Hallitus on keksinyt säännön että ajokortin omaava pitää juosta lääkärissä hakemaan jatkuvasti todistuksia jotka maksaa 100 euroa kerta ...
Maksaako kela nämä lääkärit kun ei saa enää julkiselta edes lääkäriaikoja
Ajokortti lääkäri maksaako kela
20
304
Vastaukset
- Anonyymi
Miten niin jatkuvasti? Kerran kuussa vai miten usein tarkoitat?
- Anonyymi
Ilmeisesti poliisijuttuja.
- Anonyymi
Mitä todistuksia sinä jatkuvasti sieltä haet ajokorttia varten? Ja miksi et pääse sillä autolla vaan juosta pitää?
- Anonyymi
Tuskin lääkäreillä ns drive-in vastaanottoja vaan juosta pitää.
- Anonyymi
Jos on ajokortti "hyllyllä" ; )
- Anonyymi
C ja D korttia pitää hakea kahden vuoden välein tietyn iän jälkeen. B kortissa lausunto pitää hakea 5 vuoden välein 70-vuotispäivän jälkeen.
- Anonyymi
Ei kuulu julkisen terveydenhuollon piiriin. Miksi Kela maksaisi ajokorttisi uusimisen?
- Anonyymi
Kelahan ei varmaan maksa mitään. Pitihän hallituksen jättää eläkeläisetkin rauhaan, mutta Kelan kautta hamutaan nyt vähäpätöisiä säästöjä, jotka eläkeläisillle ovat suuria rahoja. On tämä oikea sarvikuonojen maa, ei muuta voi sanoa!!
- Anonyymi
Oliko siis kyse eläkeläisestä? Eiköhän "ajokorttilait" koske kaiken ikäisiä. Pitäiskö 80/90-vuotiaitten päästä auton rattiin (ajoluvalla), ilman lääkärin todistusta ajokyvystä (ilmaiseksi)?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko siis kyse eläkeläisestä? Eiköhän "ajokorttilait" koske kaiken ikäisiä. Pitäiskö 80/90-vuotiaitten päästä auton rattiin (ajoluvalla), ilman lääkärin todistusta ajokyvystä (ilmaiseksi)?
Tuon ikäisten ei pidä päästä ajamaan edes lääkärin todistuksella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon ikäisten ei pidä päästä ajamaan edes lääkärin todistuksella.
Kuten ei myöskään alle 25-vuotiaiden miespuolisten.
- Anonyymi
Kelan osuus yksityislääkärin ajokorttilausunnosta on 30 euroa. Kävin joulukuussa hakemassa todistuksen, loppulasku minulle oli 167.60 euroa.
- Anonyymi
Meitin kylällä oli ainaskin muutama vuos takaperin semmonen vanha armeijalekuri.
Liekkö vielä virassa... ei tietoa
Hoiteli jotain terkkarivirkaa mutta rokuliaikoina iltasella tai pyhänaikana kotosalla teki näitä korttitutkimuksia.
Kuulonkin testas kysymällä kuuletko ko akka huutaa viereisestä huoneesta .
Sitten nuo näkemistestit pinnistettiin kohalleen.
Liikeradat ja päänpyöritykset kuului ohjelmaan.
Yläpään testi muutamia visaisia kyssäreitä ja matemaattinen osio kun kolminumerosta piti vuorotellen vähentää 3 tai 2 tai 4 numeroa.
Taksa 30 e . Yksityisellä 60 e
- Anonyymi
Miksi ei muka saa julkiselta puolelta lääkärin aikoja? Jos ei ole akuutti hätä, ei aikaa saa samalle päivälle eikä ehkä viikollekkaan.
- Anonyymi
Äitini jako ajokorttilääkärille aikaa julkiselle puolelle...
Ei ole nyt Vielä vuodenkaan jälkeen saanut aikaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äitini jako ajokorttilääkärille aikaa julkiselle puolelle...
Ei ole nyt Vielä vuodenkaan jälkeen saanut aikaa"Äitini jako ajokorttilääkärille... Ei ole nyt Vielä vuodenkaan jälkeen saanut aikaa"
🤣 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Äitini jako ajokorttilääkärille... Ei ole nyt Vielä vuodenkaan jälkeen saanut aikaa"
🤣Maatuskalla vielä hieman kielessä opettelemista
- Anonyymi
Itse pitänee maksaa kaikki. Koskee siis kantiksia.
- Anonyymi
Ehkä KELA maksaa, jos olet avaruusaivokirurgi tai vastaava.
- Anonyymi
Kävin juuri uusimassa BC kortin kun on nykyään määräaikainen ..systeemit on perseestä....145euroa kävin maksamassa työttömyys rahoista neuvostoliittolaisteen leima paperiin systeemiin ..
Lääkäri siinä haastatteli kymmenen minuuttia ja pisti paperin ja 145 euron maksu n..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051699
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k921312- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214820Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718