Piti intissä ampuharjoituksen jälkeen kerätä ampumaradalta hylsyt ämpäreihin ennen kuin lähdettiin. Siivouksen jälkeen ämpärit vietiin jo pois ja huomasin vielä yhden maassa ja otin sen taskuun. Onko laitonta, että otin hylsyn omaan haltuuni? Se on vielä hallussani.
Vein hylsyn ampumaradalta
12
358
Vastaukset
- Anonyymi
On todella laitonta. Patruunat oli laskettu ja kun hylsyt viedään uudelleen ladattaviksi, niin yksi hylsy puuttuu.
- Anonyymi
Oikeasti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti?
Kyllä! Ei täällä väärää tietoa anneta.
- Anonyymi
Hylsy on puolustusvoimien omaisuutta eli olet varastanut.
- Anonyymi
Lähetä hylsy puolustusvoimille niin voit nukkua yösi rauhassa.
Jos jostain syystä tuo asia paljastuu niin sanktioita tulee aivan varmasti.
Mutta onko se oikeasti pelkkä hylsy ettet lähetä koko patruunaa. Sitä joudut linnaan.
- Anonyymi
Juridisesti varmaan näin, mutta käytännössä, hauska avaus! Kysymyshän on tietenkin siitä, kuka on mokannut, kun hylsy on jäänyt maastoon. Muistan omana aikanani, kun ammunnat sattuivat kauniille kesäpäivälle, eikä ollut kiire, me keräsimme puolihuviksemne noin tuplamäärän hylsyjä smpumiimme nähden ammunnan jälkeen.
- Anonyymi
On laitonta. Aikoinaan toin lomille pari yli jäänyttä tulenkuvauspanosta ja kaverin kanssa talon edessä kadulla paukutettiin. Naapurikyylä soitti poliisit ja kiinni jäätiin. Ankaran poliisisedän kuulusteluun kutsuttiin kertomaan epätoivoista selitystä että tuntemattomalta mieheltä ostettiin. Oikein kerrottiin rikosnimikekin: Valtion omaisuuteen ryhtyminen tms. Ei siitä tainnut lopulta sen kummempaa seurata kuin kova läksytys että antakaahan olla viimeinen kerta kun paukkuja sieltä nyysitte.
- Anonyymi
Se on maanpetos rikos siviilillä rynkyn hylsy ja varastettu puolustusvoimilta.
Nyt on yksi hyvy vähemmän ja mahdollista tappaa vihollinen yksi vähemmän, koska olet hylsyn varastanut.
Kyllä siitä 10 vuotta ehdotonta tulee, jos kiinni jää. - Anonyymi
Ei intti ihan turhaan järjestä varusmiehille jääneiden A-tarvikkeiden keräystempauksia joiden aikana palauttamisesta ei tule seurauksia.
- Anonyymi
Nyt ei maailma pelastu, vie hylsy metallinkeräysastiaan.
- Anonyymi
Ei, ei! Ole isänmaallinen ja ota yhteyttä lähimpään varuskuntaan hylsyn palauttamiseksi.
Sotapoliisit tulevat sitten noutamaan sen ja toimittavat uudelleen ladattavaksi.
- Anonyymi
Hylsyjä löytyy kun käy ampumaradoilla. Laita hylsy hyllyyn koristeeksi ja muistoksi inttiajasta.
Mielestäni hyvin vähäinen näpistäminen jos sitäkään. Eri asia jos olisit tuonut kotiisi intistä ampumattoman patruunan.
Mutta muille opetukseksi ettei intistä kannata tuoda mitään esineitä mukanaan ei edes noita hylsyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712983
- 462604
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322245- 792158
- 951966
- 321732
- 121546
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171497Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil271308