Miksi korona-aikana kuten nyt

Anonyymi-ap

sairaalan osastoille saa mennä itseään suojaamatta?????Ja varsinkin huonokuntoisten vanhusten osastoilla ilman kasvosuojaa ja ilman käsineitä niinkuin käsidesiä. Varsinkin Varhan alueella tämä on ihan tavallista.

Mutta entäs sitten, kun joku onkin vienyt osaston potilaalle koronan, niin johan alkoi eristys. Otetaan käyttöön parhaimmat kasvosuojat, suojavaatetus, suojakäsineet. Potilaat eivät saa poistua huoneesta, jossa on todettu vaikkapa yksikin koronatartunta, koska muut ovat altistuneet. Tällainen suorastaan vähäjärkinen suomalainen systeemi saisi jo loppua ja aloitettaisiin joka kerta, kun koronavirusta tulee aktiivisesti lisää, niin kasvosuojat pakollisiksi ja samoin käsidesit. Niin pitkälle maassamme ei ilmeisesti koskaan mennä niinkuin tuolla kaukana meistä maailman toisella puolella, että kaikki vanhusten osastoille menevät testataan ennen kuin he saavat astua osaston ovesta.

Suomessa kaikissa asioissa säästetään. Raha ratkaisee jopa sen, että vanhuksia sairastuu vuodeosastoilla koronaan pelkästään siksi, kun ei ole mukamas varaa jakaa kasvosuojia ja käsidesiä vierailijoille.

Parasta olisi testata jokainenosastolle menevä. On todellakin maita, joissa näin toimitaan.

1

327

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      No, vastataanpa tähän, vaikka on yli vuoden vanha aloitus.
      Koska WHO päätti, ettei korona ole enää vaarallinen vaan verrattavissa tavallisene flunssaan.
      Silloin, kun korona pandemia keksittiin, niin WHO määriteli koronan terveydelle vaaralliseksi tartunta taudiksi, että lääketeollisuus pääsi tienamaan rokotuksilla ja voitiin tehdä rajoituksia rajoittamaan ihmisten elämää.
      Vaikka korona oli silloinkin sama, kuin mitä se nyt on.
      Maskia olen flunssa aikana käyttänyt kaupassa käydessäni, en koronan takia, vaan, suojaamaan flunssalta, eikä ole flunssaa ollut.
      Ennen koronaa en maskia ole koskaan käyttänyt ja joka ikinen talvi oli räkätauti ja yskä, muttei ole ollut sen jälkeen, kun maskia on käyttänyt eli kyllä se maski suojaa flunssalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe