Miksi korona-aikana kuten nyt

Anonyymi-ap

sairaalan osastoille saa mennä itseään suojaamatta?????Ja varsinkin huonokuntoisten vanhusten osastoilla ilman kasvosuojaa ja ilman käsineitä niinkuin käsidesiä. Varsinkin Varhan alueella tämä on ihan tavallista.

Mutta entäs sitten, kun joku onkin vienyt osaston potilaalle koronan, niin johan alkoi eristys. Otetaan käyttöön parhaimmat kasvosuojat, suojavaatetus, suojakäsineet. Potilaat eivät saa poistua huoneesta, jossa on todettu vaikkapa yksikin koronatartunta, koska muut ovat altistuneet. Tällainen suorastaan vähäjärkinen suomalainen systeemi saisi jo loppua ja aloitettaisiin joka kerta, kun koronavirusta tulee aktiivisesti lisää, niin kasvosuojat pakollisiksi ja samoin käsidesit. Niin pitkälle maassamme ei ilmeisesti koskaan mennä niinkuin tuolla kaukana meistä maailman toisella puolella, että kaikki vanhusten osastoille menevät testataan ennen kuin he saavat astua osaston ovesta.

Suomessa kaikissa asioissa säästetään. Raha ratkaisee jopa sen, että vanhuksia sairastuu vuodeosastoilla koronaan pelkästään siksi, kun ei ole mukamas varaa jakaa kasvosuojia ja käsidesiä vierailijoille.

Parasta olisi testata jokainenosastolle menevä. On todellakin maita, joissa näin toimitaan.

1

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      No, vastataanpa tähän, vaikka on yli vuoden vanha aloitus.
      Koska WHO päätti, ettei korona ole enää vaarallinen vaan verrattavissa tavallisene flunssaan.
      Silloin, kun korona pandemia keksittiin, niin WHO määriteli koronan terveydelle vaaralliseksi tartunta taudiksi, että lääketeollisuus pääsi tienamaan rokotuksilla ja voitiin tehdä rajoituksia rajoittamaan ihmisten elämää.
      Vaikka korona oli silloinkin sama, kuin mitä se nyt on.
      Maskia olen flunssa aikana käyttänyt kaupassa käydessäni, en koronan takia, vaan, suojaamaan flunssalta, eikä ole flunssaa ollut.
      Ennen koronaa en maskia ole koskaan käyttänyt ja joka ikinen talvi oli räkätauti ja yskä, muttei ole ollut sen jälkeen, kun maskia on käyttänyt eli kyllä se maski suojaa flunssalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3548
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1968
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1461
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      83
      1160
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      93
      957
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe