Nettiauto on vain yksi markkinapaikka. Näistä sysitä Golfista valehdellaan. Vikalista on hirveä:
Volkswagen-konsernin autoja vaivaavat nämä viat.
1. DSG -vaihteiston toimintaongelmat
2. Todella yleiset jakoketjuongelmat
3. Erittäin paljon öljyä kuluttavat TSI-moottorit
4. Ikkunoiden aukeilu itsekseen
5. Kovamuovisten kaasupolkimien katkeilu
6. Jäätyvät dieselien välijäähdyttimet
7. Turvatyynyjen jatkuvasti syttyvät vikavalot
8. Polttoainepumppujen vikaantuminen
9. Pyöränlaakereiden nopea jumittuminen
10. Hengenvaaralliset turvavyöt, jotka TM hiljattain löysi
11. Huonolaatuiset ovien lukot, jotka vikaantuvat monella tavalla.
12.Tuulilasinpyyhkijöiden hidastuminen jumiutuminen vaihtokuntoon.
13. Nopea ruostuminen, joista Passat on pahin.
Golf ei todellakaan ole Suomen ostetuin auto käytettynä.
20
388
Vastaukset
- Anonyymi
Hauska avaus. Pojille on listannut asoita muutaman kymmenen vuoden ajalta ja esittää ne uusina, kuten tuo TM:n testissä ilmennyt keskimmäisen takaturvavyön mahdollinen aukeaminen jos kyydissä on kolme aikuista takana ja autolla tehdään raju väistö. Tuo ongelma korjattiin nopeasti ja lopullisesti.
Taitaa tuo Trafin vuositilasto olla liian kova paikka Toyotan omapojalle.
4661- Anonyymi
Nuo näkyvät olevan 15 vuoden ajalta eli koskevat juuri kyseisiä käytettyjä autoja. Kymmenen vuotta sitten nuo viat olivat juuri ylimmillään ja arkipäivää.
Terveisin automekaanikko. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo näkyvät olevan 15 vuoden ajalta eli koskevat juuri kyseisiä käytettyjä autoja. Kymmenen vuotta sitten nuo viat olivat juuri ylimmillään ja arkipäivää.
Terveisin automekaanikko.Vuoden 2013 jälkeen ei ole juurikaan noita vikoja ollut, varsinkin kun sinä vuonna tuli jakohihna ketjun tilalle useimpiin VW koneisiin, siin ä sulle mekaanikkoa.
- Anonyymi
Kumpi DSG on ongelmallisempi 6 vai 7 vaihteinen?
Mitä moottoreita nämä jakoketjuongelmat koskevat?
1.8 TSI vai 2.0 TSI moottoria?
Miten passatin ongelmat liittyy GOLT autoon?
Hienoa että pidät huolta siitä että ongelmat tulee korjattua.
Muuten jakoketjun venymisen näkee ihan ODB lukijalla.
Ihan vain pikku vinkkinä. Huoltamatta hajoaa kaikki autot.
luetellaanko Toyotan ongelmat samaan kerjuun?- Anonyymi
Näyttää ne jakohihnallisetkin olevan ongelmallisia. Suosittelen ennen vaggilaisen ostamisen harkitsemista tutustumaan simolammiko youtube kanavaan.
Tekniikanlehden hyvien sijoitusten takana oli yleensä se ettei jotain ole huolto-ohjelmassa eli näennäiset huoltokulut, sitä voi sitten ihmetellä samalta kanavalta, pitäisikö huoltaa ja se sitten vaikuttaa jotain.
- Anonyymi
Avaajalle taitaa VW:n menetys olla ikävä asia.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f9498bcf-adaa-471b-bc15-5809e97089ff- Anonyymi
Näille oman eläämänsä täysin pettyneille kaikki muiden menestys on ikävä asia.
- Anonyymi
Kyllä Golf on halutuin ja ostetuin käytetty auto, mä niin masennuin.
t:Tero - Anonyymi
Onhan se hurjaa, että liikkeiden takapihoille lumen alle jääneitä valtavia Golf-määriä pitää markkinoida valehtelemalla.
- Anonyymi
Volkswagen käytettynä voi hyvinkin olla ostetuin auto. Vaikka niiden määrä ei ole suurin, niistä eroon pääsemisen kerroin on mittava. Ostat auton ja laitat auton pian kiertoon.
Hyvästä autosta juuri kukaan ei halua eroon.
