Hei, kuinka lapsiperhe kuvio menee kun olen eronnut entisestä ja meillä on yks yhteinen lapsi. Asutaan nyt samassa kaupungissa, mutta olen harkitsemassa muuttoa toiselle paikkakunnalle elikäs lapsen koulu tulisi vaihtumaan. Kysyn kuinka huoltajuuskuviot menee, kun nyt ollaan viikko-viikko systeemillä. Pitääkö tehdä kirjallinen ilmoitus lastenvalvojalle vai kenelle? Tarkottaisi sitä että joka toinen viikonloppu olisi isän luona, kun välimatkaa on 80km
Vastaukset 6
- Anonyymi
Nosto
- Anonyymi
Oletko Lähi-vanhempi?Olet lapsenne päähuoltaja ja lapsenne on alle 12 vuotias.
Voit hakea uutta huoltajuutta,joudut kumminkin taistelemaan lastehuoltajia vastaan
,valtio vaatii omansa,Vieläpä lastenvalvoja työpaikkansa pitämiseksi tappelee sinua vastaan. ei lapsen parhaaksi. "VAKTA".Voit antaa mennä nykysysteemillä eli Etä-vanhempi makselee ,lapsen matkalaskut jos haluaa tavata lastaan yhteishuoltajuudessa.Koulukyydit makselee se jonka luona lapsenne on yhteishuoltajuuden aikana. Muutoin Yhteishuoltajuus toimii normaalisti.!
Ps: Ottakaa se "Narkkari" pois sieltä toimituksesta poistamasta "Anonymien -lähettämiä viestejä. "JÄÄVI" - Anonyymi
Mietin entäs sitten koulun vaihtaminen. Hyväksyykö kuinka, kun toinen jää tänne asumaan ja lapsi voisi kulkea kyseisessä koulussa. Mutta miehelle on ok jos lapsi muuttaisi mun kanssa, ja muutenkin tykkää enemmän olla mun luona. Etten haluaisi viikonloppu vanhemmaksi jos koulu kieltää vaihdon.
- Anonyymi
Koulunvaihtaminen.Kuka hyväksyy Kouluko?Kuntako?Etä-vanhempi jää kuntaan asumaan?
Lähivanhempana vastaat lapsesi hyvästä hoidosta 12 vuoteen asti. EX-miehelle on asia ok.
(Etten haluaisi viikonlopuu vanhemmaksi jos koulu kieltää vaihdon.?) Kumpi teistä tässä on nyt muutamassa 80 km päähän? Lähi vai etä vanhempi? No joko tai. Lapsen parasta ajatellen joka tapauksessa on otettava lapsen ikä huomioon/lapsen kehitys.Koulun vaihtamisessa tuskin on onkelmaa.Voit hakea uutta huoltajuuskäsittelyä joko muutokunnasta tai tulevasta asuinkunnasta. Aika sippeli juttu. Voit tarkastaa asiasi asuinkuntasi lastesuojelu viranomaisilta.
- Anonyymi
Törkeetä, jos ei jakseta elää lapsen ehdoilla,
- Anonyymi
Lähinnä puntaroin, kun mulle tarjottiin töitä toiselta paikkakunnalta ja nykyisellä miehellä olisi lyhyempi työmatka kulkea ja lapsi tulisi mukaan. Mutta tottakai mun pitää kysyä lapsen isältä olisko hänelle ok näin. Ollaan menty viikko systeemillä, kun samassa paikassa asutaan, mutta tuleeko koulun kanssa selvitystä jos eivät hyväksy. Sinne pitäisi kirjallinen hakemus laittaa ja puoltaako vai ei.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52905
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍99877Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15776Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3730- 65602
- 74597
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1594Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184559- 56551
- 70533