Öljylämmityksestä luopumisen tuki

Anonyymi-ap

Minusta hyvin, sanoisinko anarkistinen ajattelu tapa. Eikös sen pitäisi olla vaihtoehtoisen lämmitystekniikan hankinta tuki. Se miksi haluan sen olevan näin on hyvä syy. Nythän tukea ei saa jos vanhaa ja toimivaa ei pura pois. No huhhahhei, tukihan uppoaa jo purkutöihin eli ei se mikään tuki ole.
Hyvät ihmiset ja poliitikot, näinä aikoina tarvitaan kriisiajan varajärjestelmä. Minusta vanha ja toimiva on siihen hyvä. Vai onko teidän mielestä järkevä jäädä yhden järjestelmän varaan? Kuten aina ennenkin, poliittinen kaukonäköisyys näissä asioissa tuntuu olevan kadonnutta luonnonvaraa. Ja sitten jossain vaiheessa aletaan varustautua kun säätilanteet hurjistuvat, ja aletaan rakentamaan niitä varajärjestelmiä uudestaan. Poliittinen järki on talouden ja terveen järjen vastaista.
Nykyiden hallintomalli on keskittynyt liian paljon vallankäytön köyden vetoon.
Asioita hämmentävät ideologiset ja lyhytnäköiset ajattelutavat. Samoin todellisten tiede- ja tutkimusta tekevien ihan oikeiden asiantuntijoiden lausunnot heitetään roskiin. Poliittinen viisaus tuntuu olevan jotain jumalallista ja täydellistä.
Vaaleissa ehdokas voi luvata mitä tahansa ja kansa uskoo. Mutta eihän yksi edustaja voi täällä poiketa oman joukkonsa kannasta, vaikka se on väärä ja tehty vain valta-aseman säilyttämiseksi. Surkea on suomen tila. Individualismi romuttaa hyvän kunhan sen saa kauniilla puheella puolueen kollektiiviksi.

0

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        99
        4537
      2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        27
        2385
      3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        109
        2223
      4. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        200
        2179
      5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

        Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
        Maailman menoa
        410
        1931
      6. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        169
        1503
      7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        100
        1269
      8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

        Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
        Tunteet
        32
        1075
      9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

        Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
        Ikävä
        72
        976
      10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        79
        850
      Aihe