kyllä se on kohtuullista jos suomen maassa irtisanotaan huvinvointialueen työntekijöitä tuhansia
niin myös johtajistoa karsitaan puolella ,
siitä säästöjä tulee jokaisesta melkein 400 000 vuodessa kun miettii että 20 000 palkkaa, sivukuluja ja työsuhde etuja sekä lomarahoja . jotka tulevat kuluina julkisiin menojen lisänä
miten suomen valtion tilintarkastajat ja muut talousnerot ovat päästäneet tähän tilaan että meillä maksetaan sote johtajille, valtion firmojen johtajille ja ministereille ihan poskettomia palkkoja , sen lisäksi muita etuja ja bonuksia vaikka menee ihan helkkarin huonosti.
velkaa otetaan vuosi vuodelta enemmän ,kaikkein eniten eu maissa
työttömiä tulee kuukausittain ja nyt kunnilla velvoitetaan työttömien saamiseksi töihin,,,, mihin töihin??
sen lisäksi kunta maksaa työttömistä sakkoja valtiolle
nyt uusinta tietoa että hyvinvointialueiden työntekijöien työpaikka terveydenhoito viedään alas säästösyistä
silti matut saavat terveydenhoidon ja palvelut jopa nekin jotka maassa ilman lupaa
kyllä jotain rajaa sentään pitäisi olla mitenkä kohdennetaan palveluita siihen on varaa
vanhukset jo monta vuotta nyksin hyljättyinä kotonaan. ei kaikilla ole omaisia lähellä, sokeita dementisiä, kaatuilevia vailla hoivaa
irtisanoutuminen varhilan viisain teko, toivottavasti jatkoa säästösyistäseuraa
Anonyymi-ap
3
925
Vastaukset
- Anonyymi
Petosjytkyhallituksen aikana ei kasva kuin : Työttömyys, köyhyys, konkurssit, itsemurhat ja huumeongelmat..
- Anonyymi
Juudas-purra kusetti ja huijasi äänet : "Köyhiltä ei leikata..". Totaalinen Petosjytky.
- Anonyymi
Lähes 30 miljardin sotekuluissa 100 000 euron kultainen kädenpuristus omasta irtisanoutumisesta ei merkkaa sotelle yhtään mitään, tälläkin rahalla olisi jo palkattu useampi hoitaja. Sote on konsulteille varsinsinen kultakaivos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811972Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611107Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2626441Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2295242Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1713702- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin522554Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171745