Täällä ei aiheet vaihdu

Aina kun avaa tämän sivun, niin täällä ihmetellään vaan Kokemäen surkeaa asukaslukua. Kirjoitelkaa nyt hyvät koksulaiset miten teidän uusi vuosi on alkanut ? Mitä mietteitä. Aiotteko edelleen asua siellä, vai kenties lähteä muualle ? Mikä Kokemäellä on hyvää, mikä huonoa ?
211323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kokemäellä on hyvää akkutehdas, sitten Teemu ja Juhana. Kaikki muu on paskaa paitsi kusi.

Äänestä

Kuka on Teemu ja Juhanna, vai mikä sen nimi on? Missä koksussa on akkutehdas ?

Äänestä

Arvostan todella korkealle Ti-Ti Nallen taloa, seniori taloa ja pakollinen nähtävyys on koskenraivaaja patsas.

Äänestä

Miksei Koksusta rahdata niitä nistejä, juoppoja yms vaikka Ristelle, siellä on se vanha vanhainkoti ja paljon huoneita siellä. Voisi myyränkolot ja hakatalot kaunistua, jos ei enää huolittaisi sinne kuin siististi eläviä ihmisiä.

Äänestä

Kokemäellä enää 6 927 asukasta. Taas on pääluku tippunu. Varmaan kesään mennessä lähtee lisää Koomaan.

Äänestä
  • alle 6700 tällä hetkellä.

    Äänestä

Käsittääkseni Kokemäen kylänraitti (Tulkkilantie) on valittu joskus 1960-1980 luvulla Suomen kauniimmaksi kylänraitiksi. En tiedä onko tämä totta, mutta näin olen kuullut. Ihan kaunis se olikin vielä 1980-luvulla, kun oli erilaisia kauppoja yms. Tulkkilan yökin oli 1990-luvulla mukava kesätapahtuma. Täytynee todeta, että ennen oli Kokemäen suhteen kaikki paremmin.

Äänestä

Huhu kertoo että väki vähenee kun ne käy hyppäämässä viljavaraston katolta benjiä, mutta kumminauhat on Tokmannilta.😵‍💫

Äänestä

Huittisisten puolisella palstallakaan eivät jutut niinkään vaihdu. Aina vaan höpötetään liätteistä kuten murteellisesti murteitta viännetään. Varmaan kyse onkin peltopalstasta, ei metsäpalstasta tai kansainverkon keskustelupalstasta.

Äänestä

Kerroppa mikä Kokemäellä on niin ihanasti?

Äänestä

Kokemäellä on kaikki ihanasti. Teemu ja Juhana ovat luoneet meille paratiisin. On akku tehdas on data keskus ja kaikille paljon työtä .

Äänestä

Voisi kait Kokemäestä jotain järkevääkin jutella, vaikka kaikki siellä ei olisikaan niin kamalan ihanasti. Toimiva hyvä arkikin on keskustelun arvoinen asia.

Äänestä

Joo, kävin eilen s marketissa kaupassa.

Äänestä
  • Minä menen tänään Litliin. Mukava päivä myös muille.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Minä menen tänään Litliin. Mukava päivä myös muille.

    Katoin just jääkaappiin .Täytyy käydä huomenna ostamassa maitoa, taidan käydä k-marketissa.
    Siinä huomista, toimivaa arkea kerrassaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Katoin just jääkaappiin .Täytyy käydä huomenna ostamassa maitoa, taidan käydä k-marketissa.
    Siinä huomista, toimivaa arkea kerrassaan.

    Kävin Tokmannila ja olen onnellinen kun on sellanen muotitavaratalo Kokemäellä. Mukavaa iltaa kaikkille.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kävin Tokmannila ja olen onnellinen kun on sellanen muotitavaratalo Kokemäellä. Mukavaa iltaa kaikkille.

    Järilässä yksinäistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Järilässä yksinäistä.

    Täällä ei ässän ruokarobotit kulje, mutta jätskiauton soittoäänen tänään kuulin. En mennyt ostoksille, kesällä sitten.

    Äänestä

Aurinko paistaa, harmi ettei Tori kahvilaa tai vastaavaa. Ärrän edustalle kaffeelle, niin se arki pyörii Kokemäellä.

Äänestä
  • Eiköhän Juhana ja Teemu sellaisen torikahvilan hommaa. Aurinkoinen ilme Kokemäellä nykyisin. Henrikinhovissakin kilvan laulavat Reijo Taipaleen lauluja. Kokemäki on Satakunnan helmi.

    Äänestä

Pitäisi päästä junalla Tampereelle 21 jälkeen. 18 liian aikaisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aina kun avaa tämän sivun, niin täällä ihmetellään vaan Kokemäen surkeaa asukaslukua. Kirjoitelkaa nyt hyvät koksulaiset miten teidän uusi vuosi on alkanut ? Mitä mietteitä. Aiotteko edelleen asua siellä, vai kenties lähteä muualle ? Mikä Kokemäellä on hyvää, mikä huonoa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu