Kas tässä kysymys. Onko hyviä vai huonoja kokemuksia? Oletteko tyytyväisiä paikkakuntaan? Mitä hyvää ja mitä huonoa on kerrottavana? Millainen paikka asua? Onko sinne kenen tahansa ihmisen (yhdenvertaisuusperiaatteet huomioon ottaen) mukava ja luotettava rohkeasti poiketa ja miten siellä otetaan vastaan ulkopuoliset, tarkoitan tässä nyt matkailijoita ja paikkakunnalle muuttaneita? Millaista kokemusta muilla on tästä asiasta, hyvää vai huonoa vai onko aivan molempia?
Millainen paikka Pieksämäki on asua eli millaisia kokemuksia Pieksämäestä ?
8
646
Vastaukset
- Anonyymi
Kumpiko on karumpi paikka, Pieksämäki vai Kouvola?
- Anonyymi
Muuten hyvä,mutta kateelliset kiusaa.
- Anonyymi
Asuminen on huokeaa, kaikki on 5min sisällä (jos on auto), ihmiset ovat leppoisia, ulkoilumahdollisuuksia ja puhdasta luontoa löytyy, kulttuuritarjontaa löytyy riittävästi normaaliin aktiivisuuteen. Ainut ongelma on työ. Työtä on vähemmän kuin ennen ja etäisyydet ympäryskaupunkeihin ovat sen verran pitkät, että täältä ei kannata oikein käydä töissä Varkautta kauempaa.
Kuntapuolella Pieksämäkeä käytetään lähinnä ponnahduslautana parempiin töihin, jos duunariporrasta ei lasketa. Yksityisellä puolella sosiaali- ja terveysalalla on ainakin joskus ollut työtä.
Tervetuloa Pieksämäelle. Pieksämäki on ihan omanlainen - parempi kuin Warkaus. - Anonyymi
No työ tilanne on mitä on. Asuminen no edullista,mutta kaupat kalliimpia mitä isoimmissa paikoissa. Liikkeitä melko vähän, eli jos jotain tiettyä etsii voi varautua siihen, että joutuu ajelemaan isompiin kaupunkeihin. Julkinen liikenne surkea. Pari bussi yhteyttä, ja nekin kulkee vain kerran tunnissa arkisin, launataina jokunen vuoro ja sunnuntaisin ei laisinkaan. Onhan Pieksämäki kaunis paikka, vesistöä on joka puolella.
- Anonyymi
Ruoka ja koti ja vaatteet. Mitä muuta pitäisi olla. Voi liikkua luonnossa,elää elämäänsä.
- Anonyymi
Tulkaa Varkauteen siellä vasta tätä vettä ja vesiliikennereittejä piisaa . Voit veneillä vaikka Kuopioon, Savonlinnaan, Joensuuhun , Lappeerantaan . Loistavat veneilyreitit tosiaan .....toista kuin umpilätäkössä Esim. Pieksämäellä josta joudut venetrailerin kanssa arpomaan.
- Anonyymi
Ihmisen on missä vaan hyvä asua, jos hänellä on sisäinen rauha ja asiat kunnossa Jumalan kanssa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510