Sote-uudistus

Anonyymi-ap

MOT paljasti taas kerran, miten sotkuista tämä koko uudistus on. Katsokaa Areenasta, jos meni ohi.
Alussa oli hyvä tarkoitus taata hyvät palvelut ympäri Suomen. Sitten tulivat he, jotka sotkivat koko homman.

33

1319

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uutisissa kerrottiin ns. Yrittäjä lääkäreistä. Olisiko Karviaan mahdollisuus saada sellainen?
      Olisi samalla omalääkäri Karvialaisille.

      • Anonyymi

        Elät terveempänä kun pysyt satakunnan hyvinvointialueesta ja sen lääkäreistä kaukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elät terveempänä kun pysyt satakunnan hyvinvointialueesta ja sen lääkäreistä kaukana.

        Saman koulun he ovat käyneet kuin ne Tamperelaisetkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman koulun he ovat käyneet kuin ne Tamperelaisetkin.

        Tampereellahan niitä potilaita kuoli lääkärin valvonnassa 8 taannoin lääkemyrkytykseen samaan lääkkeeseen.
        Samastapa koulusta joo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elät terveempänä kun pysyt satakunnan hyvinvointialueesta ja sen lääkäreistä kaukana.

        Eihän lääkäri nykyään katso edes potilasta. On selin ja vahtaa tietokoneen näyttöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tampereellahan niitä potilaita kuoli lääkärin valvonnassa 8 taannoin lääkemyrkytykseen samaan lääkkeeseen.
        Samastapa koulusta joo.

        Luuletko että suomalaiset lääkärit koulutetaan
        Lääneittäin? Satakuntalaiset Satakunnassa ja Hämäläiset hämeessä?

        En ymmärrä miksi hyvinvointialue palkkaa tulkkeja tarvitsevia lääkäreitä, joiden asiakaspalvelu on tietokoneen näytön vahtaaminen.


    • Anonyymi

      Orpon koulusta

    • Anonyymi

      Täytyy mennä venäjän kielen kurssille, ennenkuin menee lääkäriin.

    • Anonyymi

      JOS
      Karviassa olisi entiseen malliin toimiva terveyskeskus. Olisi lääkäri, hoitajat. Voisi ottaa sydänfilmin, verikokeen, pissakokeen. Lastenneuvola toimisi ja olisi iäkkäille omat palvelut kuten ennenkin.
      Se olisi suuri valtti siinä, että paikkakunnalle saataisiin lisää asukkaita.
      Nykyään paikkakunnalle muuttavat kiinnittävät suuren huomion terveyspalveluihin.
      Siksibihmettelenkin kun Karvian kunnan aluevaltuutetut eivät pitäneet äänestäjiensä puolta kun siihen oli mahdollisuus.
      Mutta onneksi meillä on kunnanjohtaja joka tietää kuntalaisten huolen ja matkojen etäisyyden ha tietää myös miten vaikeaa maaseudulta on päästä hoitoon.
      Monella iäkkäällä ei ole edes älykännykkää eikä nettiä. Moni nuorempikin on saanut kokea miten huonosti takaisin soitto -järjestelmävtoimii silloin kun on hätä. Oma ambulanssi ja ensivaste ovat Karviassa todella tärkeitä. Osalla melkein 100 km. Poriin. Ambulanssin tulo kestää yli tunnin.

      Kyllä pilalle saivat perusterveydenhoidon sekä vanhustenhoidon Karviasta!

      • Anonyymi

        Eihän ne Kankaanpään rajalla asuvat "karvialaisten puollustajat" (Aluevaltuutetut) tiedä miten pitkä matka esim. Kauhajoen tai Kurikan rajalta tulee Kankaanpäähän tai Poriin.
        Mitä väliä kun vain itsellä kaikki on hyvin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän ne Kankaanpään rajalla asuvat "karvialaisten puollustajat" (Aluevaltuutetut) tiedä miten pitkä matka esim. Kauhajoen tai Kurikan rajalta tulee Kankaanpäähän tai Poriin.
        Mitä väliä kun vain itsellä kaikki on hyvin.

        "Ei siellä kehtaa syrjäkylien asioista puhua, koska siellä ruvetaan nauramaan!" Terveisin syrjäkylällä asuva maajussi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ei siellä kehtaa syrjäkylien asioista puhua, koska siellä ruvetaan nauramaan!" Terveisin syrjäkylällä asuva maajussi!

        Juu juu...mutta kivaa on poseerata kuvissa ja nostaa kokouspalkkio.
        Eiköhän olisi aika vaihtaa ne aluevaltuutetut ja valita ne vaikka sieltä syrjäkylältä joilla on vielä maalaisjärki tallella.


      • Anonyymi

        Suuresti ihmettelen, että miten Karvialaiset antoivat terveyskeskuspalvelun ja lääkärin vastaanoton siirtyä pois paikkakunnalta ilman vastarintaa.
        Siitä energiasta mitä on laitettu matkailuun olisi voinut osan siirtää puollustamaan kuntalaisten oikeuksia omaan terveyskeskukseen ja lääkäriin.

        Nyt on mielenkiintoista seurata Nakkilan taistelua samassa asiassa.


    • Anonyymi

      Kaikki hallitukset tulisi uusia nyt. Ylimmästä alimpaan.

      • Anonyymi

        Totta!


    • Anonyymi

      Orpo ja Purra ei anna rahaa. Pitää antaa rikkaille lisää, ei riitä hyvinvointialueille.

