olen autoa ostamassa ja ykkösvaihtoehto on s40 T4 ja mieluusti vielä automaattina,eli onko ne 2001 vanhemmat mallit niin huonoja kun väitetään tai uudet parempia.
Uudessa kone kasvanut ja tehot ainakin paperilla samat mutta onko noin??
Vai kannattaako ennemmin sijoittaa vanhempaan T5 tai T5R malliin??
Harkinnassa oli myös saab 93 turbo (185hv) mut sen kävin kokeilemassa ja muuten mainio peli mutta kulkuja ei oikeen ihmeesti löytynyt joten olen kallistumassa volvoon....vaikea vaan saada koeajoon mistään eli kertokaa.
Onko t4 ja t5 mallin suorituskyvyssä suuria eroja??
Uudessa kone kasvanut ja tehot ainakin paperilla samat mutta onko noin??
Vai kannattaako ennemmin sijoittaa vanhempaan T5 tai T5R malliin??
Harkinnassa oli myös saab 93 turbo (185hv) mut sen kävin kokeilemassa ja muuten mainio peli mutta kulkuja ei oikeen ihmeesti löytynyt joten olen kallistumassa volvoon....vaikea vaan saada koeajoon mistään eli kertokaa.
Onko t4 ja t5 mallin suorituskyvyssä suuria eroja??
Vastaukset 5
Vanhimmat
jeps,2000 keväällä tuli 40-sarjaan ns.face lift,kaikennäköistä paranneltiin,kone on käytännössä sama ,mutta porattu 2litraseksi(ennen 1948)..paperilla suorituskyky kuulemma sama ,mutta käytännössä uusi kone on voimakkaampi.. t5 ja t4sen suorituskyvyissä ei ole kovin suurta eroa t4 0-100km/h 7.3 ja t5 kanssa n.7s..huiput t4 235 ja t5 muistaakseni 250.. ohituksissa t5 luulisi vääntävän HIUKAN paremmin myös(kulutus myös kovempi).. hiukan huono verrata t4sta ja t5sta,kun puhutaan aivan eri kokoluokan autoista,hintaerokin on huima.. itelläni on s40 t4 -98..toistaseksi ollut hyvä peli,mukavan ripeä ja alustat yms. seikat ovat toimivat tehoon(200hp) nähden. osta ennemmin t4,vanhat paljon ajetut t5set on kuitenkin jo vanhoja.. hienoja pelejä kumpikin.. hieno on saabikin,muuta en osaa siitä sanoa..
Eli viilataanpa pilkkua:
Uuden version (myynnissä -00) moottorin tilavuus on tuo mainitsemasi 1948, joka syntyy mitoin 83x90, kuten myös matalapaineinen ja ahtamaton.
Aiempi korkeapaineinen oli tilavuudeltaan 1855 mitoilla 81x90.
Sama 81 halkaisijana esiintyy myös 1,6 litraisessa (1587, 81x77) vaikka männät eivät olekaan vaihtokelpoisia.
Se 1,8 (ei GDI) on sitten muuten 1731 ja 83x80.
Jos sinulla on t4 -98, tilavuus siis on 1855 mikä tieto löytyy myös omistajan käsikirjasta...
...siis edellämainitsemani suoritusarvot olivat manuaali pelin..automaattina t4selle on luvattu 230km/h ja 8s. 0-100km/h..ja koeajosta,(misäspäin asustelet??).. kannattaa mennä käymään oikein volvo kauppaan,niillä on useinmiten kyseisiä pelejä vartavasten ns.esittelyautoina.. ja yksityisethän antaa aina koittaa mikäli tosissaan on autoaan myymässä..ilmotteleppa kun löydät uuden auton itselles, tsemppiä etsintään!!!
Noh, kulkupuolta saa parannettua luonnollisestikin molempiin merkkeihin todella vaivattomasti lastuttamalla, joten itse ainakin valitsisin auton muita ominaisuuksia silmällä pitäen ja sitten laittaisin tarvittaessa lisää tehoa:
http://www.bsrab.se/se/1_prod_saab.html
http://www.bsrab.se/se/1_prod_volvo.html
Esimerkiksi 9-3 154hp tai 185hp steg1->227hp/346Nm
Jos auton käytännön suorituskyky on mittarina, paras rakentelualusta on mallivuoden -98 S70 R manuaalilla. Auto on vaan pirun harvinainen Suomessa.
Jos auton pitää liikkua myös liukkaissa olosuhteissa, niin paras vaihtoehto on mallivuoden 2000 V70 R AWD aut tai mallivuoden -98 V70 R AWD manuaali. Kumpiakin on vähän tarjolla.
40-sarja häviää ajettavuudessa ja käytännön suorituskyvyssä 70-sarjalaiselle selvästi.