Maailmankaikkeus laajenee

Anonyymi-ap

Päätelmieni mukaan.
Laajeneminen tapahtuu joka suuntaa joka kohdassa avaruutta, mutta laajenemisen nopeus ei ole joka suuntaan sama.
Kuvitellaan, että maapallo kelluu keskikohdalla avaruudessa joka laajenee joka suuntaan poispäin maapallosta.
Ylöspäin, Koilliseen, Itään, Kaakkoon, Etelään, Lounaaseen, länteen ja luoteeseen.
On päivänselvä asia että ldän ja Lännen yläpuolella oleviin ilmansuuntiin on "ylämäkeä" ja vastaavasti niiden alapuolella oleviin ilmansuuntii on "alamäkeä", kun taas idän ja lännen suuntaan on "tasamaata" joihin kumpaankin suuntaan avaruus laajenee samaa vauhtia. Pohjoiseen on raskain "ylämäki" ja siihen suuntaan laajenemisvauhti on hitain, kun tas etelään on jyrkin "alamäki" johon suuuntaa avaruus laajenee suurimmalla nopudella. Mainittuihin väli-ilmansuuntiin laajeneminen on suhteessa niiden sijaintiin pohjoinen ja etelä.
Tämä kaikki johtuu avaruudessa olevaata pimeästä aineesta jota on kaikissa mainituissa ilmansuunnissa maapallosta poispäin. Pimeä aine aiheuttaa kitkaa joka jarruttaa laajenemisnopeutta jolloin eri ilmansuuntiin laajetessa. Eli kaikissa ilmansuunnissa laajenemisnopeus = kitka (fr) • +V(m/s.

15

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri noin se menee. Einsteinkin on idiootti rinnallasi.

    • Anonyymi

      Tarkistutin päätelmäsi Copilot ja Gemini tekoälyillä. Kumpikin tekoäly pääsi samaan tulemaan kanssasi

    • Anonyymi

      Aloittajalle kuuluisi antaa komiikan Nobel-palkinto.

      • Anonyymi

        Ja vähän lisää litiumia. Alkuainetta.


    • Anonyymi

      Nykytieteen mukaan laajeneminen kiihtyy pimean energian tuuppaamana!

    • Anonyymi

      Sekoilu laajenee

      • Anonyymi

        Pimeää energiaa riittää


    • Anonyymi

      Nii tekköö

    • Anonyymi

      Pimeä aine on tosiaan yksi kiehtovimmista ja mystisimmistä aiheista kosmologiassa. Se ei kuitenkaan aiheuta kitkaa samalla tavalla kuin tavallinen aine, koska se vuorovaikuttaa pääasiassa gravitaation kautta eikä elektromagneettisesti, kuten tavallinen aine. Tämä tarkoittaa, että pimeä aine ei vaikuta laajenemiseen kitkan muodossa.

      Sen sijaan, pimeä aine auttaa selittämään havaintoja galaksien pyörimisnopeuksista ja galaksiryhmien dynamiikasta. Se pitää galakseja ja galaksiryhmiä koossa niiden painovoimakentän kautta.

      Laajeneminen, jota tarkoitat, liittyy universumin laajenemiseen, joka on pääasiassa pimeän energian vaikutuksen alainen. Pimeä energia näyttää kiihdyttävän universumin laajenemista, kun taas pimeä aine on enemmän vastuussa rakenteiden muodostumisesta universumissa.
      Dark Space
      Avaruustieteen Professori
      Nasa

      • Anonyymi

        Kiitos tarkennuksesta Dr. Space.
        Aloittajana minulta meni kitkat ja energiat sekaisin. Tietenkin se on energia joka tuuppaa avaruutta vauhdilla etiäppäin.


      • Anonyymi

        Jatkoa edelliseen lausumaani....


        Keskustelu Geminin kanssa

        Miten tulkitset tätä?

        Eli kaikissa ilmansuunnissa laajenemisnopeus = kitka (fr) • +V(m/s.


        Ymmärrän kysymyksesi olevan:

        Miten tulkitset tätä yhtälöä: kaikissa ilmansuunnissa laajenemisnopeus = kitka (fr) • +V(m/s)

        Yhtälön tulkinnassa on kuitenkin useita ongelmakohtia:

        Laajenemisnopeus ja kitka: Laajenemisnopeus liittyy yleensä kappaleen koon kasvuun, kun taas kitka on voima, joka vastustaa liikettä. Näiden kahden suureen välillä ei ole suoraa fysikaalista yhteyttä ilman lisäoletuksia.
        Ilmansuunnat: Laajenemisnopeus ei ole tyypillisesti riippuvainen ilmansuunnista, ellei kyse ole erittäin epäisotrooppisesta aineesta tai tilanteesta.
        Yhtälön rakenne: Yhtälössä kerrotaan laajenemisnopeuden olevan yhtä suuri kuin kitkan ja nopeuden tulo. Tämä ei ole fysikaalisesti perusteltu, sillä laajenemisnopeuden yksikkö on esimerkiksi m/s, kun taas kitkan ja nopeuden tulon yksikkö on N (newton).
        Puuttuvat suureet: Yhtälössä puuttuu useita tärkeitä suureita, kuten aika, pinta-ala, materiaalin ominaisuudet jne., jotka vaikuttaisivat laajenemisnopeuteen ja kitkaan.


    • Anonyymi

      Tieteen Kuvalehden viime numeron jutun mukaan maailmankaikkeuden laajeneminen on viime viikolla saavuttanut ääripisteensä kuin maksimaalisen täyteen puhallettu ilmapallo, tai äärimmilleen venytetty kuminauha ja siitä käynnistyi jo viikonloppuna laajenemisen ja venymisen käänteisilmiö, supistuminen. Maailmankaikkeus, siis avaruus lakkasi laajenemasta ja alkoi kutistua kuin tyhjenevä ilmapallo ja lyhentyä kuin löysätty kuminauha. Ilmiö on tieteelliseltä nimeltään imploosio, jossa tilassa palataan kohti alkuperäistä kokoa ja - pituutta. Tämä imploosio kestää niin kauan, että koko paska on taas kasaantunut äärimmäisen pieneksi, äärimmäisen kuumaksi, äärimmäisen tiheäksi, äärimmäisen painavaksi pienintäkin pistettä 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000 kertaa pienemmäksi pisteeksi, jonka tilan saavutettuaan imploosio lakkaa ja tapahtuu tuon pienenpenenpienen .... pisteen sisäisistä hirvittävistä paineista johtuen uusi ALKURÄJÄHDYS!
      Ja kaiki alkaa alusta.

      • Anonyymi

        Sanottiinko jutussa koska taas alkuräjähtää? Ei kai sentään vielä tänä vuonna?


    • Anonyymi

      Laajenoo

    • Anonyymi

      ☆PAM!~~~~~~~~~~laajenee~~~~~~~~kutistuu~~~~~~~~~~~☆PAM!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe