Hyvän patjan määritelmä juuri sinulle

Miten määrittelet hyvän patjan? Pitääkö siihen osittain vartalon painua vai pitääkö pysyä pinnalla. Siis kova vai pehmeä? Onkohan se vain se mistä tykkää. Alan miettiä onko jäsenten kipuilu 5-6 vuotta sitten ostamastani jousitetusta, aika tyyristä Askon bonnel-patjastani johtuvaa vai pelkkää vanhuutta. Eihän liikkeessä tiedä kun makoilee usealla patjalla kokeeksi, miten se pitkässä juoksussa toimii. Onko kokemusta että patjan vaihtaminen on vaikuttanut vartalon kolotuksiin puoleen tai toiseen?
Tämä ei ole se helkkarin t*mp*rmainos, jota joka puolella tyrkitään, kuvottaa se. Laitoin tuon nimen tarkoituksella noin ettei ala tulla tätä mainosta, eikös ne mainostajat nappaa kohteen teksteistä, olen kuullut.
31278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Vaikia sanoa, jokaisen meidän kroppa on erilainen, paino erilainen, selkä viallinen yms. Se, mikä sopisi minulle, ei välttämättä sovi sinulle.

Äänestä

Kannattaako ostaa käytetty superlonpatja vaikka esim.kirpparilta?

Äänestä
  • Ei enää.

    Äänestä

  • Ei kannata en koskaan ostaisikirppareilta patjaa vaikka olisi miten halpa. Ihmisen sängyn on oltava uusi vailla mitään toisten ihon tuottamisesta hiutaleista joita on vaikea saada pois, usein pikku parasiittien pesintä paikka äsänky on oltava vaan sen omistajan käytössä uusilla patjoilla

    Äänestä

Hyvä patja on mahdollisimman vähän maattu. Ei mikään vieraspatja, ei oksennettu ja tahrittu, ei spermaläikkiä tai tauteja. Kunnostaan huolta pitävä. Kuvioinninkin pitäisi miellyttää silmää.

Äänestä
  • Etkä käytä lakanoita.

    Äänestä

Joopa.

Aikain kuluessa "testaillut" monenkinlaiset patjat. Mutta noin aloitukseen, jokaisella kai omanlaisensa tarpeet yösijalleen.

Ollut erilaisia vieteripayjoja, superlonipatjoja, vesisänkykin. Vesisänky oli kaikista kirkon. Vaikka se oli yyyreimmästä pääsyä vaimennulsineem, siinä nukkuminen oli murhaa. Ei sopinut mun painonjalaumalle ja lisäks sain silloin uskoakseni, enkä voinut oikein nukkua, kuin lattialla suorana selällään.

Vaahtomuovipatjoja ollut hyviäkin, kovia, ne vaan ajanoloon jotenkin vanhenee ja muuttuvat kehnoiksi. Liekö vieteripayjoissa sama vika vanhemmiten eivät ole mukavia enää

Kaikista mukavin patja, oikeestaan sänky oli sairaalassa. Sähkösänky ilmapatjalla. Siinä oli makuuhaavojen estämiseksi automatiikka, joka vaihteli patjan kovuutta. Lisäks toki itsekkin pystyi sitä säätelemään.

Jostain syystä mulla hiton hyvä sohva nukkumiseen. Sopii mun selälle täydellisesti. Tässä olen käytännössä nukkunut viimeiset kolkytviis vuotta. Kuulostaa ehkä kummalliselta ja onkin kummallista, ehdottomasti paras nukkumapaikka mulle.

Noh, vanha sohva on jo loppuun kulunut, pitäis ostaa uus. Kuitenkin ollut elleen hyvä nukkua. Yhtä hyvää en enää ehkä löydä. Sitten kai ostettava sänkykin. Sähkösänky, se selkeätä. Se, kuinka hirveesti ilmapatja maksaa, en tiedä. Mutta voi tulla tyyris sohvan vaihto.


Hyvä patja siis sellainen, siinä vaan hyvä nukkua. Eli käytännössä ei kiinnitä koko asiaan mitään huomiota. Jos jokin patjassa vaivaa, silloin se ei ole käyttäjälle sopiva.

=DW=

Äänestä
  • Hitto tätä teksturia.

    Toi teksti liki käsittämättömäksi muuttunut. Koittakaa arvailla mitä koitin kirjoittaa.

    =DW=

    Äänestä

Riippunee kunkin nukkujan asennosta millaisella patjalla paras nukkua. Itse nukun vatsallani toinen jalka koukussa sivulle ja patjan pitää olla napakka. Kerran jouduin jopa hotellissa pyytämään kovikelevyn petauspatjan alle ekan yön jälkeen että pystyin viikon olemaan kun se runkopatjasänky oli keskeltä venähtänyt jo montulle. Ei mennyt kauaa kun huoltomies kävi levyn laittamassa ja vielä hihnoilla kiinni että pysyi paikallaan :)

Äänestä

Patjan pitäisi antaa vartalon olla siinä asennossa kuin se on. Jos on liian kova, niin sehän automaattisesti vääristää selkärankaa kun leveämmät kohdat eivät pääse painumaan enemmän. Tyynykin pitäisi olla sellainen, että se sivuttain nukuttaessa tukisi niskaa. Eikä kääntäisi päätä outoon asentoon. Siis mahdollisimman luonnollinen asento ihmiselle paras, eikä vääntävä mistään kohtaa. Vaanhtomuovi patka ylimmäisenä taitaa olla paras nykyisistä, ainakin kymmensenttinen.

