Miten saan imukupilla pysyvän turvakaiteen pysymään laatassa, joka on röpelöpintainen?Imukuppi itsessään ei siinä pysy. Seinä ei siis kestä porattavaa kaidetta.
Eli millä liimalla kiinnitän sen hankitun imukuppikaiteen kaakeliin? Easy fix tai pikasementti kokeiltu. Ilmeisesti saunan kosteus on osasyynä että putoavat lyhyen ajan jälkeen. Kaiteen pitäisi olla turvallinen.
Imukuppi kiinni laattaan
14
1092
Vastaukset 14
- Anonyymi
Turvallinen imukuppikaide?
- Anonyymi
Temusta niitä saa. Siis imukuppikaiteita, tappavan vaarallisia. Ja jos imukupin liimaa Sika T2:lla kaakeliin, niin hajoaa se imukupin ja kaiteen välistä.
Aika erikoinen seinä, jos kyseiselle seinämateriaalille ei löydy kiinnikettä joka ei korkkaisi seinästä. Luulisi sitten kaakeleidenkin korkkaavan pala seinää mukanaan jos se niin haperoa on. Tohtori Kanasen kananpaskaseinä? Ainoa Mikä tulee mieleen haastavana kiinnitysalustana ja siinäkin saa tavaraa pysymään kun pistää vähän injektiomassaa reikään kiinnikkeen lisäksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Temusta niitä saa. Siis imukuppikaiteita, tappavan vaarallisia. Ja jos imukupin liimaa Sika T2:lla kaakeliin, niin hajoaa se imukupin ja kaiteen välistä.
Aika erikoinen seinä, jos kyseiselle seinämateriaalille ei löydy kiinnikettä joka ei korkkaisi seinästä. Luulisi sitten kaakeleidenkin korkkaavan pala seinää mukanaan jos se niin haperoa on. Tohtori Kanasen kananpaskaseinä? Ainoa Mikä tulee mieleen haastavana kiinnitysalustana ja siinäkin saa tavaraa pysymään kun pistää vähän injektiomassaa reikään kiinnikkeen lisäksi.Mitähän kaikkea muuta saa Temusta ?
- Anonyymi
Rakennusliimaa, uretaani- tai ms-polymeeripohjaista, rautakaupasta tuubi. Tuskin kannattaa imukuppia pehmittimineen yrittää liimata. Ennen liimausta imukupit mäkeen, tai uusi kaide, jonka voi paremmin liimata.
- Anonyymi
Tuskin pysyy turvallisesti millään. Sikaflex 221 kokeilisin, jos on ihan pakko selvitä liimalla. Vaatii varmasti pitkän kuivumisajan tiiviin imukupin alla.
Vaikea mieltää mitä turvakaide tässä tarkoittaa, mutta turvakaiteen täytyy olla myös turvallisesti kiinnitetty. Imukuppiratkaisut eivät sitä ole, vaikka laattapinta olisi sileä. Miksi ei voi porata ja kiinnitää propuilla ja ruuveilla?- Anonyymi
Seinä ei kestä porattavaa kaidetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seinä ei kestä porattavaa kaidetta.
Kips- tms. levyseinä? Löytyy senkin alta väliseinätolpat, miksi kaidetta ei voi kiinnittää niihin? Nykysuositus on muistaakseni 30 cm välein, mutta voi kyllä olla mitä vaan. Rakenneilmaisimella ne löytyvät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kips- tms. levyseinä? Löytyy senkin alta väliseinätolpat, miksi kaidetta ei voi kiinnittää niihin? Nykysuositus on muistaakseni 30 cm välein, mutta voi kyllä olla mitä vaan. Rakenneilmaisimella ne löytyvät.
Ns. kanankakkaseinä? Mutta silloin liimaus laattaan ei ole luotettava ratkaisu. Joku horjahtaa, nappaa kaiteesta kiinni ja sitten on kädessä kaide + laatta, johon kaide oli liimattu. Tai tulee seinää läpireikä...
Tällaisessa kylppärissä on harjateräkset tms vahvistukset seinän sisään leivottuna pesualtaan kannakkeiden yms kohdella. Muualta se seinä on aikamoista näkkileipää/marekia ja seinä paksuuskin vain jotain 5-7 cm... näin ulkomuistista. Siitä on jo neljännevuosisata, kun moisen kanssa piti tuskailla. Eikä tällaisessa seinässä siis mitään koolauksia ole! Pyhällä hengellä pysyy pystyssä...
- Anonyymi
Laita "jeesusteipillä" tai käytä kypärää.
- Anonyymi
Imukupilla onnistuu palstan aktivointikin mutta tuskin taiteiden tms. kiinnitys !
- Anonyymi
tarkoititko taiteilijan kiinnitys? taiteilija ehkä käyttää kaidetta, mutta taiteilijaa ei ole tarkoitus kiinnittää, hänet on jo kiinnitetty kansallisbalettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tarkoititko taiteilijan kiinnitys? taiteilija ehkä käyttää kaidetta, mutta taiteilijaa ei ole tarkoitus kiinnittää, hänet on jo kiinnitetty kansallisbalettiin.
Ihan selvästi luki taiteiden kiinnitys. Älä vedä taiteilijoita tähän keskusteluun.
- Anonyymi
Rykäise isot tortut paskaa sinne väliin, niin sitten pysyy.
- Anonyymi
Eikö imukuppidildo kestä kunnon rynkytystä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
- 1031191
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔801074Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i241008Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126920Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 131860
- 58815
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46711Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka147707Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701- 45696
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672- 19647
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12639Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48614