Kulutuskortilla seurataan ihmisten viinan juontia ja tupakointia. Jos poltat tai juopottelet, niin verot nousevat. Jos et, niin saat veroetuja. Viinan välittäminen ja tarjoaminen toiselle muutetaan rangaistavaksi.
Hyvää laatikon ulkopuolista ajattelua perussuomalaisilta.
Perussuomalaiset pohtivat, voisiko alkoholin ja tupakan laittaa kulutuskortin taakse!
18
168
Vastaukset
- Anonyymi
Myös ruokaa pitää säännöstellä, ettei kukaab pääse lihomaan.
- Anonyymi
Perussuomalaiset köyhdyttävät kansaa siihen malliin, ettei mitään ostorajoituksia tarvitse - ihmisillä ei yksinkertaisesti ole rahaa ostaa mitään.
- Anonyymi
Hieno homma: Kun en osta Alkosta yhtään mitään, niin saan valtiolta rahaa. Ja tällä rahalla ostan Virosta 80-prosenttista viinaa koko vuodeksi halvalla. Kannatan tietenkin persujen ehdotusta eli aivopierua.
- Anonyymi
"Kulutuskortilla seurataan ihmisten viinan juontia ja tupakointia."
Geheime Kelapolizei? - Anonyymi
Baarit ja yökerhot jo tyhjennettiin moraallisella jihadilla tästä uususkonnollisesta maasta, joten olisi tietysti luontevaa panna seuraavaksi viinalle uusi moraalinen erityisvero.
- Anonyymi
Taisi olla tahallinen provokaatio sen toteamiseksi kuinka sanoi persut mitä tahansa se demonisoidaan? Jopa KESKUSTELUNAVAUS terveellisten elintapojen palkitsemisesta mikä ammuttiin heti alas mikä aihe huomioiden oli äärivassaria lainatakseni absurdia.
Jos et ole huomannut, tässähän käydään keskustelua asiasta ja kuinka onneton idea se onkaan toteutuksen kannalta. Joku tuossa oivalsi, että ostaa seurannan ulkopuolisesta lähteestä viinaksia sillä rahalla, jonka valtiolta saa kun ei osta seurantajärjestelmästä tuotteita.
Jos tämä on parasta persuosaamista, niin onkos tuo ihme että maassa menee päin helvettiä.- Anonyymi
landlord kirjoitti:
Jos et ole huomannut, tässähän käydään keskustelua asiasta ja kuinka onneton idea se onkaan toteutuksen kannalta. Joku tuossa oivalsi, että ostaa seurannan ulkopuolisesta lähteestä viinaksia sillä rahalla, jonka valtiolta saa kun ei osta seurantajärjestelmästä tuotteita.
Jos tämä on parasta persuosaamista, niin onkos tuo ihme että maassa menee päin helvettiä.Kyllä tupakointi ja viinan juonti tekevät kansalaisesta todellisen veronmaksun iskurityöläisen. Kunniaa heille jotka kunnian ansaitsevat. 🌚🌚🌚
- Anonyymi
Viinaa saa tästö lähtien vain persualkossa vahvasti tunnistautumalla.
- Anonyymi
Impivaaralaisten Perussuomalaisten seuraava idea, "vanha konsti parempi kuin pussillinen uusia"?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viinakortti
- Anonyymi
Erikoinen avaus, koska perussuomalaisten äänestäjät ovat suurin ryhmä alkoholin ja tupakan kuluttajina kommunistisen puolueen äänestäjien ohella. Kristillisiä äänestäneet kuluttivat alkoholia ja tupakkaa vähiten.
Tutkimus tehty muutama vuosi sitten. - Anonyymi
Viinakortti takaisin !
- Anonyymi
polttelee niitä nikotiininesteitä ja tekee alkoholit itse
- Anonyymi
Persujen vasaraosasto kiertää ovelta ovelle ja varmistaa, ettei kukaan huijaa. Jos näytät krapulaiselta, niin huonosti käy.
- Anonyymi
Ryyppääjät ja tupakoijat ovat kaikkein parhaita veronmaksajia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ryyppääjät ja tupakoijat ovat kaikkein parhaita veronmaksajia.
Siksi persut vaativatkin kieltolakia, jotta pääsisivät enemmän leikkaamaan.
- Anonyymi
mikäs veroprosentti on kyseisillä tuotteilla , montako sataa ?
- Anonyymi
Jee, viinakortti/tupakkakortti takaisin, hyvä persut, muuta ette ole aikaan saaneetkaan, paitsi huonompiosaisen kansan ahdingon....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1102318
- 661435
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321218Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971155- 111118
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671055Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91962IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175948Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43918