Minulle on tarjottu Canon F1 -kinofilmikameraa, josta myyjä pyytää erikoishintaa sen perusteella, että se on oikein erikseen numeroitu Lake Placidin 1980 talviolympialaisten erikoiskappale (kisojen tunnus rungossa).
Kamera saattaakin olla jonkun lehtikuvaajan entinen, mutta tekeekö tämä olympiajuttu laitteesta yhtään arvokkaamman kenellekään? Objektiivit ovat Canon FD 50 mm/1,8 ja Canon FD 100 mm/2,8 sekä Tamron 28 mm/2,5.
Myyjä pyytää satsista 600 euroa, minä en päälle 400:n haluaisi mennä. Paljonko te maksaisitte? Kunto tuntuu olevan kyllä ihan OK.
Ostanko Canon F1:n?
6
2471
Vastaukset
- nimenion
Noista objektiiveista ei kannata maksaa juuri mitään, jokaista saa virheettömänäkin muutamalla kympillä.
F-1 huollettuna ja tosi siistinä voisi olla hyvinkin pyydentyn arvoinen, mutta ..... kannattaisi olla huollettu, että edes 400 kannattaa maksaa. - F-1
Ei kannata ostaa. Käypä hinta hyväkuntoisesta rungosta voisi olla 150-350 (niitäkin on monenlaisia) ja noista objektiiveistä ehkä 50 euroa kappale. 600 yhteishinnaksi on liikaa.
- Ossi Asikainen
Ei se Lake Placid mitään arvoa nosta, kerääjät jotka haluaa F1:n katsoo eniten ulkokuntoa. Ja jos se todella on ollut lehtikuvaajan käytössä, saattaa se olla kunnolla käytetty. Katsele netistä F1:n hintoja ja tee omat laskelmasi. Se 50 mm 1,8 maksaa varmaan kymmenkunta euroa eikä 100/2,8:kaan kallis ollut. Ihan hyvää lasitavaraa, ei siinä mitään, muttei mitään arvokastakaan. Käy testayttamassa runko ennen ostoa jossain huollossa, niin saat tietoa mahdollisen huollon tarpeesta.
- ex-canonisti
en arvostanut tuota mallia koskaan, EF oli kiva käteen ja linssithän ovat samoja, Ftbkin lauloi mukavasti matkassa. Sitten tulleet A-sarjan vermeetkin. F1 oli se ammattilaismalli, mutta eipä juuri muuta mainittavaa. Eli miksipä tuollainen summa juuri tuosta mallista. Se hieno erikoislogo, arvo kai pari senttiä.
- Jooseppi Ratsingeri
ex-canonisti kirjoitti:
en arvostanut tuota mallia koskaan, EF oli kiva käteen ja linssithän ovat samoja, Ftbkin lauloi mukavasti matkassa. Sitten tulleet A-sarjan vermeetkin. F1 oli se ammattilaismalli, mutta eipä juuri muuta mainittavaa. Eli miksipä tuollainen summa juuri tuosta mallista. Se hieno erikoislogo, arvo kai pari senttiä.
Totellisen ammattikameran tunnistaa vaihdettavista etsimistä. Siitä saatto rakennella omiin tarkoituksiin sopivimman katseluvinkkelin. Siksi arvostin ja arvostan vanhoja Äffiä.
- O.K.
ex-canonisti kirjoitti:
en arvostanut tuota mallia koskaan, EF oli kiva käteen ja linssithän ovat samoja, Ftbkin lauloi mukavasti matkassa. Sitten tulleet A-sarjan vermeetkin. F1 oli se ammattilaismalli, mutta eipä juuri muuta mainittavaa. Eli miksipä tuollainen summa juuri tuosta mallista. Se hieno erikoislogo, arvo kai pari senttiä.
..Mutta jos kamera olisi täysin käyttämätön, voisi joku kerälijä sitä logoa arvostaakin. Itse etsisin F-1:stä sen jälkimmäisen, N-mallin ja senkin AE-prismalla: erinomainen kamera. Ftb:t eivät ole rungoltaan kovin kestäviä, (eikä etsintiedot ole kovin fiksusti järjestetty), mutta kyllä sekin nykyiset kumikamerat kestossa päihittää. A-sarjassa on ongelmana huollontarve, suurin osa niistä alkaa vinkua, mikä vaatii huollon. A-1 oli käyttömukavuudeltaan jokseenkin huvittava patterisyöppö, mutta joku AT-1 voisi olla hyväkinkin hankinta, parempi kuin AE-1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921383Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841350Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761155- 891096
- 81934
- 77911
- 36889
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5821Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61815