Se on pitkä aika sitkutella Kelan tuilla ja miettiä kulloisenkin hallituksen leikkausintoa.
Yhä useammat elävät 100 vuotiaaksi
Anonyymi-ap
34414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mene töihin, se kannattaa. Yli 70:n iässäkin voi tehdä työtä toiminimellä ja yrittäjänä, eikä kuutamokeikatkaan pahaksi ole.
KELAn kannattaisi tarjota päivittäin epäterveellinen ruoka näille jotka 100 vuotiaaksi sitkuttelee
Toteutuu jo nyt ruokajonon antimilla.
Eipä ole vaihtoehtoa monella meneekö vai ei.
Voi voi.
Kuka ihme viitsii avata tälläistä keskustelua.🦧🦧
Se 68v kun ja sitten saa tehdä ns, hyväntekeväisyys työtä.
Yksityisyrittäjät ovat sitten ihan eriasia, kannattaako yritystä suurentaa, vai myydä pois.
Mutta, jos Purralta ja Orvolta kysytään: Kuolemaan asti töissä.😂😂😂🤣
Ime sukkaa, niin voit olla kalju ilman rahapussia, röyh.
Ai jaa, laita siitä kuva linkkinä.
Monissa maissa on normaalia että töitä tehdään kuolemaan saakka, on nimittäin ihan kunnia-asia nääs. Suomessa kilpaillaan siitä kuinka nuorena pääsee eläkkeelle tuilla elämään
Nuorena eläkkeelle päässeet ovat pääosin skitsofrenikoita tai kaksisuuntaisen mielialahäiriön sairastavia, mutta toki heidänkin alle köyhyysrajan eläkkeelle on jotkut katkeria!
Jotenkin ihan päässä sumenee suuttumuksesta kun jotkut ovat kateellisia siitä että joku jää nuorena eläkkeelle. Se tarkoittaa sitä että on hyvin sairas ja kipuinen, oli se henkistä tai fyysistä laatua. Kuka tolvana sellaista edes kadehtii. Ja varsinkin koska tälle eläkkeelle ei voi jäädä jos ei ole todella sairas. Kuka maan matonen kadehtii sairaita ihmisiä??
Kyllä niitä kateellisia tietämättömiä riittää. Luullaan, että se on jotain elämää vaikka oikeasti se on selviytymistä päivästä toiseen loppuelämän ajan.
Persumiehissä on paljon näitä inttäjiä. Luulevat, että köyhien tuet ovat syy bensan hintaan.
Minä lopetin hyväntekeväisyydenkin samalla kun jäin eläkkeelle. Ihan tarpeeksi jouduin jo työssä ollessa tekemään hyväntekeväisyyttä eli työtä mistä ei maksettu.
Juu, kyllä sitä kaikenmaailman hyväntekeväisyys ja ilmaistöihin kelpaa, mutta auta armias, jos pitäisi jotain maksaa , että saisi pieniätulojaan hieman lisättyä niin onkin ei oota.
Totta puhut.
Kelan tuilla elävät kuolevat yleensä jo alle 50-vuotiaina.
Hirveä ajatus jos joutuisi elämään vielä kymmeniä vuosia. Sairauksien kanssa jotka eivät tapa mutta aiheuttavat kovia kärsimyksiä. Eikä niihin juuri helpottavia hoitoja ole. Eikä ole edes omaisia jotka auttaisivat. Sairas ja köyhä on aika yksin ja avuton.
Tämä. Toivon, että kuolema armahtaa, mutta oman käden kautta en aijo lähteä ellei eutanasiaa hyväksytä.
Ihmisen kuuluu kuolla nuorena ja kauniina.
Ihanaa oikeistolaista politiikkaa tällä!
https://www.is.fi/terveys/art-2000010888887.html 107 vuotias sotaveteraani kertoo elämän tosiasioita.
Kyllä se elämänlaatu on älynlahjoista kiinni monella.
Hiiritukka on nyt naisten muotia
Hallitus aikoo säästää vanhustenhoidossa tänä vuonna 150 miljoonaa euroa. Tulee kyllä väistämättä vaikuttamaan eliniän alenemiseen. Pörriäisille sen sijaan riitti antaa 500 miljoonaa!
Omaisten kuuluu hoitaa vanhuksiaan.
Omaisten kuuluu myös käydä töissä ja elättää itsensä. Joten miten tämä yhtälö toimii esim, vaikeasti muistisairaan kanssa?
Hoidatko/ oletko hoitanut sinä omia vanhempiasi?
Olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja muistisairaan omaishoitaja. Työelämässä oleville ei tuskin onnistuisi.
Näin käy,kun annetaan valta oikeistolle ja yksityistetään hoiva tuottamaan bisnestä hyväveli sijoittajille! Eli toisinsanoen verot kelpaavat, mutta silti pitäisi olla säästöjä ostaa yksityisiä palveluja.
Kyllä sitä voi ahneuttaan ja naapurikateuttaan pienentää ja ottaa mummon hoitoon kotiinsa. Sitä on vain eleltävä suu säkkiä myöten ja onhan mummollakin oma tulonsa.
Jos mies elää 100 vuotiaaksi niin yhteiskunnan olisi palkittavat satavuotias jollainen 18 vuotiaalla typykällä.
Viikoksi käyttöön 18v typykkä ja nitropurkki.
Satonen voisi tuoda näitä vanhusten "viihdyttäjiä" Filippiineltä ja Vietnamista.
Kyllä se on nykyään niinpäin, että omat vanhemmat ja isovanhemmat joutuvat huolehtimaan siitä mielenterveysongelmaisesta tai Nepsy oireisesta jälkikasvusta!
Itsehän ovat geeninsä jakaneet!