Työkyvyttömyyseläkehakemukset

Anonyymi-ap

Työeläkevakuuttaja Varma sai viime vuonna ennätysmäärän alle 25-vuotiaiden työkyvyttömyyseläkehakemuksia.

Myönnetyissä työkyvyttömyyseläkkeissä mielenterveyden häiriöt olivat keskeisin työkyvyttömyyden syy. Niiden osuus oli vajaa kolmannes myönnetyistä eläkkeistä. Alle 45-vuotiailla mielenterveyden häiriö oli selvästi yleisin syy työeläkkeelle.

10

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lieksassa pankolla on pöpejä tilaston mukaan 50%nuorista kakslahkeisista.

      • Anonyymi

        Kovat on tilastot.


      • Anonyymi
        UUSI

        Lieksa lähtee vielä joskus nousuun.


    • Anonyymi

      Työ on lääke. Peilin kautta töihin. 25 vuotiaalla vielä 45 vuotta työuraa jäljellä, ei auttaisi velttoilla heti alkumetreillä...

    • Anonyymi

      Mt:n kautta työkyvyttömyyseläkkeelle huomattavasti helpommin kuin tuki-ja liikuntaelinsairauksien.

      • Anonyymi

        Niin. Jos selässä on patti, terveyskeskuksessa aikoinaan tuotti ongelmia saada osumaan se röntgenkuva siihen.
        Samalla henkilöllä lisäksi leikkausta vaativa sydänvika.
        Työkyvyttömyys eläkettä haettaessa vastaus oli kielteinen.


    • Anonyymi

      Näyttäisi siltä, että mt häiriö on tänäpäivänä helpompi todeta,kuin fyysinen vamma.

      • Anonyymi

        Ainakin varmemmin pääsevät työkyvyttömyyseläkkeelle.


      • Anonyymi
        UUSI

        Kyllähän sen näkee kun nuorena pitäisi mennä töihin ja itsensä elättää niin johan se masentaa.....mutta tokihan se hoituu kun menee vaan "kallonkutistajalle" kertoon niin saa mt-paperit ja pääseekin eläkeläisen mandaatilla viettämään huoletonta nettosaajan elämää, hamaan tappiin saakka ja ilman mitään työvelvotteita.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän sen näkee kun nuorena pitäisi mennä töihin ja itsensä elättää niin johan se masentaa.....mutta tokihan se hoituu kun menee vaan "kallonkutistajalle" kertoon niin saa mt-paperit ja pääseekin eläkeläisen mandaatilla viettämään huoletonta nettosaajan elämää, hamaan tappiin saakka ja ilman mitään työvelvotteita.

        Mikä oli ennen häpeä, niin on nyt normaali. Sitä ne "kallonkutistajilla" kävijät käyttävät edukseen. Mt:n kautta helpommin työkyvyttömyyseläkkeelle.
        Tuki- ja liikuntaelinsairaat taas huomattavasti harvemmin pääsevät työkyvyttömyyseläkkeelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      313
      2818
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      52
      2614
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1420
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1221
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1080
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1020
    Aihe