Kuinka muuten tämän voi selittää? - Anonyymi
Ei Toijotan riisikippoja kukaan osta. Ne palaa maan tasalle ennen paalausta.
https://www.is.fi/autot/art-2000009309181.html - Anonyymi
VW Golf on se halutuin auto käytettyjen autojen markkinoilla.
- Anonyymi
Tuollahan nuo jobbareiden pihalla lumen alla seisovat.
- Anonyymi
Kun Toyotia myydään vuosittain lähes 7.000 autoa enemmän kuin kakkosta, niin silloin niitä myydään tietysti myös käytettynä eniten. Varsinkin kun seitsemän Toyotan ostajaa kymmenestä tuo liikkeeseen vaihto-Toyotan.
Tollot toimittajat menevät yksittäisten liikkeiden ansaan, joissa muka myydään jotain tiettyä merkkiä tai mallia eniten antaen kuvan, että asia on näin koko Suomea ajatellen. - Anonyymi
Aika historiallisia vikoja olet listannut. Toinen DSG laatikolla varustettu mulla nyt menossa eikä vikoja ole ollut 2013 jälkeen jos on oikein huollettu.
- Anonyymi
Mercedes ja Volkswagen ovat tutkimuksen epäluotettavimmat autot, Toyota ja Lexus luotettavimmat.
Lexus , Toyota ja Mini ovat kolme luotettavinta merkkiä vuoden 2023 vuotuisissa autojen luotettavuustutkimuksissa. Mercedes ja Volkswagen ovat tutkimuksen epäluotettavimmat:
https://www.consumerreports.org/cars/car-reliability-owner-satisfaction/who-makes-the-most-reliable-cars-a7824554938/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mercedes ja Volkswagen ovat tutkimuksen epäluotettavimmat autot, Toyota ja Lexus luotettavimmat.
Lexus , Toyota ja Mini ovat kolme luotettavinta merkkiä vuoden 2023 vuotuisissa autojen luotettavuustutkimuksissa. Mercedes ja Volkswagen ovat tutkimuksen epäluotettavimmat:
https://www.consumerreports.org/cars/car-reliability-owner-satisfaction/who-makes-the-most-reliable-cars-a7824554938/Jokaiselle mieleinen tilasto. Tosin ADACin tilasto perustuu kerättyyn todelliseen dataan, eikä mihinkään kyselyn tulokseen.
https://moottori.fi/uutinen/adacin-tiepalveluraportti-pienempi-ja-isompi-keskiluokka-nama-autot-jattavat-eniten-tielle/
Toyotalla aika huono tilanne.
- Anonyymi
Osaavat korjaamot osaa korjata myös DSG-laatikot.
https://www.youtube.com/watch?v=pMDt_aqoERo&t=9s
Jos vikaa tulee osat saa tilattua vaihteistokauppa.fi kaupasta.
Hokkuspokkus ja taas toimii.- Anonyymi
Samalla kaikki ominaisuudet...
- Anonyymi
Yleisin öljynkuluttaja on Volkswagen Golfista tuttu 1.2 l TSI-moottori
Volkswagen Golf 1.2 TSI 63–77Kw vm.2013–2020 (VW Golf 7) on yleisin automalli, missä öljynkulutusongelma esiintyy. Useimmiten 150 000 kilometrin ajon jälkeen autoon joudutaan lisäämään yli 0.5 litraa öljyä jokaista 1000 kilometriä kohden.
VW-automallit, joissa on käytetty 1.2 l TSI-moottoria:
VW GOLF
VW GOLF SPORTSVAN
VW POLO
VW TIGUAN
1.4 l TSI-moottorin öljynkulutus
Volkswagen Golf henkilöautoissa käytetään myös tehokkaampaa 1.4 litraista TSI-moottoria. Myös 1.4 litraisessa TSI-moottorissa on sama tyyppivika, kuin kaikista yleisimmässä öljyä kuluttavassa moottorissa TSI 1.2:ssa.
VW-automallit, joissa on käytetty 1.4 l TSI-moottoria:
VW GOLF
VW GOLF SPORTSVAN
VW TIGUAN
VW TIGUAN ALLSPACE
VW PASSAT
VW POLO
VW CC
VW SCIROCCO
VW TOURAN
VW CADDY
VW CADDY MAXI
https://automyyntiin.fi/autojen-viat/vw-oljynkulutus/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1424253
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e222395Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk971979Trump syyttää sodasta Ukrainaa.
Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/3911605- 371475
Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta
Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263301456Pride saapuu Iisalmeen
Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k1771432- 2501285
- 2761153
- 771152