästeasetusten vuoksi. Nähdäksesi sisällön sinun tulee hyväksyä evästeiden käyttö.

      Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

      Diopin mukaan peli esittää haitallisen ja stereotyyppisen kuvan Afrikasta ja afrikkalaisista.

      Turun apulaispormestari Piia Elo (sd) otti pelin keskusteluun Turun kaupungin opetusjohtajan kanssa. Myös Turun pormestari Minna Arve (kok) on ollut samaa mieltä pelin vanhentuneesta maailmankatsomuksesta.
      Turun pormestari Minna Arve on myös ottanut kantaa Afrikan tähti -kohuun. Vesa-Matti Väärä

      – Afrikan tähti on 50-luvulla kehitetty peli. Se on aikansa tuote ja sen kuvitus ja teemat heijastavat aikansa maailmankuvaa. Osa kuvituksesta ei vastaa nykypäivän arvoja ja on hyvä käydä keskustelua miten tällaisia asioita käsitellään, kun opetetaan lapsia leikkimään.

      Arve on kuitenkin pitänyt hieman ylimitoitettuna sitä, että pelejä yhtäkkiä alettaisiin kerätä pois.

      – Enkä kannata poliittista ohjeistusta päiväkodeille esimerkiksi yksittäisten pelien suhteen – se ei ole mielestäni oikea tapa toimia, Arve kirjoitti Facebook-tilillään.

      Voit lukea pormestarin koko julkaisun täältä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8333
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      169
      2704
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      960
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      856
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      752
    Aihe