9161 maantien kunnossapidossa mättää pahemman kerran,en ihmettele jos tällaista leväperäisyyttä ilmenee muuallakin?Tietä ei aurata lumisateitten jälkeen vaan lumi polkeutuu polanteeksi,sen jälkeen silitellään tiellä oleva lumi ja annetaa olla sitten sillään.Nyt kun on ollut lauhaa säätä tie on tullut jäätikkö vaiheeseen ja on ollut paikoin erittäin liukas.Liukkautta on yritetty torjua ns.alaterällä vai mikä karhi lienee tässä traktorissa.Polannekohdissa on jonkinverran tullut jälkeä että juuri näkee että jotakin on yritetty.Mutta jäätikkön kohdassa on tulos kuvittelisin samanlaista kuin oli narupäässä oleva vastahakoinen kissa,itsellä ei ole kissaa joten en ole kokeillut?Tulee mieleen ns.vanhat hyvät ajat jolloin tiellä kävi aura auto alaterineen sitä ei tarvinnut parsia heti seuraavana päivänä se tuli kerralla valmiiksi.Kukahan valvoo näitä työn jälkiä ja laskee kustannuksia.KM
Mistä maksetaan?
Anonyymi-ap
15849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onko sitä minkäänlaista valvontaa? Ei taida olla prk…
Taksirengit kehtaa kaikesta valittaa.
Näin on ajoin eilen klo,tien neliveto maasturilla.Ajo nopeus 30 kilometriä tunnissa,silti oli hankalaa.Jos ei kunnossa pito parane niin laittakaa puomi Ensilän risteykseen.Säästyneet rahat Es.Tunnin junarataan.
Petteri Orpo saisi vielä orgasmin tuosta.
Kaikenlaisia rattimiehiä sitä liikenteessä onkin.😭😭😭
Jos havaitset valtion maantiellä liikennettä vaarantavan ongelman, soita Tienkäyttäjän linjalle, puh. 0200 2100 (24 h/vrk). Tienkäyttäjän linjalle kuuluvia ilmoituksia ovat esimerkiksi vaarallinen liukkaus, tielle nouseva vesi tai kiinni juuttunut raskas ajoneuvo.
Se kyllä väl, tie nimittäin.ttää
Olen soitellut monta kertaa tielinjaan ei mitään vaikutusta,sanovat soittavansa nauhoitusvalituksen urakoitsijalle,sellainen tulos.
Pitää ottaa yhteyttä siihen tahoon, joka sille urakoitsijalle maksaa. Mistä maksetaan ja mitä on sovittu? Onko urakoitsija rikkonut sopimusta, jonka on maksajan kanssa tehnyt?
Maksaja lienee ja todennäköisesti Ely -keskus ja siellä asianomainen viranhaltija, jonka vastuualueelle yleisten teiden kunnossa pito kuuluu.
Nykyisin ei ole kuulemma mitään apua siitä, että soittaa Tienkäyttäjän linjalle!
Tienkäyttäjälinjalta palautteet käsitellään urakoitsijan ja Elyn kuukausi kokouksessa joten on väliä.
Soittakaa ja vaikuttakaa työn lastuun. Jos kukasn ei soita ei asiat mene eteenpäin
Ilmoittakaa tie on hengen vaarallisessa kunnossa ja urakoitsijan on heti aloitettava toimenpiteet
Tänne joku neuvoi laittamaan palautetta osoitteeseen:
https://liikenne.palautevayla.fi/feedback
Jos tien numero on nelinumeroinen niin ei siihen kovin paljon voida silloin ikävä kyllä panostaa. Pitää olla tyytyväinen jos telamönkijllä tai kelkalla talvisin pääsee eteneen👍
9161, eipä sano mitään, tie vie varmaan paikkaan jota ei edes ilkeä avaaja mainita.
Suomussalmella Kiannanniementie.