Ennen ei saanut, Koska Osuuskauppa kielsi - ajatelkaa mitä SAATANAN HYVÄVELI järjestelmä silloin ja onkohan sitä nytkin?
Vapaakauppa: Saisiko NYT lidli tulla Saloon mihin tahansa paikkaan ja liikkensä laittaa sinne?
23
2042
Vastaukset
- Anonyymi
Täält kiikalasta asti piti mennä Kariinaan porukalla jotta saisimme halvempaa ruokaa kuin paikallisesta Salesta.
- Anonyymi
Kiskost ja, porukalla me lähtii - kuulimme että halpaa olisi,,mutta pokani innostui enämpi sakaslaisesta muusta tavarasta.
- Anonyymi
Kirosimme silloin koko Osuuskaupan, kun juustoakin sai puoleenhintaan lidlistä . ja se kun kyläkaupan muijan mukaan oli tarjouksessa.
Näin meitä köyhiä ennen KÖYHDYTETTIIN Osuusaupan voimalla.
Mihin ne voitot menivät?- Anonyymi
Mihin ne Osuuskaupan köyhiltä keräämät voitot menivät?
Lappiin honkkamökkeihin, siellä lauteilla vieläkin IHRAMAHAISET äijät taputtelevat kilvan toistensa vatsoja - Kainuun pienosuskaupan hoitaja suuteele eteläsuomen äijän isoa mahaa ja kehuu - siellä on varmaa lapsi, ja löyly kihahtaa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin ne Osuuskaupan köyhiltä keräämät voitot menivät?
Lappiin honkkamökkeihin, siellä lauteilla vieläkin IHRAMAHAISET äijät taputtelevat kilvan toistensa vatsoja - Kainuun pienosuskaupan hoitaja suuteele eteläsuomen äijän isoa mahaa ja kehuu - siellä on varmaa lapsi, ja löyly kihahtaa...Siellä ne Osuuskaupan Päättäjät ovat lauteilla ja alalauteille on kaikki pikkukunnan pienet Osuuskaupan äijät saunassa - mutta saavat isojen osuuskauppojen varpaiden hikeä maisataa vain ja löylykin on vain höyryy alhaalla.
Kunnes yksi kysyy ujona: mitä teeme tuolle Lidlille: ylälateilla ei isot Bomot edes kuule hätähuutoa , vaan vihtovat vimmoisaan... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siellä ne Osuuskaupan Päättäjät ovat lauteilla ja alalauteille on kaikki pikkukunnan pienet Osuuskaupan äijät saunassa - mutta saavat isojen osuuskauppojen varpaiden hikeä maisataa vain ja löylykin on vain höyryy alhaalla.
Kunnes yksi kysyy ujona: mitä teeme tuolle Lidlille: ylälateilla ei isot Bomot edes kuule hätähuutoa , vaan vihtovat vimmoisaan...Osuuskauppa ottaa yhteyttä: Sieltä on jokin uusi laatikkoyymäläketju tulossa saloomme , voisittekko varmuudenvuoksi sen paikan osoittaa köyhille alueille, kuten Ollikkalaan.
Tämähän sopii - vastataan Kaupinkimme talon Kaavoitusosastolta ja saammehan taas kaikki ylimääräisii bonuksii, kuten ennenki - tottakait,, vastaa Osuuskauppa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osuuskauppa ottaa yhteyttä: Sieltä on jokin uusi laatikkoyymäläketju tulossa saloomme , voisittekko varmuudenvuoksi sen paikan osoittaa köyhille alueille, kuten Ollikkalaan.
Tämähän sopii - vastataan Kaupinkimme talon Kaavoitusosastolta ja saammehan taas kaikki ylimääräisii bonuksii, kuten ennenki - tottakait,, vastaa Osuuskauppa.Lidli aloittaa uuden myymälänsä Ollikkalassa ja kansa melkein on haltioissaan ja ihmettelee ruuan hintaa - miksi me tosiaan olemme maksaneet tästäkin kolminkertaiste hintaa, kiroaa.
Lapset kantavat karkkeja pussikaupalla ja äidit topputtelevat lapsiansa vanhempien kantaessa halpaa lihaa ja äijät olutta, naisten toruessa siitä, mutta.
Viereisellä kadulla on iso musta kallis limousine , jossa ne Osuuskaupan lihavat sikareita 4 äijää nyt vähän hikoilevat.
Yksi virkkoo: Ei helvetti, eihän tämä näin pitänyt käydä, perkele katsokaa kuinka innoissaan porukka on - olemmeko me Osuuskaupassamme tehneet joteki vuosia väärin?
Toinen virkkoo, ehkä olemme olleet liian ahmeita ja nyt pitää noita köyhiäki alkaa....
- Anonyymi
Salo ei suinkaan ole ainoa pitäjä missä K ja S torppaavat Lidlin tulon. Näin on esimerkiksi Aurassa ja Kyrössä.
- Anonyymi
Salon kaupunginhallituksessa käy kuhina ja porvarit ehdoittavat, että kieltävät koko saksalaisen ketjun tulon saloomme.
8 vuotta siitä, - Suomen Valtioneuvosto päättää - että yksittäisttä yritystä ei voi estää tuloa kaupunkiin/maalaiskuntaan .
