Ukrainan sotaa oli käyty yli kahden vuoden ajan, ennen kuin Suomi aloitti kalusto- ja tarvikehankinnat. Näin siitäkin huolimatta että sodan pelko oli läsnä ensipäivästä lähtien kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Suomalaisen puolustusvälineteollisuuden käyntiinajo on edelleen lähtökuopissaan. Jv-miinojen korvaajasta ei tullut koskaan yhtään mitään. Naton jäseneksi päästiin vasta siinä vaiheessa kun Nato on latistunut mitääntekemättömäksi pullakahviseuraksi. Venäjänpelko ja suomettuminen aikakausi jatkuu yhäkin vain.
Ruotsalaiset olivat vieläkin hitaampia maanpuolustukseen varustautumisensa kanssa.
Suomi sai asehankinnat käyntiin todella hitaasti
5
266
Vastaukset
- Anonyymi
Daavidinlinkokaupat ovat tainneet tyssätä siihen, että joku liuhulettisestä ulkoministerintapaisesta lähtien ovat alkaneet sössöttää palestiinan valtion oikeutuksesta. Kaikkonen ei turhia jauhanut paskaa puolustusministerinä ollessaan.
- Anonyymi
Ja tuppi hölisee jostain itsekuvittelemastaan "realismista". Pitäisi olla edes hiukkasenkin järjenhäivää noissa "pointeissa".
- Anonyymi
Suomi veronmaksaja tukee us. aseteollisuutta. Suomi ostaa vanhentuneita maalitauluja, lentokoneita, ja laivoja esim... Jotka soveltuu maalitauluiksi.
Kun sota muuttuu, niin olisi pitänyt hankkia halvempia aseita juuri kalliiden sota lelu maalitaulujen tuhontaan !
Mutta tietysti siviilejä vastaan toimii noi vahentuneetkin aseet ! jos omaa kansaa halutaan kurissa pitää.. jos kyllästyvät vero rengin asemaan esim ! ? - Anonyymi
Se on kyllä perseestä että nuo poliitikot puolueista riippumatta vallassa ollessaan menevät mokaamaan kaiken noilla möläytyksillään. Typerä kansa äänestää nuo koikkeliinit vuodesta toiseen vallan kahvaan.
- Anonyymi
Typerä kansa? Mutta et pystyisi kouluttamaan heitä paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4422631Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152485Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521485Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841154Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4341092Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631068- 156940
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56869
- 79855