Tekisi mieli päästä sahaamaan. Painaa kaasu pohjassa tukkia niin että saha huutaa ja bensa haisee. Oliko muita?
Tekisi mieli
18
432
Vastaukset
- Anonyymi
Sahaile pois vain!......
- Anonyymi
Itse tykkään enemmän sahata polttopuu rankkaa, kun niitä jaksaa pinota paremmin kuin tukkia ja ne voi tehdä pienemmällä ja näppärällä sahalla. Metsäkone hoitaa tukit minun metsistä.
- Anonyymi
itse sahaan metrin pätkiin ja kuljetan jalaksien päällä poikittain...hyvin onnistuu vahvemmalla reellä...toki voi tehdä lavan siihen parireen väliin...itse kuskailen sillä etumaisella pätkällä jalaksien päällä... muutama tukikeppi jalaksiin ettei puut karkaa ja sitten liinalla puiden ympäri varmistus..
- Anonyymi
vanhan savuavan lynxin 520 valjastin reen eteen....hyvin savuaa ja haisee..4% seos bensa..ilmasto kiittää..saha mukaan ja metsään..
- Anonyymi
Asia meininki 💪💪💪
- Anonyymi
Palstan aktivoinnissa on aina asia meininkiä !
- Anonyymi
Kannattaa käydä tekemässä Dbi testi ja hakea apua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa käydä tekemässä Dbi testi ja hakea apua.
BDI testi se taitaa kylläkin olla, mutta joo. Mieli RYhyn kannattaisi näiden palstan sotkijoiden kanssa olla yhteyksissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
BDI testi se taitaa kylläkin olla, mutta joo. Mieli RYhyn kannattaisi näiden palstan sotkijoiden kanssa olla yhteyksissä.
Kannattaisi tarkistaa faktat ennenkuin alkaa viisastelemaan. 😂
- Anonyymi
Tekisi taas mieli päästä tekemään turhia palstojen aktivointeja....
- Anonyymi
Kyllä nyt jännittää.
- Anonyymi
Sahasin mutta bensa ei haissut. Kierrokset ei kovin korkeat sahattaessa ja silloin se nopein sahaus.
Paksuhkoa 2-3 metrin runkoa oli mukava vipata matalahkon kärrin päälle, 50x50 rhs tolpat sivusta kasattaessa pois edestä. Tuollainen itsetehty kompakti kärry kantaa aika paljon, pakettiauton renkaillakin. Tämänkin vedin käsin traktorin koukkuun pihassa. Menee metsään puiden väliin ja muualla. Paikkoja johon peruutin kärrin ja siitä vaijeri kiinni runkoon ja veto pois parempaan paikkaan. - Anonyymi
Eihän se sahaaminen, mutta se viilaaminen ja höylääminen.
- Anonyymi
Hampaiden pito moitteettomassa toimivuudessa on vaivatonta kun kerran sisäistää tietyt asiat, sitten ei mene viilalla huonompaan suuntaan kun tulee se ensimmäinen leikkaavan särmän terän haku Eikä turhaan hampaan viilausta pois.
Hampaat jotku muuttuneet huonoiksi, ei pidetty kunnossa. Voi olla 3-5 kertaa hitaampi saha kun ei vuole lastua vaan hankaa pölyä ja murusta irti. Myös polttoainetta kuluu paljon, öljyää maastoa ja kuormittaa.
- Anonyymi
Akkukäyttöinen saha sen olla pitää. Ei käryä ja ei tarvitse käynnistellä. Nykyisin niissä jo hyvät tehot, jotka riittää osaavalle
- Anonyymi
On jos ei osta mitään Tamforcea tai vastaavaa. Metsättömälle sahaajalle joka touhua vain pihallaan, niin sille varmaan paras olisi johdollinen sähkösaha. Ei maksa paljoa laatumerkitkään ja teho riittää isompiinkin pihapuihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On jos ei osta mitään Tamforcea tai vastaavaa. Metsättömälle sahaajalle joka touhua vain pihallaan, niin sille varmaan paras olisi johdollinen sähkösaha. Ei maksa paljoa laatumerkitkään ja teho riittää isompiinkin pihapuihin.
Pokasaha paras vaihtoehto niille jotka tamforcea tai bryggeä innosta vapisevin käsin kaupassa hipelöi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pokasaha paras vaihtoehto niille jotka tamforcea tai bryggeä innosta vapisevin käsin kaupassa hipelöi.
Hyvällä pokasahalla katkoo rankkaa sahapukissa melkein samalla nopeudella kuin jollain halvalla akkusahalla, jonka akku on tyhjä muutaman rangan jälkeen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13014310Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va295944SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545505Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3014349HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394107"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63592Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223548Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632645Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438