Mitekä tuo Omaishoitajatuki pyörii,tuolla Tuusniemessä.
Vanhukset ja yli 50 v asuvat yhteistaloudessa,vieläpä molemmat jotenkin sairaita yrittäjiä.Metsäyrittäjä toinen ja toinen työstä eläkeellä oleva yrittäjä.
Kovasti syrjäkylillä näyttäävät pärjäävän.Huomattavasti paremmin kuin lapsiperheet kaupunkeissa,toisaalta tämä uusu kuntien tulostasoitus antaa muillekin kuntien asukkaille mahdollisuuden/pienekin tasapaäisiin tuloihin asuinkunnissaan.
Vanhukset ja yli 50 v asuvat yhteistaloudessa,vieläpä molemmat jotenkin sairaita yrittäjiä.Metsäyrittäjä toinen ja toinen työstä eläkeellä oleva yrittäjä.
Kovasti syrjäkylillä näyttäävät pärjäävän.Huomattavasti paremmin kuin lapsiperheet kaupunkeissa,toisaalta tämä uusu kuntien tulostasoitus antaa muillekin kuntien asukkaille mahdollisuuden/pienekin tasapaäisiin tuloihin asuinkunnissaan.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Mitä tämä tarkoittaa? Onko kyse vittuilusta vai mistä on kysymys?
Kysymys on siitä:Maksetaanko Suomessa Omaishoitoki oikein perusteluin Omaishoitotuensaajalle,?Kyseessä on Kelan tuet/Kunnan tuet ja palvelut.
Vittuilusta ei ole kyse,Tyhmyydestä ehkä tietämättömyydestä,yhteiskunnassa maksettavista tukien määristä,ja keille niitä oikein maksellaan.Hyvinvointialuehallinto näitä pyörittää.
(Etkö ymmärrä aloitajan pointia.)Suomi alkaa olla tulonsaajien saajien luvattu maa,sekä keinottelijoiden.
Mestari nykii hillot vaikka Otto pitää taloudesta ja pikkisestä poijastaan huolta.
Lieko Otto omilla varoillaan poikaansa hoitanut 56 vuotta?
Sen tietää vain sellainen kuinka raskasta on hoitaa omaa lastaan koko elämä joka on itse vastaavan kokenut.
Linnut lentävät pesästään ja lapset kamaristaan maailmalle mutta peräkamarin pojat eivät lennä minnekkään vaan lennättelevät synnyinmökin pihamailla lennokkejaan.
Ajatuskin siitä, että aikuinen pojan vötkylä jäisi loppu elämäksi kotiin passattavaksi saa kylmät väreet kulkemaan pitkin selkäpiitä.
Juuu..samat sanat! Tuo olis ollut kyllä elämäni kauhu skennaario jos muksut olisivat jääneet peräkammariin loisimaan! Onneksi siivet kantoi heidät maailman tuuliin.
Entäpä tuo Turamummon touhu?! Asuu välillä äitinsä luona ja uskottelee, että äiti on muistisairas ja hänen pitää vahtia ja laittaa lappuja joka paikkaan! Mummo on keksinyt taas uuden rahan ansainta keinon, jotta saa reissu rahaa. Todellisuudessa tuo äitinsä on järkevämpi, kuin tuo mummo👉 👵
Totta tämäkin. Äiti tuntuu olevan tytärtään paremmassa kunnossa. Ajatus ja liike pelaa äidillä hyvin. Tytär tarvitsee siivouksessakin tuolin takapuolen allen. Samoin riissipiirakoita leipoessa äiti jaksoi seisoa koko homman ajan,valittamatta. Mitä teki turamummo?istui perseelään ja valitti miten koskoo koskoo..äitiinkin varmaan koskoo mutta hän ei valita. Turamummo ei muuta teekkään kun kerjää sääliä naukumisellaan.
🥱🥱🥱🥱👍👍
Naurettavan läpinäkyvää tuo turien tubetus!
Vai et muka harrastus........
Mummo myy vanhan äitinsäkin somessa!
Huoli-ilmoituksen paikka! Antakaa rauha vanhuksille ja lapsille!
Otto vuan lämpöpuhaltimen runnoo
Otto on varmaan Timon omaishoitaja.
Ei voi olla toisinpäin
Oton vai eno vainaan metsääkö se nyt silppuaa?
Videolla huitoi kädellään, että tuonne päin tätä hakattavaa riittää.
Juojärvelle astiko?
Ei traktorilla ajavasta vanhuksesta saa omaishoitaja tukea.
Ei vai
No ei sanoin hyväkuntoisesta.
