Eläinten aurinkomerkit

Triton

Tämä aiheeni saa varmasti monen nauramaan partaansa. Olen nyt kumminkin ihan vakavissani. Koetteko että eläimetkin toimisivat ja olisivat ulkoasultaan aurinkomerkkiensä / karttansa mukaisia?

Minulla on tällä hetkellä kissaveljekset joista en tiedä muuta kuin että "syntyivät touko/kesäkuussa". Ne ovat siis merkkiä Kaksoset. Minun mielestäni ne jopa näyttävät siltä!

Olen ainakin mies-Kaksosilla nähnyt sellaisen tyypillisen ilmeen jota kuvailisin sanoin "vatsakivuista tai ummetuksesta kärsivä, epäluuloinen, ahdistunut".

Esimerkkeinä vaikkapa Clint Eastwood ja Marco B. (Ja oma exäni.)

Toinen kissoistani on aina "surullisen" näköinen ja toisen ilme on aika usein umpimielinen/epäluuloinen. Ne liikkuvat usein kimpassa, ja ottavat asentoja jotka ovat identtisiä keskenään. Kissa-astrologiakirjasta luin että Kaksoskissat voivat olla kuin kirjatuet asennoltaan, ja nämä ovat tasan sellaiset!

Vilkkaampi kissoista on niin utelias etten ole koskaan niin utelikkoa kissaa tavannut. Molemmat ovat alunperin villejä, ja vaikka ne meillekin tullessa vielä sähisivät ja juoksivat karkuun, oli tämä utelikko aina seuraamassa ihmisten toimia, silti.

Aikoinaan minulla oli narttu ja 2 kollia jotka olivat kaikki samaa sisarusparvea, ja syntyneet heinäkuun alussa, eli siis Rapuja. Nämä olivat hyvin arkoja vaikka tottuivat ihmiseen syntymästä asti. Pyörivät enimmäkseen kotinurkilla, toisin kuin emonsa joka (tod.näk. Vesimies) sensijaan tykkäsi tehdä erittäin pitkiä matkoja sinne sun tänne vielä steriloitunakin.

8

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulkija*

      "Kissa-astrologiakirjasta luin että Kaksoskissat voivat olla kuin kirjatuet asennoltaan, ja nämä ovat tasan sellaiset!"

      Mistäs tällaisen kirjan löysit? Minkä niminen, kirjoittaja..? Kissaihmisenä kiinnostuin. :-)

      Mitä kissojen tai muiden lemmikkien karttoihin tulee, niin kaikki astrokartathan ovat "katse hetkeen". Jos tämä hetki määrittää sillä syntynyttä ihmistä, niin miksei sitten myös kissaa.

      • Triton

        Lesley Anne Ivory: Star Cats (A Feline Zodiac)

        En tiedä kirjoittajan taustasta astrologina, mutta kissaihminen hän ainakin vaikuttaa olevan henkeen ja vereen...


      • on neitsyt.Ja voin sanoa,että on erityisen siisteys hullu!Turkkia pitää pestä melkein joka minuutti ja hiekkalaatikon hiekat pitää vaihtaa säännöllisin väliajoin muuten hän tekee asiansa lattialle.
        Itsekkin kysyn samaa kuin Kulkija eli löytyykö aiheesta kirjallisuutta?


      • Kulkija*
        Triton kirjoitti:

        Lesley Anne Ivory: Star Cats (A Feline Zodiac)

        En tiedä kirjoittajan taustasta astrologina, mutta kissaihminen hän ainakin vaikuttaa olevan henkeen ja vereen...

        Kiitos! Lisään sen yhä pitenevälle astrologiakirjojen lukulistalleni. :-)


    • playermn

      kannattaako eläinastrologiaa käyttää hyväkseen V75-veikkauksessa. löytyykä voittajaluonteet

      • Triton

        Sehän voisikin olla metka juttu. Jos kerran joku Nancy Reagan aikoinaan käytti astrologiaa kovastikin ilmeisesti ihan valtiollisten asioiden tutkailuun, niin tuskinpa hevosurheilu olisi aivan liian "vakava" aihe astrologisesti tarkasteltavaksi.


    • Adi

      Nyt kun aihe on tullut puheeksi, niin eräällä tuttavallani on koira, joka on tavattoman epäluuloinen kaikkia vieraita kohtaan. Isäntänsä seurassakin, mutta muuten sitä on ihan turha yrittää lähestyä.

      Kyseinen koira myös menee usein tökkimään kuonollaan ja haistelemaan vieraiden nivusaluetta. Hieman kiusallista toisinaan.

      Tuttavani sattui mainitsemaan, että koira on syntynyt Auringon ollessa skorpionissa. Lähemmin en oo katsonu.

    • ..........

      Entinen koirani oli oinas =) Hän oli itsepäinen ja tempperamenttinen kouhkaaja joka sai ihme innostuskohtauksia. Hänessä oli helläpuoli mutta myös ärhäkkäpuoli. Hyvin oinasmainen =) Ja niin rakastettava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      17
      3000
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      48
      1995
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      178
      1848
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      103
      1784
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      82
      1483
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1026
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      200
      988
    8. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      958
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      59
      860
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      854
    Aihe