Aika meni kyllä hukkaan

Anonyymi-ap

Kyllä tunnen, että nuoruusaika meni hukkaan juodessa. Syksyllä tuli 30v. mittariin. Eli 16vuotta runsasta juomista takana. Vain känniä ja krapulaa on muistoni täynnä. Yksinäinen olen ja sellaiseksi varmasti jään. Pääkoppa tuntuu jo lahonneen ihan riittävästi. Ulkonäkökin on varmaan jo viisikymppisen. Mielihyvän tunne asioista on kadonnut vuosien mittaan. Tänä päivänä kykenen sentään tajuamaan tämän menetyksen. En olisi aloittanut juomista, jos olisin tajunnut ajoissa tämän.

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se mitään, pystyn samaistumaan, koska olen jauhanut tällä palstalla jo 20 vuotta perceestä ja packasta sekä miesten karvaisista perceistä ja loppua ei näy. Onneksi hallitus laittaa minut pakkotyöhön vuonna 2026 niin tämä rajoittaa minun pakkomielteitä kyseisiin asioihin ja saan muuta sisältöä elämääni.

      Asd

    • Anonyymi

      Itsellänikin meni noin 16 vuotta 32-vuotiaaksi saakka päihteiden kanssa sekoillessa.
      Turhan nuorena tuli päihteet kuvioihin.
      Jossain välissä tuli ajateltua, että meni nuoruus ja nuori aikuisuus hukkaan, mutta sille ei voi jälkikäteen mitään.
      Olen löytänyt raitistumisen jälkeen elämälleni vielä merkitystä ja tarkoitusta.
      Jos nuoruus niin sanotusti " jää väliin ", ehtii aikuisena vielä tekemään ja kokemaan mielekkäitä asioita.
      Mikään ei ole mielekästä, jos jää suremaan niitä hukattuja vuosia, ja velloo vain jossain itsesäälissä, että miten se nyt niin meni.
      Oma asennoituminen omaa elämää kohtaan, myös sitä mennyttä, vaikuttaa isosti tähän hetkeen ja tulevaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2988
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2884
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2703
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2558
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2468
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2460
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2231
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2138
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2038
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2032
    Aihe