Ihan pelottaa tämä liukkaus. Lunta jään päällä. Vaikka on hiekoitettu niin on silti liukkaita paikkoja. Ei oikein nastat kengissäkään auta. Miten onnistuu kävely ja pyöräily. Onko liukastumisia sattunut,?
Talven liukkaat kelit
Anonyymi-ap
9309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä on niin uuvakkeita nämä hiekottajat, ensin kylvetään sitä hiekkaa niinku siementä pellolle ja sitten vedetään simmakilla perästä.
Sitten laskutetaan kiinteistöjä ja taloyhtiöitä.
Van saattaa teillä olla tavallista vähempi lumen ajua tänä talvena, jouvatte kahtelemaan toisianne.
Tielle laitetaan ohutta hiekkaa, joka on liukaste ja toimii juuri päinvastoin kuin olisi tarkoitus.
Eilen 22 päivystys käynnin vaativaa liukastumista tapahtunut.
Tässä taas yksi todiste ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen vaikutuksista, ääri-ilmiöt lisääntyy, liukastumiset lisääntyy.
Se on vain outoa kun nykyään autoon kyetään tekemään nastattomia renkaita jotka pitää yhtä hyvin kuin nastarenkaat niin miksi kenkiin ei kyetä tekemään kitkapohjia jotka pitää yhtähyvin kuin nastakengät.
Niitä on jo olemassa,hinta korkea.
Olen ostanut kenkiä josta väitetään että pohjan pito olisi jotenkin erikoisen hyvä, mutta ei ole seinäpito niin kuin nastoilla.
Minulla on kitkapohjaiset talvikengät. Ei mitään apua niistä ole liukkailla. Valmistaja suomalainen, Ei ne osaa nykyään enää mitään tehdä kunnolla.
Jäätikkö on lumen alla piilossa. Yhtäkkiä se vain tempaisee nurin, vaikka yrittäisi kuinka varoa. Parempi pysyä pirtissä.
Ostin Motonetista kenkiin piikkiketjut, joiden korkeus on n. 10 mm. Kyllä toimii!
Varsinkin Prisman kivilattialla.