kuvitlellaan helsingissä olevan jotain vaikka näin ei ole.
Kusi on noussu päähän monella
14
315
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole muuta kuin leipäjonot ja niissäkin liikaa asiakkaita. Kuopiossa, savossa ja porissa on asiat paremmin.
- Anonyymi
Mitä, onko savossa kalakukkojonoja. Eikun sinne, nam.
- Anonyymi
hki ja vanda epsoo, ne ovat nykyään hikisiä, turvattomia matu seutuja.
Ei siellä huvittaisi asua ! - Anonyymi
Ostan toimeentulolla olutta.
Turkka Uunonen, rautavaara. Savo - Anonyymi
Tarkoittaako tuo, että Helsingissä kusi ei ole noussut päähän?
- Anonyymi
Hesas nousee päähän Päijänteen hormoni kemikaali vesi .
- Anonyymi
Poistetaanko Hesassa Afrikan tähteet pelilaudalta vai menevätkö suoraan vankilaan kulkematta Vantaan kautta?
- Anonyymi
Helsinki on yksi oudoimmista kaupungeista nykyään. Kaupungilla on tyhjillään tuhansia asuntoja, joihin ei saada asukkaita. Vuokrat on isommissa asunnoissa niin korkeat, ettei niihin ole enää tavallisella ihmisellä varaa.
Tämä saatiin aikaan asumistukea muuttamalla, siten että se on nyt aivan liian alhainen suhteessa palkkoihin. Työntekijät muuttaa pois, ja asuntoja jää entistä enemmän tyhjäksi. Nyt on jo uusia sairaanhoitajien paikkoja avoinna kymmenittäin.
Mitä käy tyhjille asunnoille? Muutetaanko ne opiskelijasoluiksi, kun opiskelijoiden asumistuki muuttuu syksyllä 2025?
Tyhjilleen jää seuraavaksi liian korkean vuokran pienemmät asunnot. Lisää tyhjiä asuntoja. No kiva niille paikkakunnille, jotka saa uudet asukkaat. Helsinki sen sijaan on tyhjenevien asuntojen kaupunki. Ei riitä ulkomailta halukkaita muuttajia Lontoon hintatason koteihin. Muualla Euroopassa on kivempaa kuin kalliissa Suomessa.- Anonyymi
Ei kai opiskelijatkaan enää halua asua Helsingissä, kun ei sieltä löydy tarpeeksi halpaa asuntoa opiskelun ajaksi. Monta alaa on sellaisia, joita voi opiskella muuallakin.
Olipa hyvin mietittyjä nämä lait, että saadaan pääkaupunkiin lisää muuttotappioita.
- Anonyymi
Etelä-Suomi nykyään pelkkä murjaanien reservaatti.
- Anonyymi
Helsingissä kusi nousee päähän, porilaisilla on sitä päässä jo valmiiksi.
- Anonyymi
Ja savolaisilla tietysti.
- Anonyymi
"Happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista,"
- Anonyymi
Helsingissä on avoinna 17 käräjäsihteerin ja 8 käräjätuomarin työpaikkaa. Siinä on varkailla ja muilla rikollisilla juhlat. Poliisilla on kiire tehdä syyttämättäjättämispäätöksiä, ettei tule lisää oikeuden jonottajia. Muutenkin aika rento suhtautuminen rikollisuuteen joillakin. Tv-julkkis poliisi syytettynä. Eikä ole eka kerta. Viime aikoina ei sentään ole kukaan heittänyt veiviään putkassa. Tai sitten niistä ei uutisoida. Ihme paikka.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 813137
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1631181Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 92794