Äänestä

Kuluttaja-lehdessä sokkotestattiin nelisenkymmentä patjaa, joista
kallein oli Hästens-patja. Ne maksavat kai viidentonnin paikkeilla.
Halvin oli parinsadan euron Ikean superlon-patja, joka voitti testin.

Äänestä
  • Varmaan lahjottu.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Varmaan lahjottu.

    Alanhan pars löytyy Littel tuote tai joku halpa jota tehdään ulkomailla.haha hah

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Varmaan lahjottu.

    Tuskin. Minulla on samainen patja ja se on todella hyvä nukkua.
    En tiedä tarkkaan mitä kaikkea sen sisuksissa on, mutta superlonia se on päältä.
    Aikoinaan se maksoi alle 200 euroa.

    Äänestä

Runkopatja sänky käytössä. Ostettava uusi läh aikoina. Ei kiire.
Siisti. Petauspatja pesty X vuosi besipesu koneessa. sisu ja kuori erikseen.
Askon patja. Kovanko. Haluan vastaavan uuden.

Äänestä
  • No just sellainen minulla on, kuin uusi, saisit pilkkahintaan jos löydän uuden, jos et sitten asu Lapissa. On painooni nähden luultavasti liian kova jousitus. Miesystävä, ainakin 15 kg enemmän painoa, sanoo että on hyvä. On käsitys että jos nukkuu kyljellä, eikö käsivarren pitäisi painua patjaan. Tässä ehkä vähän mutta paremminkin se käsivarsi litistyy ja puutuu. Samoin lonkka. Ei se kyllä litisty, kun on vain luuta sillä kohdalla, mutta tuntuu että sitä vähän painaa.
    Joskus hotellissa huomaan että pehmeä patja tuntuu tosi mukavalta mutta entä pidemmän päälle, onko pehmeyskään hyväksi.
    Kävin äsken makoilemassa liikkeessä. En oikein osaa keskittyä vaatteet päällä, tai sitten näyttökappaleissa ei ollut minulle sopivaa. Ei ainakaan oikein pehmeää löytynytkään.

    Äänestä

Ensimmäinen moottorisänkyni oli parempi kuin nykyinen.

Äänestä

Ostin Tempur patjan 12v sitten.
Tempur patjan päällä nukkuminen on toiseksi parasta mitä sängyssä voi tehdä:)

Äänestä

Paras missä luut ei kolise ja ja elää tapahtumien tasalla sekä on ympäristöystävällinen.

Äänestä

Minun selkäni ei kestä pehmeää patjaa vaan pitää olla suht kova.

Olen huonoselkäistä sukus ja venyttelen joka ikinen aamu noin 15 minuuttia jotta saan selän toimintakuntoon.

Äänestä

Nakatkaa muorit kantapäät kattoon ja nauttikaa patjan vastaanpanosta.

Äänestä
  • Ei yltä kattoon :D :D :D

    Äänestä

  • Kantapäät kattoon ja nauttikaa patjana olosta.

    Äänestä

🥴🥴🥴😮😮

Äänestä

Kovahko patja on kyllä paras, pehmeä vajottava on mukava, mut ei sellaisessa nukkua voi.

Äänestä

Vaikea sitä on kuvailla, kaikkeen tottuu, Vesisängyssäkin tuli nukuttua.

Äänestä
  • Vesisängyt on kadonnu kokonaan...

    Äänestä

Laadukas painoluokiteltu joustinpatja joka käännetään kuukausittain ympäri sekä pituus- että poikkisuunnassa. Tuplajousitus kahden kokoisilla progressiivisesti käyttäytyvillä jousilla.
Patjojen hankkimisen jälkeen olen keventynyt parikymmentä kiloa mutta eipä ole ollut havaittavaa, eikä tuntuvaa haittaa. Siis mieluummin napakka kuin vetelä.
Loma-asuntomme toisessa makuuhuoneessa oli 10cm:n vaahtomuovipatjat joka oli takuu selkäni kipeytymiselle.
Toisessa makkarissa oli hispanjolien jousipatjat joille annoin kyytiä muutaman vuoden jälkeen.

Äänestä
  • Vaahtomuovi oli hieno keksintö aikoinaan, kuten hetekakin...

    Äänestä

Eikös siihen Askon jousipatjan päälle vielä laiteta ohut petauspatja

Äänestä
  • Petauspatja on hyvä siihen, kyllä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten määrittelet hyvän patjan? Pitääkö siihen osittain vartalon painua vai pitääkö pysyä pinnalla. Siis kova vai pehmeä? Onkohan se vain se mistä tykkää. Alan miettiä onko jäsenten kipuilu 5-6 vuotta sitten ostamastani jousitetusta, aika tyyristä Askon bonnel-patjastani johtuvaa vai pelkkää vanhuutta. Eihän liikkeessä tiedä kun makoilee usealla patjalla kokeeksi, miten se pitkässä juoksussa toimii. Onko kokemusta että patjan vaihtaminen on vaikuttanut vartalon kolotuksiin puoleen tai toiseen?
Tämä ei ole se helkkarin t*mp*rmainos, jota joka puolella tyrkitään, kuvottaa se. Laitoin tuon nimen tarkoituksella noin ettei ala tulla tätä mainosta, eikös ne mainostajat nappaa kohteen teksteistä, olen kuullut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu