tietääks kukaan, että onko enkunkielisissä leffoissa (siis jos ostaa ulkomailta)yleensä suomeks tekstitystä??
VASTATKAA, TÄRKEETÄ!!
kiitos etukäteen!
VASTATKAA, PLEASE!!
3
211
Vastaukset
- Tart Zen
Aika mahdottoman laajan kysymyksen esitit.Ensiksi oletan että ostat vain dvd-leffoja, et vhs-kasettaja.
Yksi suuri kysymys on myös mistä leffoja ostat; jos vaikkapa tilaat Skandinavian alueelta, voi leffassa olla suomenkielinen tekstitys (siis DVD-leffoissa). Jos taas tilaat vaikkapa Englannista tai jenkeistä, dvd-leffoissa tuskin on suomenkielistä tekstitystä vaihtoehtona. - __Garou__
sekin tieto lukee tilauspaikassa, elokuvan tiedoissa.
- Mikko Rasinkangas
Dvd:itä myyvien liikkeiden tuotekuvaukset eivät aina kuitenkaan pidä paikkaansa, varsinkaan tekstityksien osalta.
Tässäpä olisi pari linkkiä, joista pitäisi löytyä luotettavaa tietoa eri versioiden sisällöistä.
http://www.dvdcompare.net/
http://www.dvd-basen.dk/uk/home.php3
Suomi-tekstejä löytyy pääasiassa R2-alueen (Eurooppa) levyistä. Joskus myös R4-alueen levyistä (Australia), sillä ne saattavat olla myös R2-koodattuja. Muiden aluiden levyillä ei ole Suomi-tekstitystä (en tosin ole 100% varma).
R2-alue on kuitenkin hiukan ongelmallinen, sillä samasta elokuvasta löytyy useiden eri maiden julkaisuja ja vaikka kaikissa maissa jonkin dvd:n julkaisisi olisi sama julkaisija, niin kyseistä dvd:stä saattaa silti olla useita versioita liikkeellä, joissa jokaisessa on erilaiset tekstitysvaihtoehdot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331458