alkoholi parantaa

Anonyymi-ap

Luulen tulleeni tilanteeseen, jossa alkoholi vain parantaa suoriutumistani elämästä, ilman kaljaa olen saamaton ja sanaton sekä masentunut. Olen käyttänyt paljon alkoholia ja harkinnut alkoholista luopumista, mutta olen havainnut mainitsemani asian.

10

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet kuin keskisarja .

      • Anonyymi

        Ei kait Teemu Keskisarja ole alkoholisti?


    • Anonyymi

      Eli olet siis luonut jo selvän riippuvuussuhteen etanoliin.

      • Anonyymi

        This. Se johtaa henkilökohtaiseen päihde-helevettiin jo viikkojen saatossa.


    • Anonyymi

      Tuossa joulun korvilla oli flunssaa, niin otin lääkkeeksi aluksi vain purskuttelua ja sitten lusikallisia aamuin illoin ja tarvittaessa, niin huomasin itsekin kuinka jaksaa paremmin elämää ja sosiaaliset taidot kohenevat. Saattaa ihan välissä jopa hymyillä, Sen jälkeen olen käynyt pieniä pulloja ostelemassa silloin tällöin ja nauttinut lusikallisia. Hyvä yleislääke. Entisenä juoppona en tiennyt, että minusta olisi kohtuukäyttäjäksi, joten pidän tätä ihmeenä.

      • Anonyymi

        Puhun tässä siis viinaksista. Suomi viinaa ja jotakin Eteläkorealaista mietoa reilu 20% viinasta olen ostellut. Tuosta eteläkorealaisesta pidän kyllä erittäin paljon.


    • Anonyymi

      Alkoholin parantava vaikutus on huijausta, eniten sitä juodessa huijaa itseään, jos luulee, että se parantaa, edes olotilaa.
      Humalassa voi tuntua, että siitä saa apua sosiaalisissa tilanteissa, tai että se piristäisi masentunutta, mutta pitemmän päälle se ei tee kuin haittaa.
      Jos alkoholista muodostuu ongelma, kaikki vain pahenee ajan myötä.
      Itsetunto laskee, masentaa, ahdistaa, eikä maksa ja haimakaan tykkää, jos liikaa juo.
      Lääkkeeksi tosi huono vaihtoehto.
      Harva alkoholisti varmaankaan haluamalla haluaa olla alkoholisti, ennemminkin helvettiä se on.

      • Anonyymi

        Minä koen lähes kaikkia noita asioita vaikka en edes käytä alkoholia ja olenkin miettinyt että mitä menetettävää vaikka alkaisinkin juopoksi? Tai ei voi olla mitään menetettävää muuta kuin raha.


    • Anonyymi

      Terveyden menetät

      • Anonyymi

        Se on jo mennyttä, et ymmärtänyt pointtiani.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4898
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2814
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2399
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1578
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      48
      1554
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1530
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      86
      1372
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1105
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      157
      1090
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1032
    Aihe