Sähköautoa täytyy pystyä lataamaan asumattomien rakennusten parkkipaikoilla vuoden 2025 alusta alkaen. Latauspisteen pitää olla asennettuna viimeistään joulukuun viimeisenä päivänä.
Näin vaatii vuodenvaihteessa voimaan astuva laki, jonka tavoitteena on tukea sähköautojen yleistymistä ja vähentää päästöjä.
Velvoite koskee rakennuksia, jotka eivät ole asuinkäytössä. Lisäksi rakennuksen yhteydessä on oltava yli 20 pysäköintipaikkaa.
Lain piirissä ovat esimerkiksi kunnat ja kaupungit, kaupat ja seurakunnat.
Velvoite ei koske puolustushallinnon tai mikroyritysten käytössä olevia kiinteistöjä. Mikroyrityksiksi tulkitaan pienten yritysten lisäksi myös kylä- ja seurantalot.
Sähköauton latauspaikka, missä?
18
1849
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon tulee olemaan 29 auton pysäköintipaikkoja, joiden vieressä on iso lastausalue tai koripallokenttä. 😂
- Anonyymi
Yli kaksikymmentä pysäköintipaikkaa velvoittaa tekemään latauspisteen, toki lastausalueita sekä koripallokenttiäkin tarvitaan.
- Anonyymi
Kun olisi edes muutama Karstula-Kyyjärvi akselilla silläkin varmaan pärjättäisiin. Ei nyt kyllä ainakaan ohiajavien vetovoimaa lisää kun ei ole latauspaikkoja. Kun sähköauto on latauksessa siinä puolessa tunnissa ehtii käydä vaikka ruokakaupassa, kahvilla tai syömässä niin halutessaan. Toivottavasti nyt joku kauppa tai yritys ymmärtää ottaa kopin asiasta.
- Anonyymi
Asiantuntija Jouni Tanskanen liikenne- ja viestintävirasto Traficomista sanoo, että kansalaiset ja kiinteistöjen käyttäjät voivat ilmoittaa Traficomille, jos latauspisteitä puuttuu paikoista, joissa niiden pitäisi olla vuoden alusta.
Tanskanen kuitenkin korostaa, että sanktioita puuttuvista latauspisteistä ei ole tulossa vaan ensisijaisesti Traficom antaa lisäaikaa niiden asentamiseen.- Anonyymi
Eikö noin toimittu gestaponatsi-aikana? Ai niin, mutta tämähän olikin vihervassarinatsien idea, niin ilmankos HEIL on suuri sana! Kysykää vaikka pikku-Antilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö noin toimittu gestaponatsi-aikana? Ai niin, mutta tämähän olikin vihervassarinatsien idea, niin ilmankos HEIL on suuri sana! Kysykää vaikka pikku-Antilta.
Ei toimittu, koulutustaustaasi tuntematta olet täysin hakoteillä. Ilmeisesti historia tai valtio-oppi ei ole pääaineesi yliopistolla. Jos olikin, opetus on mennyt yli ymmärryksesi kirjoituksesta ja kysymyksestäsi päätellen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei toimittu, koulutustaustaasi tuntematta olet täysin hakoteillä. Ilmeisesti historia tai valtio-oppi ei ole pääaineesi yliopistolla. Jos olikin, opetus on mennyt yli ymmärryksesi kirjoituksesta ja kysymyksestäsi päätellen.
Peruskoulu, jos sitäkään.
- Anonyymi
Ilmeisesti lisäaikaa on saatu, kun ei latauspaikkoja ei ole rakennettu.
- Anonyymi
Himmelin pihaan on ainakin tulossa latauspaikka. Kauppojen aikataulu lähinnä kiinnostaa...
- Anonyymi
Mitenkä tämä hanke etenee?
- Anonyymi
Mites kansanopistolla ?
- Anonyymi
Hehhehee. Nään jo sieluni silmin 10000:t maamiesseurantalot, joissa on kerran vuodessa kekkerit ja mahtavat latauspisteet. Voi vittu. Suomi on maailman kusipäisin valtio ja vihreä kiima saa ne ex-nartut näyttäytymään päivä päivältä kana-aivoisilta kusipäiltä!
- Anonyymi
Onko latauspaikoista kuulunut mitään? Opistolla on yksi, lienee 11 kw?
- Anonyymi
Suojan pihaan on tullut monta latauspistettä. Siihen viereen ottamaan säde hoitoa.
- Anonyymi
Säteileekö se kuinka pahasti jos omistaa 5g liittymän?
- Anonyymi
Ei huolta. Karstulassa ole pitkään aikaan säteillyt.
- Anonyymi
Himmelin pihassa kaksi 11kw Type2 laturia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."542212Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1992041- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki49872Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746