Pikosen Pirtti ja Funky Maruschka eivät unohdu entisiltä nuorilta.
Populaarikulttuurin tuntija Tapani Ripatti heruttelee muistoja legendaarisesta discosta sanoin ja kuvin. Tavoite on, että Kirkonkylän kyläyhdistys kokoaa jossain vaiheessa Maruschka-muistoista jonkinlaisen julkaisun jälkipolvien ihmeteltäväksi.
Tervetuloa kertomaan tarinasi liittyen legendaariseen bilepaikkaan. Tuo kuvia mukanasi, jos sellaisia on sattunut säästymään.
3.2.2025 klo 18:00 - 20:00 Funky Maruschka-ilta Kyläpirtillä Kylätalo Kyläpirtti
23
520
Vastaukset
- Anonyymi
Mahtava juttu, Funky Marusckan uudelleen tulemista on odotettu pitkään ja hartaasti. Joko olisi aika aloittaa kansainvälisen lentokentän suunnittelu Lusin suoralle, jotta pystytään ottamaan vastaan discokerman jetset-lentokoneet?
- Anonyymi
Voisi olla nykynuorisolle kokemus päästä Funky Marusckan tunnelmaan.
- Anonyymi
Haudassa ei enään muistella.
- Anonyymi
Madot siellä pureskelee ja maiskuttelee sekä muistelee miten hyvältä maistuu.
- Anonyymi
Kertokaa millaista se oli? Oliko paikka niin tarunhohtoinen, kuin mitä me nuoremmat sukupolvet olemme kuulleet?
- Anonyymi
Kännisten örvellystä.
- Anonyymi
Muistakaa ottaa donepitsiiliä ennen jorailua ettei eksy kotimatkalla... :D
- Anonyymi
Kännisten örvellystä? Enemmän meno oli samanlaista kuin New Yorkin Manhattanilla Club 54:lla, joka oli maailman ehkä kuuluisin menomesta. Mikäli saisimme rohkeutta perustaa Funky Marushka 2:n, Ibizan tanssikansa suuntaisi Välimeren sijaan tänne Itä-Hämeeseen, Heinolan kirkonkylän. Lusin suoran kansainväliselle lentokentälle on todellista tarvetta, jotta jetset liikelentokoneet pääsevät suhteellisen lähelle kirkonkylään nähden.
- Anonyymi
Kannattaa mennä töihin joka tuottaa.
- Anonyymi
Suomesta on tulossa rikkaiden ja kuuluisien must-paikka ja jos ei täällä käy säännöllisesti, ei ole raharikkaiden ja kuuluisien klubissa yhtään mikään. Nyt on kaupungin matkailun näytettävä kyntensä, pystytettävä Pikosen talo ja Funky Maruschka uudelleen, niin kyllä alkaa pöhinä kirkonkylän raiteilla!
- Anonyymi
Ei ole tulossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole tulossa.
On tulossa. Kirkonkylästä ja Funky Maruschka 2:sta tulee tanssikansan koko maailman kuumin piste, jonne jetset-porukka suuntaa sellaisella volyymillä, että ulkomaisia vieraita on kuin meren mutaa! Raha ja samppanja virtaa kuin öljylähteestä pulppuamalla! Tähän trendiin ja kysyntään pitää nyt vastata ripeästi. Kaupungin matkailuosaston pitää lopettaa sormien pyörittäminen, kääriä hihat ja ryhtyä toimeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On tulossa. Kirkonkylästä ja Funky Maruschka 2:sta tulee tanssikansan koko maailman kuumin piste, jonne jetset-porukka suuntaa sellaisella volyymillä, että ulkomaisia vieraita on kuin meren mutaa! Raha ja samppanja virtaa kuin öljylähteestä pulppuamalla! Tähän trendiin ja kysyntään pitää nyt vastata ripeästi. Kaupungin matkailuosaston pitää lopettaa sormien pyörittäminen, kääriä hihat ja ryhtyä toimeen.
Kannatetaan. Tämän vuoden matkailumessuille ei enää ehditä tätä matkailukohdetta esittelemään, tätä pitää esitellä ulkomailla! Kaupungin matkailutoimiston on lähdettävä vähintään puolen vuoden maailmakiertueelle, USA:n Vegasiin, New Yorkiin ja Los Anglesiin, Monacoon, Ibizalle ja kaikkialle, jossa bilekansa juhlii 100 lasissa.
- Anonyymi
Meillä kaikilla kirkonkyläläisillä on yhteinen päämäärä saada Funky Maruschka ja sen henki herätettyä uudelleen. Kirkonkylällä järjestetään vuosittain rokkifestivaalit. Tästä lähtökohdasta olisi hyvä ponnistaa ja saavuttaa maailman kuumin disco- ja tanssimusiikin mesta tänne kirkonkylälle?
- Anonyymi
Netistä löytyy valokuvia Funky Marusckasta 1970 luvulta.
- Anonyymi
Täällä Heinola foorumilla on ollut juttua Heinolan Kennedystä. Voisiko hän soittaa Trumpille että laittaa jetset porukan tänne bilettämään Boney M:n ja Baccaran tahtiin, kiitos!?
- Anonyymi
Hakeutukaa hoitoon. Vielä on apua saatavilla, ennenkuin on liian myöhäistä.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen aloitus ja keskustelu. Muutamissa kommenteissa hyviä ehdotuksia kirkonkylän ja koko alueen matkailun piristämiseksi. Tarvitsemme tänne maailmanlaajuisesti tunnettuja vetonauloja.
- Anonyymi
Oliko kukaan tässä tapahtumassa? Kuinka se meni, tuliko uutta tietoa? Oliko Ripatilla tietoa tuleeko uusi Funky Maruschka 2, kuten torilla puhutaan?
- Anonyymi
Mitä Ripatti jutteli Funky Maruschkasta?
- Anonyymi
Multamäki Fest voisi tehdä muodonmuutoksen ja ryhtyä hoitamaan Funky Maruschka 2 nimistä diskoteekkiä. Kyllä olen niin kauan kärsinyt, kun ei Funkyä ole ollut.
- Anonyymi
Miksi tätä koko Suomessa tunnetun discon historiaa halutaan ala-arvioida, eikä sen historiallista arvoa ymmärretä? Funky Maruschka oli ainut tärkeä historiallinen juttu tällä seudulla sitten jääkauden. Kaupunkiimme tulee viipymättä perustaa FUNKY MARUSCHKA - museo ja Heinolan talousalueen kouluissa tulee varata vuotuiseen tuntioppimäärään n. 40 tuntia opetusta tästä meille tärkeästä historiallisesta kehitysvaiheesta!
- Anonyymi
Miten tämä tapahtuma meni? Onko odotettavissa kirjaa tai tallennetta, radio-ohjelmaa tai muuta Funky Maruschkan historiaan liittyen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421840
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir274951- 35828
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78777Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10682Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44661Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48646- 43620
Mun veikkaus
On se, että jos/kun tavataan ja aletaan juttelemaan, tajutaan, että ollaan jotain muuta kuin kuviteltiin. Ja kupla puhke53612