Eikä kuski voi tehdä asialle mitään. Vaikka ajaisi tasaista nopeutta moottori saattaa yhtäkkiä alkaa huutamaan täysillä kierroksilla, ja viisarit heilumaan edestaikaisin mittaristossa. Olen tottunu siihen että kuski määrää kierrokset oikealla jalalla ja kone tottelee eikä tosinpäin.
Toyotan hybridit elää omaa elämäänsä.
Anonyymi-ap
12285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tojotissa kuski määrää vain nopeuden ja suunnan. Kone polkee kierrokset ja kuski tottelee.
Ei kone kuskia komenna. Mitä merkitystä sillä on millä kierroksilla moottori pyörii?
Kyseisellä paloprosessilla kuski ei vaan kykene hallitsemaan tilannetta kuten kone. Kone pyrtii optimoimaan kulutusta ja koneen kestoikää eikä anna tietämättömän kuljettajan pilata kulutusta eikä auton käyttöikää.
Miksi pitäisi olla toisin?
Kulutusta yritetään optimoida, mutta ei sillä ole mitään tekemistä koneen keston kannalta, eikä sitä tietenkään ole ajateltukaan.
Kierroksia melkein 1200 välill kun ajaa satasta, muuten puolet matkasta sähköllä, sillä itsestään lataavalla.
Kyllä motarilla vakionpeudella ylämäissä on välillä yli 3000 kierroksia vaikka on 2.5L hybridi. Voisi käydä pienmmilläkin mutta sitten taas suoralla ja alamäessä on kierrokset hyvin pienet. satasen vauhdeissa menee sähköllä loivatkin alamäet.
Yaris huutaa motarilla kuin viimestä päivää.
Vai puolet matkasta sähköllä, mutta kulutus on silti 6,5-7,5 litraa sadalle. Kyllä on kauhea juoppo tuo bensakone, sehän tarkoittaa 13-15 litran kulutusta ilman hybridiä.
Taitaa nyt olla jotain väärää tuossa Toyotan mainoksessa ja onhan tuon valheen mainostaminen kielletty monissa maissa.
Alamäessä polttis menee nollakulutuksella. Tuskin se hybridkään kuluttaa sähköä.
Oli ennen 3 litran bensa Bemari, automaatti, matka ajoissa 6,8 litraa. Kaupungissa reilu 9.
Ei ollu hybridi
sdp- Kalevin muija Mervi- Irma saattaa alkaa jäkättämään täysillä Kalevin hankkessa tölkin keskiolutta.
Nössömiehenä Kulevi palautaa tölkin avaamattomana
Spar kauppaan.
Nyt Persu lopeta se oranssin Coopin litkiminen, ei sovi sulle.