Mitä mieltä Merikarhu seurasta .Hyvä vai huono asia.Minusta hyvin hyödyllinen, kaikki ovat purjehtineet vuosikausia, satamat todella siistejä ja hyvin hoidettuja,rauhallinen tunnelma,saunat ja tuvat siistejä ,niistä löytyy myös "saaristo kirjasto , niissä kuistilla yksi tai kaksi kaasugrilliä ,lähin roskis on jokaisen omassa veneessä,Itse en ole jäsen mutta olen ollut niissä miehistössä mukana, satamat viitotettuja loppuun saakka,puu wc;siistejä joku aina vastassa kun tulee satamaan.Seuraan pääsee kun on kolme suositteliaa merikarhuista.
Seura hyvä vai huono
12
823
Vastaukset
- Anonyymi
Ehdottomasti paras veneilyseura, mutta hiukan kallis. Jos raha ei ole este niin kannattaa liittyä ehdottomasti. Ei siellä ole sitten pakko käydä silloin kun satamat on tupaten täynnä, mutta huhti-touko- ja syys-lokakuussa sitten
- Anonyymi
Se on kallis vain niille, jotka eivät ole tottuneet käsittelemään rahaa. Muutaman vuoden jäsenyyden perusteella olen tyytyväinen. En käy saunassa kuin vaimon kanssa. Pidän itseäni umpiheterona.
- Anonyymi
Kolme seuralaista jotka on olleet yli viisi vuotta jäsenenä kelpaavat suositteliaksi.
- Anonyymi
Hintava, mutta on myös vastinetta lukuisien saaripaikkojen tarjonnan vuoksi.
- Anonyymi
Kimppa homoilun vaatii karhujen saunassa, niin saa suositukset, jos "homma luistaa", näin itse pääsin kerhoon.
- Anonyymi
Ovatko jäsenenne vähissä kun pitää ruveta mainostamaan?
- Anonyymi
Taitaa olla Suomen suurin seura, mutta kaikissa veneilyeuroissa kaivataan lisää uusia jäseniä, kun suuret ikäluokat heittävät pinnasta.
- Anonyymi
Nuo edellämainitut asiat löytyvät omankin pursiseuran saaresta,tokihan se on sitten vaan se yksi saari.Mutta matkailu avartaa ja palveluita löytyy hyvin kaupallisistakin satamista ja maatakin voi vaihtaa.
- Anonyymi
Minulle ja varmaan enemmistölle se oman seuran saari on se tavallinen viikonloppukohde. Ja sellaisena mukavampikin kuin merikarhupaikat. Mutta yhtään pidemmälle lähtiessä karhusaaret voittaa kaupalliset satamat ihan mennen tullen. Eivätkä ne koskaan ole täynnä.
- Anonyymi
Selvennyksenä: Merikarhut ry ei ole pursiseura vaan saunaseura. Sellaisena erinomainen.
- Anonyymi
Liittyisin mielelläni, eikä rahakaan ole este. Mielestäni pääsymaksu on jopa halpa jos vertaa mitä sillä saa.
Mutta:
Vaadittua tuhatta mailia vuodessa en saa perhemiehistöllä millään kasaan, ei loppuperhettä tämä laji niin paljoa kiinnosta ikinä.
Enkä tiedä, saisinko kaikkia suosituksiakaan kasaan.
Anti olla sitten, kaupalliset satamat here I come..- Anonyymi
Suosittelen kaupallista satamaa. Vaihdoin 2019 pois pursiseuran satamasta enkä ole katunut. Tosin seuraan on kuuluttava, koska MK-viiri. Satamassa auktorisoitu katsastaja, ei tarvitse kuulla seuran katsastusmiesten jäpitystä puukartioista. Homma hoituu ammattimaisemmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333154Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441569Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32969- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36803Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709