Tupakointitarkastaja ja viinavirkamies

Anonyymi-ap

Kun ei Purra-Orpon hallituksen työllisyys tavoitteet täyty, niin Persut ehdottaa lähivaaleissa kansalaisten valvontavirkamiesten palkkaamista.

Jos olis eduskuntavaalit niin voisihan tuollaisia lakimuutoksia verotukseen piruuttaan ehdottaakkin, mutta kun ei hyvinvointialue veroja, eikä kunnanvaltuusto säädä lakeja niin onhan tuo aika heikko esitys.
Valtiovarainministerillä olis voinut olla edes joku hahmotelma miten tällaisia veronpalautuksia meinattaisiin raittiiksi väittäviltä toteuttaa ja valvoa.

11

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka korttellin oma korttelipoliisi kyttäämään elintapoja. Aseistettu sisään ryntäys perheen päivällispöytään tarkastamaan, ettei pöydällä näy keskaripulloa. Vornanen johtamaan kyttäysvirastoa pistooli kädessä.

      Palkkarahat saadaan kokoon ottamalla valtiolle lisää velkaa, ei vain Purran aikomaa 85 prosenttia, vaan 100 prosenttia kansantulosta. Sillähän voisi pestata myös kouluihin pervonkyttääjiä!

      • Anonyymi

        Munkkihöperö on kova kyttäämään ainakin Jämsän Portin korttelia, joten hänelle sopisi tuo korttelipoliisin virka erinomaisesti!


      • Anonyymi

        Okko ihan asia linjanla, vai katsokko punavihreitten lasiesi läpi.


      • Anonyymi

        Joka korttelissahan on nyt jo "poliisit". Ne tekee pyyteetöntä työtä 24/7, kyttäämällä verhojen raosta eikä mikään jää huomaamatta.


    • Anonyymi

      Persut ehdottelee ennen vaaleja mitä sattuu koska johto tietää etteivät äänestäjät erota mistä eri vaaleilla valittu instanssi päättää.

    • Anonyymi

      Pitänee aloittaa tupakin poltto jotta pääsee sen lopettamaan ja osille verovähennyksestä.
      Mitenkähän pitkään pitää pössytellä, jotta täyttää kriteerit?

      • Anonyymi

        onko näin JN onko näin,toki hieman voi olla JN toki vain hieman.ime sä vaan sitä päälykäisen kikkeliä,edes hiukan JN edes hiukan..


      • Anonyymi

        Täähän oli kun demari-Anttti sr:n lupaus eduskuntavaaleissa "kaikille ilmainen terveystarkastus", edellisissä lupasi "vappusatasen". Satkun puhtaana käteen sai vain ne, joilla se eläke on jotain muuta kun tonnin. Mitähän demari-Antti jr lupailee?
        Nyt on vaan kuntavaalit tulossa, mutta yhtä kaikki, mitä ihmeellisimpiä, suorastaan täysin yli hilseen meneviä valheita alkaa sinkoilemaan, että täytyy oikein ihmetellä, mistä vitusta kaiken keksiivätkään?


      • Anonyymi

        Mutta YLE veron joudut maksamaan


    • Anonyymi

      Oletteko huomanneet,miten media pitää esillä Kepua,korruptio kaikkosta!
      Kiusa se on pienikin
      Hah ha.Kepu on antanut näytöt! Sote ym himmelit. Ja itkevä valtiovarainministeri!
      Oli muuten vasemmistolainen tää Anneli Annikka mullikki saarikko!

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      176
      6733
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      111
      3195
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      104
      1895
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      64
      1676
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1649
    6. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      38
      1516
    7. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1320
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      15
      1293
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      64
      1253
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1143
    Aihe