Suomi sai asehankinnat käyntiin todella hitaasti

Anonyymi-ap

Ukrainan sotaa oli käyty yli kahden vuoden ajan, ennen kuin Suomi aloitti kalusto- ja tarvikehankinnat. Näin siitäkin huolimatta että sodan pelko oli läsnä ensipäivästä lähtien kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Suomalaisen puolustusvälineteollisuuden käyntiinajo on edelleen lähtökuopissaan. Jv-miinojen korvaajasta ei tullut koskaan yhtään mitään. Naton jäseneksi päästiin vasta siinä vaiheessa kun Nato on latistunut mitääntekemättömäksi pullakahviseuraksi. Venäjänpelko ja suomettuminen aikakausi jatkuu yhäkin vain.

Ruotsalaiset olivat vieläkin hitaampia maanpuolustukseen varustautumisensa kanssa.

5

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Daavidinlinkokaupat ovat tainneet tyssätä siihen, että joku liuhulettisestä ulkoministerintapaisesta lähtien ovat alkaneet sössöttää palestiinan valtion oikeutuksesta. Kaikkonen ei turhia jauhanut paskaa puolustusministerinä ollessaan.

    • Anonyymi

      Ja tuppi hölisee jostain itsekuvittelemastaan "realismista". Pitäisi olla edes hiukkasenkin järjenhäivää noissa "pointeissa".

    • Anonyymi

      Suomi veronmaksaja tukee us. aseteollisuutta. Suomi ostaa vanhentuneita maalitauluja, lentokoneita, ja laivoja esim... Jotka soveltuu maalitauluiksi.
      Kun sota muuttuu, niin olisi pitänyt hankkia halvempia aseita juuri kalliiden sota lelu maalitaulujen tuhontaan !

      Mutta tietysti siviilejä vastaan toimii noi vahentuneetkin aseet ! jos omaa kansaa halutaan kurissa pitää.. jos kyllästyvät vero rengin asemaan esim ! ?

    • Anonyymi

      Se on kyllä perseestä että nuo poliitikot puolueista riippumatta vallassa ollessaan menevät mokaamaan kaiken noilla möläytyksillään. Typerä kansa äänestää nuo koikkeliinit vuodesta toiseen vallan kahvaan.

      • Anonyymi

        Typerä kansa? Mutta et pystyisi kouluttamaan heitä paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      9982
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      54
      4668
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      138
      4149
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      139
      4065
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3847
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3134
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      31
      2342
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      159
      1693
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      11
      1659
    10. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1620
    Aihe