Kiinalainen DEEPSEEK saattaa olla 'gamechanger', jolla voi olla isot vaikutukset Kajaaniinkin. DEEPSEEK pyörii kotitietokoneen tasoisella prossulla, jote haaveillut datakeskukset käyvät tarpeettomiksi.
Ei ehkä kannata vielä alkaa mangonsiemeniä Kajaaniinkaan alkaa tilailemaan...
Ei ehkä kannata vielä alkaa mangonsiemeniä Kajaaniinkaan alkaa tilailemaan...
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei pyöri kotikoneella muuta kuin käyttöliittymä.
En niin ole väittänytkään, että kotitietokoneella pyörisi, luepa tarkemmin.
Toki on jo ladattavissa omalle koneelle.
Nyt ei kirjoittaja oikein ole ihan perillä mistään...
Ai ei vai, sitten asiantuntijatkin on väärässä...
Perussuomalaiset ja Rydman tuo datakeskuksia ja hyvinvointia Suomeen. Samalla perussuomalaiset tuovat ilmaisen kaukolämmön Kajaaniin.
Niin on, totta turiset. Perussuomalaiset ovat tehneet Suomesta tekniikan edistyksellisimmän maan. Heti alkoi supertietokoneita ja laskentakeskuksia tulla ja Kajaaniin nousee kymmenien hehtaarien tietokonehalli.
Pätkäytetäänpä tulevissa vaaleissa perussuomalaiset voittoon. Kyllä hyvältä näyttää nyt.
Perussuomalaisten harjoittamalla politiikalla ei tulisi datakeskuksia suomeen. Heidän ensisijainen vaatimus on päästötön energia. Persut vastustaa tuulivoimaa joka on avaisana näille keskuksille.
Tuulivoimaa ei tarvita vaan päästötöntä vesi ja ydinvoimaa.
Me äänestetään perussuomalaisia.
persut poistaa myös synnyttävät miehet opetuksen kouluista
pervoilun ,sekoilun
purra juo vihermehujaan ja on tuleva presidentti
Soinikin suositteli Tynkkyselle hametta, eipä tiedä vaikka vielä synnyttäiskin.
Muuten hyvin sanottu mutta Mestari on se presidentti. Purra pääministeri ja Tynkkynen sisäministeri.
Deepshit antaa vääriä vastauksia tiettyihin kysymyksiin.
Datakeskukset ovat kuin säilykepurkki johon tallennetaan kaikki fyysisen ympäristömme digitaaliset kopiot .
Yksinkertaisuudessaan tavoite on arkistoida kaikki se mitä nyt tällä hetkellä on ja jos kaikki sattuisi ympäriltä katoamaan niin sen tiedot voisi palauttaa kuin varmuuskopion.
Tulevaisuudessa myös yksittäisen ihmisen elinaikaiset liikkeet tallennetaan kehittyneempiin datakeskuksiin.
Deepseek tukkii kaikki data keskukset ja sit ei pelaa mikkää.
Se on kiinalainen intternetti virus ei kannata ladata koneelle.
Kande käyttää deepshittiä vain selaimelta.
Koekäytössä ihan samanlainen kuin ChatGP, mutta vastauksissa enemmän väärää.
Avoin koodi tarjoaa rikollisille todellisen tilaisuuden kehittää toimintaansa
Kiinalaiset kulkevat edellä tietotekniikassa. Länsimaat yrittävät peloitella vakoilulla jota ei kukaan ole pystynyt todistamaan. Kuka vakoilee enemmän kuin Yhdysvallat,
jokainen on kai huomannut sen kuinka puhelintasi kuunnellaan.
Eilen 29.1 oli hyvä loppukevennys MTV:n kymmenen uutisissa kun kiinalaiset robotit esitti kansantansseja, se oli huipputekniikkaa.
Eurooppalaiset on riippuvaisia kiinalaisesta tekniikasta, kiinalaiset laittoi koronan tahalleen liikkeelle ja kiinalaiset laivat katkoo kaapeleita. Kiinalaiset myös ovat Venäjän kavereita.