Ruuan hinta on laskenut salossakin noin 26% ja vieläkin mietin,,, mihin ne ylimääräist "bonukset " menivät - eivät ainakaa asiakkaille osuuskaupoissa - ehkä niit lapinhonkamökkejä nyt kunostetaan - meidän rahollamme - Anonyymi
Muista kuinka silloiseen Savenvalajan liideriin menimme äidin kanssa, se oli tosi jännä kokemus kun kaikki oli tavallaan uutta, mutta äiteni ei ollenkaan tykännyt kun se oli sillon niin laatikkomyymäläntapainen.
Mutta nyt on jo aikaa kulunut noista vuosista ja Lidlin silloisesta laatikkmyymlästä on jo kasvanut ihan oikea kauppa.
Ja , nyt tietty tajuan miksi mutsi aina ja siellä kävi, vaikka muut kehuivat aina, vähän muista kaupoista, häpesin silloin Lidliä - mutta en enää enää.
Äitini oli silloin yksinhuoltaja ja rahasta oli tietystitiukkaa - muistan aina kun äitini antoi käteeni 10 e ja sanoi - meeppäs likka ostamaan Lidlistä jotain hyvää,
Toin kaikennäköistä sillä rahalla ja muistan kuinka katsoimme silloista elokuvaa kolmosesta jotain jännää, en muista mitä se oli.
Tää oli eka muistoni kun pääsin ekankerranyksin kaupaan Lidlin - Anonyymi
Olli se aikaa - porvarit huusivat kuorassa - etteikait ne sakaslaiset nyt uudelleen tule ja polttavat KOKO OSUUSKAUPPALIIKKEEN
- Anonyymi
Se on mennyt jo, koko Osuskauppa on kohta kriisissä - ei mikään systeemi jaksa jossa on 100 henkilllä 60 pomoa, miettukää.
Ja, Tukkuliikkeenne woluumi on pieni , Lidlin Woluumi on satakertainen, miettikää si
Ettekää sitten toisakertaa kottakaa estää sitä: Mihin Lidli saa/ osaa laittaa myymäläns - Anonyymi
Ajatelkaa, jos salosamme olisi vain Osuuskauppa ja se vain HUSERAASI kuin ennenki - ruokamme maksaisi hirveitä hintoja ja. ..
Ja mihinkohän voitot menisivät? - Anonyymi
Tilatkaa Temusta - siellä aivan samaa tavaraa kuinOSUUSKAUPOISSA SUOMESSa
- Anonyymi
Ei kauppaa Lapinpolttajille.
- Anonyymi
Tokmanni+ Spar linjuriin. Nieminen tekee diilin.😁😁😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tokmanni Spar linjuriin. Nieminen tekee diilin.😁😁😁
Aivan samaa tavaraa jos tilaa Temusta tai ostaa suomesta - paitsi- Temun tavara on halvempaa puolet ainakin - kokeiklaa vaikka.
Anttilan postimyyntikin aikoinaan perustui halpakauppaaaan 1970 luvulla ja NYT tuli TEWMU
- Anonyymi
Aivan samaaa tavaraa Temu myy, kuin halpakaupat suomessa nykyisinkin.
Ero on siinä, .-hinnasa - ei ole välisztävetäjiä . Osuuskauppa, Prismat,... - Anonyymi
Tänään laitoin tilaukseni Temuun ja useasti olen sieltä tilannut.
Paikalliset ja kaikki muutkin 1myyvät täysin sama tavaraa kymmenkertaisella hinnalla.
Temu on tosian; "osta kuin miljonääri" - mainoksen arvoinen. - Anonyymi
Säälin oikeastaaan Prismaa ja Osuuskauppaa, kun niiden parhaimmat asiakkaaansa ovat jo kirkkomaalla , kahdenmetrin syvyydessä, ei sieltä nousta bonuksia nostamaan, tai hakemaan Osuuskaupan Kuiron huonoa leipää.
- Anonyymi
Osuukauppojen pahaat bonuksentekijät ovat hautuunmaallaa kahde metrin syvyyksessä.
Ei auta enää, vaikka kassAHENKILÖKUNTA LÄHTEE ELÄKKEELLE - OSUUSKAUPPA ON "KUOLLUT" , EI AUTA ENÄÄ VAIKKA KUINKA RUKOILISIVAT : Arvonen, tule apuun.... - Anonyymi
Entäs ne Lapin honnkamökit vieläkö siellä sama jatkuu?
"Kaikke te nyt kysyttekki - "KUULEKKO LÄISKEEN KUINKA NYT TAPUTAN PEPPUA,,," - Anonyymi
Muistan aina 1970; luvun mainoksen : "Osuuskauppa on monessa mukana",
Monessa mukana: kaavotuksessa, sun muissakin.
Johan, perkele Osuuskauppa vei pullat ja kaffeeta jopa 40 vuotta Kaupunkimmetalollemme (silloiselle vanhalle kaupukitalollemme jo>) PÄÄTTÄJILLE kokouksiin.
Jatkuihan se vielä vuosia uudessa KAUUPUNKITALOSSAMMEKIN.
Nykyisin sitä sanotaan KORUPTIOKSI JA sedhän on rikos.
Vieläkös Osauuskauppa huseraa, perkele tottakait - siellähän se on kuin tauti joka aina jää itämään.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma162610Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne352483Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.922376Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv672343Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102234Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k721855PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist181853Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1961742Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel861664- 1321625