Monet karsivat muut paitsi lakisääteiset palvelut asukkailta, miten käynee mm hileasemien. Koulujen keskittäminen on vaihtelevaa
Järkeviäkin tekoja on muualla, kun asukkaiden hyväksihän kuntahallinto perustettiin. Kun sote on kriisissä, auttanee siihenkin.
https://enonkoski.fi/tiedote-turvallinen-enonkoski-kampanja/
Kunnissa on eroja
18
766
Vastaukset
- Anonyymi
Kitee mainittu uutisissa mm työikäisten kuntosalimaksujen huippukorotuksissa lähes yksityisen tasolle. Ei liene kielletty pitää niitä alempina, että kävijöitä olisi ja kunto pysyisi.
Mikä taho vastannee tästä esteettisestä huomiosta?
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/8216990
6-tiellehän palvelutarjontaa ei ole saatu tai haluttu näkymään.- Anonyymi
Kuntosalipäätöksen perustelut kiinnostaisi. Kesälahdella ei ole esim yksityistä salitarjontaa, tilat ja palvelut ovat heikommat jne. Positiivinen erityiskohtelu mm olosuhteista johtuen ois hyvä muistaa, myös ei-lakisääteisissä palveluissa (joista kai halutaan luopua) yhdenvertaisuuden lisäksi. Ratkaisevaa on, miltä päätöksenteko näyttää ulospäin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuntosalipäätöksen perustelut kiinnostaisi. Kesälahdella ei ole esim yksityistä salitarjontaa, tilat ja palvelut ovat heikommat jne. Positiivinen erityiskohtelu mm olosuhteista johtuen ois hyvä muistaa, myös ei-lakisääteisissä palveluissa (joista kai halutaan luopua) yhdenvertaisuuden lisäksi. Ratkaisevaa on, miltä päätöksenteko näyttää ulospäin.
Puhoksessa myös yksi kuntosali eikä maksa mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhoksessa myös yksi kuntosali eikä maksa mitään.
Onko kunnan ja missä osoitteessa?
Nuorista alle 16? v tulee kunnille valtionavut. Jotkut kunnat investoivat sitä vanhempiinkin.
https://yle.fi/a/74-20141744?fbclid=IwY2xjawIQqzVleHRuA2FlbQIxMQABHbswPfIznViNn5rOiQXbfMpfU8OC6y-CWG9R373PA9VLr-KAs7hoGxs8wg_aem_6pXguyIyvPXq4oJL9g6_fA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhoksessa myös yksi kuntosali eikä maksa mitään.
VÄÄRIN.
2 KPL TOINEN KAUPUNGIN JA TOINEN YKSITYINEN . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VÄÄRIN.
2 KPL TOINEN KAUPUNGIN JA TOINEN YKSITYINEN .Puhoksessako kaksi? En tiedä kuin Myllyn konttisalin.
- Anonyymi
Lidliä on kuntalaiset kauan ja turhaan haavelleet, mutta auttaisiko JOS kylän Tokmannille mahtuisi ja saisi Spar-ruokia? Joensuun Raatekankaan myymälä on hyvä.
- Anonyymi
Kysykää kupiaiselta miksi ei lidl tullu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysykää kupiaiselta miksi ei lidl tullu.
Älä höpötä. Litlillä on tarkka kaava myymälälle. On oltava tietty määrä asukkaita 10 km säteellä keskustasta. Kitee ei täytä tätä kriteeriä lähellekkään. Siis lopettakaa paskan jauhaminen ja käykää edes Kupiaisessa. Tällöin turvaatte palvelut ja kilpailun. Ja torjutte PKOK diktatuuria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysykää kupiaiselta miksi ei lidl tullu.
Jos edes olis tullu, olis lopettanutkin, Asiakaspohja tuskin riitti silloinkaan kun raja oli auki. Nyt asukkaita on n 9 500 ja vähentynyt yleensä 100-250/v.
- Anonyymi
Kunta taisi tarjota kenkien liukuesteitä tietylle ikäryhmälle joku vuosi sitten. Hyvä sekin. Tuo sora taas auttaisi muitakin. Tosin kaupastakin sitä löytyy, jos...
- Anonyymi
Onkohan keskustan väylien talvihoito parantunut aiemmasta? Sään vaihtelu on haasteellista ainakin kaikille pyörällä/jalkaisin/rollaattorilla kulkijoille.
- Anonyymi
Veikkaan että palvelujen taso tulee nousemaan kunhan Kiteekin liitetään osaksi Venäjän kasvavaa imperiumia 👍
- Anonyymi
Putin tarvitseekin lisää tykinruokaa Ukrainaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putin tarvitseekin lisää tykinruokaa Ukrainaan.
Suomi antautuu ilman miestappioita 👍 siitä ei olisi kuin etua, pyyhkityisi meidän valtionvelkakin kerralla pois
- Anonyymi
Varmasti antaudutaan, ollaan me sellaisia paskahousuja ja lampaita kuitenkin. Ei mahdeta edes omille päättäjille mitään, otetaan vaan paskaa niskaan ja maahanmuuttajat nauravat meidän kustannuksella.
- Anonyymi
Taitaa kylä siistiytyä ainakin tulipalojen kautta. Uusin taisi olla kunnalle aikanaan lahjoitettu kiinteistö, jossa oli jotain romahtanutkin. Lähiössä on paljon asukkaita. Jos tuo ois ollu yksityisen, kunta olisi ehkä jo aiemmin kehottanut siistimään.
- Anonyymi
Lukiotkin ovat vaarassa, elleivät ne uudistu. Esim Parikkalan eläinlääketieteellinen sai huiman hakijamäärän. Kandeisko kehittää muuallakin jotain vastaavaa? Kuluttajia hekin ovat, vaikka eivät muuttaisi seudulle.
Maksumuurin takana uutinen https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/8393865
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2283743S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi32677Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622324Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411753Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651633- 1051387
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva101216Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511094LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661047