Juttu on Savon Sanomista 12.1.2025, lasten kuvalla koulun tiloissa.
"Lukijan Sanomat | Olemme olleet liian kilttejä ja passiivisia, kun kristillisiin tapoihin on käyty käsiksi
”Ajattelen, että kristittyjen kiltteys ja passiivisuus ovat osaltaan mahdollistaneet ajautumisen nykytilanteeseen”, kirjoittaa Pasi Pitkänen. Kaavilaiset koululaiset osallistuivat piispantarkastuspäivän aamuhartauteen Kaavin kirkossa viime huhtikuussa. MARKO HAPPO
Pasi Pitkänen
12.1.2025 5:00 | Päivitetty 12.1.2025 14:34
”Ystävä sä lapsien, katso minuun pienehen. Minne käynkin maailmassa, Sinä olet hoitamassa. Onni täällä vaihtelee, Taivaan Isä suojelee.”
Virsi 492 ja muut lastenvirret soivat ala-asteaikanani aamuisin koko koulun yhteisessä päivänavauksessa. Noin viisi minuuttia kestäneen toimituksen lopuksi lausuttiin aamurukous opettajan johdolla ja lähdettiin luokkiin lukujärjestyksen mukaiseen opetukseen.
Nykyään virret eivät koulujen päivänavauksissa juuri soi, ja monet koulut ovat luopuneet uskonnollista ohjelmaa sisältävistä tilaisuuksista ja juhlista pelätessään jälkiseuraamuksia.
Vaikka uskonnottomien ja muihin uskontoihin kuuluvien osuus on lisääntynyt, kristillisiin seurakuntiin kuuluvia on edelleen noin kaksi kolmasosaa kansalaisistamme. Silti lakeja ja käytänteitä on muutettu tällä vuosituhannella pienen mutta sitäkin äänekkäämmän vähemmistön tahdon mukaan vähemmän kristillisiksi.
Nykyään virret eivät koulujen päivänavauksissa juuri soi.
Ajattelen, että kristittyjen kiltteys ja passiivisuus ovat osaltaan mahdollistaneet ajautumisen nykytilanteeseen. Meidän on jatkossa syytä puolustaa valppaammin sitä, mikä on meille tärkeää, mikäli haluamme säilyttää kristillistä arvopohjaa ja vaalia perinteitämme kouluissa ja koko yhteiskunnassa.
On myös hyvä arvioida kriittisesti, onko arvoperinteemme alasajolla ja tilalle tuoduilla kyseenalaisillakin ideologioilla yhteyttä siihen, että perheiden ongelmat, yleinen levottomuus, sosiaaliseen kanssakäymiseen liittyvät haasteet, yksinäisyys, masennus ja ahdistus ovat lisääntyneet maassamme.
Positiivisen uskonnonvapauden nojalla kouluissamme voidaan edelleen järjestää aamuhartauksia tai muita uskonnollisia tilaisuuksia, kunhan ne ovat vapaaehtoisia, erillään muusta opetuksesta ja niiden rinnalle on järjestetty vaihtoehtoista toimintaa.
Me kristityt koemme, että virsien sanomalla ja Raamatun opetuksilla on positiivinen vaikutus elämäämme ja valintoihin, joita teemme suhteessa itseemme ja lähimmäisiimme. Uskomme ja elämme todeksi sitä, että rukouksen voima kantaa, kun pyydämme Jumalalta johdatusta ja siunausta tiellemme.
Haluan muistuttaa, että elämme edelleen maassa, jonka lipussa on Jeesuksen sovitustyöstä kertova risti. Presidenttimme Alexander Stubb toivotti meille uudenvuodenpuheessaan Jumalan siunausta ja kehotti meitä asettumaan hyvän puolelle.
Emmekö ottaisi vastaan siunauksen ja antaisi hyvän puolelle asettumisen myös näkyä päivittäisissä teoissamme ja vaalia sitä, mikä on meille arvokasta?
Kirjoittaja on kaavilainen."
KAAVILAISTEN LASTEN VANHEMMAT, LUKEKAA JA TEHKÄÄ JOHTOPÄÄTÖS
Anonyymi-ap
4
730
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus, asiaa.
- Anonyymi
poliis ei ole älynnyt kysyä halutaanko heitä kouluihin kuten POLIISI VALTIOISSA ON TAPANA. https://rikosuutiset.fi/poliisi-ottaa-lahiaikoina-yhteytta-kouluihin/
- Anonyymi
Suomessa on uskonnon vapaus! Emme kaikki ole puritaani kristittyjä vaikka olemme suurinosa siihen kastettu vauvana. Aikuisena uskontonsa saa onneksi itse valita . Siis uskooko vai ei
- Anonyymi
mutta onko ala-aste ikäisillä lapsilla kaavin ala-asteella uskonnon vapaus tai uskontoon kuulumaton vapaus. On mutta olet silmätikku
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83039Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322834Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122572Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322403- 411818
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611175"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821119Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361070Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050