Miksiköhän Pirre muutti Enolaan?
Aivan käsittämätön päätös eläköityvältä mummolta muuttaa tuntemattomalle korpikylälle jossa alkuasukkaatkaan eivät ole tulleet toimeen keskenään.
Eikö kirkkokuorossakin olisi mukavampi käydä kun asuisi kirkolla eikä ummen ja jäätikön takana pimeällä korpikylällä.
Ei se ajokorttikaan pysyvä ole jos alkaa höperryttämään.
Mitäpä sinun tarvitsee muiden ihmisten päätöksiä käsittää. Elä omaa elämääsi.
Suomessa kaikki menee ympyrää ja yhteen tulaaan. Ei siinä voi omaa elämää edes elää.
Siksi meille on valittu 200 narkkaria eduskuntaan ja heille vielä avustajat.
Puhenmies vielä joka ,ennustaa sotaa.!Aika kova palkaisia Paskanjauhajia,joita joutuu kansalaiset käyttämään kun ei muitakaan,tähän hetkeen ,ELÄ OMA ELÄMÄÄSI,löydy
Äänestää voi jatkoa Alue ja Kunnalisvaaleissa.
Vai onko kyseessä joku harmaa palvelusten tarjoilu varakkaille herroille?
Jotenkin tuusniemeläisistä tubettajista on saanut käsityksen, että siellä on eletty kuin pellossa, verot ja velvoitteet eivät ole olleet päällimmäisenä mielessä.
Enemmin on eletty vaihdanta taloudessa ja "väkvelekasilla"
"Mitäpä sinun tarvitsee muiden ihmisten päätöksiä käsittää. Elä omaa elämääsi."
Olen elänyt elämääni yhtenä pelaajana tämän kotikyläni joukkueessa 50-luvulta lähtien.
Elä sinä yksin omaa elämääsi.
Mikä pelaaja olet ollut
Minun ei tarvitse pohtia kenenkään valintoja kuten sinun uteliaan.
Eipä niin,makselaan vain.!
Osaako pirre luustella tai hiihtää tai lasketella? Veessä pysyy pinnalla koska rasva on vettä kevyemppää.
Päästääkö metsäman pirren uimaan siihin kuoppaan ensi kesän helteillä? Ois kiva nähdä.
"Mitäpä sinun tarvitsee muiden ihmisten päätöksiä käsittää. Elä omaa elämääsi."
Niin elänkin ja pidin myös huolta omista vanhemmistani, he saivat elää mummon ja ukin eläkeläiselämää samassa pihapiirissä omassa kodissaan elämänsä loppuun asti.
Ihmettelen miksi Pirre ei ota äitiään asumaan omaan kotiinsa, yksinäinen ihminen?
Mitenkähän Pirjon työssäkäynti onnistuisi jos laitoskuntoinen äiti asuisi samassa taloudessa. Vai millä tuloilla he eläisivät. Otahan järki käteen ja mieti mitä kirjoitat.
Miksihän Turamummo ei ota äitiään kotiinsa hoidettavaksi, kun on niin ihana äiti hänellä kuulemma?
No siksi, kun Turamummo itse on moniongelmainen ADHD, joka ei pysty elämään toisten ihmisten kanssa, vaan juo siellä siltojen alla ukin kanssa!
Onko Otolle yhteiskunta maksanut omaishoitajatukea poikansa hoitamisesta?
Lähes 60 vuotta pojan hoitamista kotona on pitkä aika kenelle tahansa ja mitä se on yli 80 vuotiaalle vanhukselle.
Ne ovat raskaita vuorokausia kun aikuinen poika vötkästelee samassa taloudessa yötä päivää.
Ei edes työssä käy niin saisi vanha ihminen arkipäivät rauhassa olla.
"Mitäpä sinun tarvitsee muiden ihmisten päätöksiä käsittää. Elä omaa elämääsi"
Kyllä otan kantaa asioihin jotka tunnen koska nuo esillä olevat värittävät maaseudun ihmisten elämää ja ovat muka avoimia ja keskustelukykyisiä kun tuovat esiin vaikeitakin asioita kuten esim. koulukiusaamista, naapureiden kanssa riitelyä ja mielenterveys ongelmia.
Kuka tahansa meistä osaa tuoda esiin ongelmia mutta onko metsämanistakaan ongelmien ratkaisijaksi?
Öljysäiliön korkin avaaminen on metsämanille jo liian suuri ongelma ratkaistavaksi
Sitä mehtää riittää kuule Ootokympuun asti !! Molemmin puolin Juojärvee