      • Anonyymi

        Miten se terveydenhuolto toimi ennen kuin Mariinin hallitus nuiji Soten väkisin läpi.
        Hyvin toimii PoSassa. Kaikki pääsivät hoitoon. Mutta nyt on eri asia.


      • Anonyymi

        Purra ja orpo apupoikansa ovat aivan sokeita kansalaisten hädälle. Itse liihotellaan merkkivaatteissa paikkakunnalta toiselle, ei kuulla ei nähdä mitään. Purra on kylmä ja orpopoika ihan pihalla.


    • Anonyymi

      Johki menee rahat. Tietääkö kukaan mihkä. Aina tarvitaan miljardi lisää. Hoitajat ja lääkärit istuu koneella ja mitää ei tapahdu. Palveluita vaan karsitaan lisää.

      • Anonyymi

        Kyllä ei voi kuin ihmetellä.


      • Anonyymi

        Ja kun valtio ei anna sitä rahaa, mitä tarvitaan. Sitä on vaikea mistään itse tehdä ilman säästöjä. Järjestelmä tuhotaan ja ihmiset ajetaan ampiaisten hoidettavaksi. Sotauhoon rahaa piisaa ja ampumaratoihin.


    • Anonyymi

      Koska se lääkäri tulee Karviaan. Eikös ennen vaaleja lupailtu...

    • Anonyymi

      Pitää kysyä nyt akuevaltuutetulta kun semmonen sinne Karviasta saatiin

      • Anonyymi

        Kovat oli lupaukset ennen vaaleja..näillä aluevaaliehdokkailla. Nyt täytyisi alkaa lunastaa lupauksiaan.


    • Anonyymi

      Aika entinen ei koskaan enää palaa

      • Anonyymi

        Turhia lupauksia kaikki.
        Ollaan vain ihmetelty miksi aikanaan ei pidetty kuntalaisten puolta vaan oltiin kuin pässi narussa.

        Mutta eihän se mitään kun väki lähtee pois. Saadaan tuulimyllyjä ja matkailijoille hyviä "loma" asuntoja.


    • Anonyymi

      Sote on kallis malli. Verovarojen käytöstä on lopulta kyse. Valtion sisälle luotiin Sote:ssa tavallaan useita pikkuvaltiota (yli 20 kpl itsehallinnollisia hyvinvointialueita), joissa jokaisessa on oma hallintokoneisto, eli johtajat, poliitikot ja virkamiehet pyörittämässä byrokratiaa.

      Hallintokoneiston päälle sitten kunnista siirtynyt henkilöstö, joka sitä "oikeaa" työtä tekevät, kuten lääkärit, sairaanhoitajat, palomiehet jne. Tuohon kaikkeen kuluu verovaroja, eli kansalaisten maksamia veroja. Uutena tullut hallintoväki ja poliitikot lisäsivät julkisia menoja.

      • Anonyymi

        Kuntainliittosysteemi eli PoSa toimi Karviassa hyvin. Kaikki pääsivät hoitoon, eikä verikokeen/sydänfilmin ym. vuoksi tarvinnut maksaa kelataksia Kankaanpäähän. Autotonkin pääsi oman paikkakunnan terveyskeskukseen näytteen ottoihin.
        Mut maksaa eläkeläiselle pienestä eläkkeestä 50 € edestakainen omavastuu matkoista näytteenottoon. Pieni eläke menee sairastamiseen.
        Sitten vain odotamme seurakunnan ruokajakoa jos sieltä saisi jonkin ruokapussin korvaamaan lääkärissäkäynti kuluja.

        Tuleeko tämä Sote oikeasti halvemmaksi?

        Eikö Karvian kunnalla ole varaa palkata terveyskeskukseen lääkäriä?
        Miten näihin sirkushuveihin on varaa?

        Kovasti oli lupauksia ennen vaaleja lääkäripalveluista Karviaan. Unohtuiko ne kun saadaan kokouspalkkio omaan taskuun turhan jauhamisesta .

        Mennäänkö porukalla tk:n edessä vauvas hyssyttelevä valkotakin puheille. Tämäkö on ainut valkotakki minkä kunta pystyy tarjoamaan veronmaksajilleen?


      • Anonyymi

        Hallinnollisten nykymaakuntien, ELY-keskusten, aluehallintovirastojen ja hyvinvointialueiden sijaan Suomessa pitäisi olla valtiotason ja paikkakuntatason välissä vain yksi hallinnollinen aluejako vaikkapa lääneihin tai maakuntiin perustuen. Johtavia virkoja kun saadaan tällä tavoin yhdistettyä keskenään, saataisiin suuri summa säästettyä rahaa myös peruspalveluihin. Varsinkin kun johtajienkaan palkat eivät ole sieltä pienimmästä päästä niin siinä kohtaa ei pitäisi olla ainakaan rahasta kiinni peruspalveluihin panostaminen.


    • Anonyymi

      Karvia on tunnettu laajalti patsaista. Ne toimii matkailun vipuvartena tuomaan tuloja verojen kautta. Siten sote saattaa kehittyä. Kaikki kytköksis toisiinsa 😄

      • Anonyymi

        Olis kiva tietää paljonko matkailu on tuottanut tämäkin kesänä 🤣🤣


    • Anonyymi

      Tuloja kertyy ehkä enemmän henkisen hyvinvoinnin osalle. Patsaita ja pitkoksia. Niistä voi ammentaa voimavaroja ja jaksamista.

    • Anonyymi

      Ketä äänestitte, kepu möhli ja kokkarit peesas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      61
      7119
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1892
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1884
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1848
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1771
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1552
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1241
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    Aihe