...on venhossa jonka juuri ostin.Kuinka usein vaihdetaan öljyt moottoriin ja kytkimeen?Mitä öljyä ja käykö sama öljy kumpaankin?Ja miten sen voi itse vaihtaa?(osaan kyllä autoon vaihtaa!
Volvo Penta
18hv diesel...
5846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos osaat autoon vaitaa, niin tiedät kyselemättäkin.
Löydät tiedot tähän huoltokirjasta mikäli tuli mukana. Öljyt vaihdetaan yleensä kerran ajokaudessa, elikkäs keväällä vesille laskun jälkeen. Vanhat öljyt poistetaan yleensä imemällä täyttöaukosta. Kyseisiä tyhjennyspumppuja saa edullisesti varaosaliikkeistä.
Öljyt on parempi vaihtaa syksyllä juuri ennen veneen nostoa. Tämä siksi ettei paskaset ja mahdollisesti dieselin pilaamat öljyt turhaan syövytä konetta talven aikana. Puhtaat öljyt menee hienosti talven yli ja kone pysyy puhtaana. Jos öljyt vaihtaa vain kerran vuodessa niin silloin ehdottomasti syksyllä.
Itse vaihdan öljyt sekä syksyllä että keväällä, ihan niin kuin ohjeissa sanotaan. Ei ole kustannuksena niin suuri että kannattaisi alkaa säästää, varsinkin kun talvisäilytykseen käy vähän halvempikin öljy.
Muuten hyvä vastaus, mutta olisin eri mieltä parhaasta öljyjen vaihtoajankohdasta. Yleensä venedieseleillä tulee sen verran vähän käyttötunteja, että kone kuluu enemmän seisonta-aikana kuin ajossa. Jos koneeseen jätetään talvikaudeksi (4-7 kk) öljyt, joissa on kesän aikana öljyyn kerääntynyttä epäpuhtautta, niin nämä aiheuttavat laakeripinnoille syöpymistä.
Olen itse purkanut yhden VP dieselin, jossa edellinen omistaja oli n. 10 v ajan vaihtanut öljyt aina keväällä, talvella sisällä oli ollut kesän ajetut öljyt. Kaikki runkolaakeri- ja kiertokankien laakeriliuskat olivat silmin nähden syöpyneet, vaikka mm. kampiakseli oli vielä tehtaan toleransseissa. Tosin nämä syöpymät ovat pitkäaikainen prosessi, joten en pysty sanomaan, onko tässä tapauksessa öljyn vaihtamisajankohdalla käytännön vaikutusta.
Itse vaihdan kuitenkin öljyt ja suodattimen juuri ennen talakointia, näin koneeseen jää puhtaat öljyt laakeripinnoille talveksi. Jokainen näkee dieselin öljyn väristä, että dieselistä kertyy bensakoneita huomattavasti enemmän nokea ja mm. rikkiyhdisteitä öljyyn. PA-suodattimen vaihdan vasta keväällä, koska kesälaatuinen löpö voi muodostaa kiteitä pakkasella suodattimeen.
Jos haluaisi olla oikein huolellinen, niin silloin voisi laittaa talveksi koneeseen minimimäärän öljyä talveksi ja vaihtaa öljyt vielä keväällä, että öljyyn mahdollisesti kertynyt kondenssivesi saataisiin pois. Itse en näe tätä tarpeelliseksi ja kun öljytilavuus on 12 l, niin vaito tulee tehtyä vain syksyllä.
kiitos kiitos,mutta mites se kytkin öljy?