Hesarissa viimeinkin järjen ääntä sykupuolisekoilusta

Anonyymi-ap

Helsingin Sanoomat, joka on kauan näyttänyt koululaisia transhoitoihin ohjaavan ääriliikkeen pää-äänenkannatajalta, julkaisi 19.1. nettisivullaan Linda Hartin todella tärkeän ja asiantuntevan kirjoituksen sukupuolen käsitteestä:

http://www.fmi.fi/saa/index.html

Iltapäivällä linkki tähän juttuun oli kuitenkin kadonnut, joten Järjestys palasi valtakuntaan.

4

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juttu oli järkevä ja korosti biologisen sukupuolen merkitystä sekä turhien sukupuolenkorjausten haitallisuutta. Miksi harhaanjohtava linkki?

      • Anonyymi

        Yksikään lääkäri ei tee tahallisesti vääriä sukupuolenkorjaus diagnooseja. Kuten ei mitään muitakaan hoitoja ilman lääketieteellistä arviota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksikään lääkäri ei tee tahallisesti vääriä sukupuolenkorjaus diagnooseja. Kuten ei mitään muitakaan hoitoja ilman lääketieteellistä arviota.

        Maailmalla tehdään turhiakin leikkauksia ilman lääketieteellistä syytä. Riittää, että asiakas haluaa maksaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksikään lääkäri ei tee tahallisesti vääriä sukupuolenkorjaus diagnooseja. Kuten ei mitään muitakaan hoitoja ilman lääketieteellistä arviota.

        Miten muka leikkauksilla tulee uusia sukupuolia nehän vaihtaa elimiään ja silti sukuluoli on se mitä on ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe