Niin sinä ajat ja olet ajanut ja jatkat LL välillä. Olet tyhmä. Pitkää siivua ajava maksimi 15tkm mutta 10tkm on ok. Jos pelkää pätkää ei ehdi lämmetä talvella normi lämpöön niin 5tkm ja vaihto. Suodatin joka kerta. Tämä normi autoilijalle.
Vaihtakaa niitä öljyjä jyrkkä ei LL välille
14
259
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi näin pitäisi tehdä? Aivan turhaa ajan ja rahan hukkaa.
- Anonyymi
Miksi LL-autoilla ajetaan paljon enemmän kuin esim. Toyotalla?
Auto kertoo koska on oikea huollon aika ja pitää tietenkin käyttää suositeltuja öljyjä.
Auto mittaa kokoajan monia parametrejä olosuhteista, ajomääristä ja pitiiksista ym... ja laskee sen mukaan oikean huoltoajan. Jos ajomatkat ovat lyhyitä ja ajetaan rajusti, niin huolto tulee vastaa paljon aiemmin kuin 2v/30tkm ja jos ajaa paljon maantieajoa ja kilometrejä kertyy reilusti, niin voi päästä 30tkm huoltovälillä. Vain harva pääsee noihin maksimi aikoihin ja kilometrein oikeassa elämässä.
Eikö olisi avaajankin aika päivittää tietonsa nykyaikaan, kuinkahan monta vuosikymmentä ollaan jo menty LL-huolloilla?
Saahan sitä lutrata öljyjä vaikka päivittäin jos pelkää, mutta kalliiksi se tulee ja on typerää. - Anonyymi
LL autoilija unohti mainita, kuinka monta litraa öljyä kuluu 30 tkm matkalla. Tämä kun autolla on ajettu kertaakaan moottoriin koskematta 450 tkm ja vielä ajetaan 200 tkm moottoriin kajoamatta. Entä LL öljyn hinta. Voiko edelleen sanoa, ettei välillä tarvitse lisätä öljyä. Oma kokemukseni on työnantajani uudehkoista autoista.
"Tarkista moottorin öljymäärä ennen ajoon lähtemistä"- Anonyymi
Ei ole tarvinnut lisätä yhteenkään VW:n tai Skodan öljyjä huoltojen välissä.
Muutama on niitä tullut omistettua ja niillä jatketaan.
- Anonyymi
Noinhan sitä vaihdettiin öljyjä silloin kun ei ollut synteettisiä öljyjä. Sedällä on jäänyt pari kehityskaarta öljyjen ja moottoreiden kehittymisen kanssa väliin.
- Anonyymi
Esim Simo Lammikko setä on LLöljy ajosta sanonut että ei suosittele. Tutustuppa sedän aiheeseen.
On tuhoutuneita vag moottoreita stä nähnyt täälläkin ja juuri syy LL öljy kilometrit. Saa ajaa LL öljyllä mutt avaihda ne useammin PISTE. Lapsi oppii nyt siellä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Esim Simo Lammikko setä on LLöljy ajosta sanonut että ei suosittele. Tutustuppa sedän aiheeseen.
On tuhoutuneita vag moottoreita stä nähnyt täälläkin ja juuri syy LL öljy kilometrit. Saa ajaa LL öljyllä mutt avaihda ne useammin PISTE. Lapsi oppii nyt siellä.Pitäähän Simon netissä mainostaa omaa pajaansa ja mitä enemmän kohua ja klikkiä, niin sitä enemmän asiakkaita.
Miksi LL-öljyillä ja huoltoväleillä ajetaan kuitenkin enemmän ja pidempään kuin esim. Toyotalla?
- Anonyymi
Jos vaihtaa autoa uuteen viimeistään sadassa tuonnissa kannata vaihtaa öljyä ollenkaan. Jos aikoo ajaa auton loppuun niin en kyllä samoja paskoja kierrättää moottorissa ainakaan yli kahtakyttuhatta. Ja myös vaihteistoon pitää niitä öljyjä joskus vaihdella.myös elinikäisellä öljyillä käytettyihin, sillä öljy ei kestä vaihteiston, vaan vaihteisto öljyn iän🤔
- Anonyymi
Noista pitkistä öljynvaihtoväleistä saa ajan kanssa itselleen ongelmia. Kyllähän se öljy sinänsä kestää mutta lisäaineet eivät. Moottori pikentyy ja aiheutta usein hydraulisten nostimien kanssa ongelmia, männänrenkaat pikeytyvät jne. Bemareissa mm. vanokset juuttuvat. Pahin mihin olen törmännyt on öljyn imusihti tukkeutunut eli seurauksena koneen täystuho.
Kannattaa katsoa tuo:
https://www.youtube.com/watch?v=KHOFqTG30II
Sekä tämä jos nyt mitään nämä besservisserit siitä ymmärtävät:
https://www.youtube.com/watch?v=2-ECI5uK9eE- Anonyymi
Autoissa pitää käyttää suositeltua öljyä. Valmistaja on sillä öljyllä tehnyt testinsä ja kokeensa ja todennut sen sopivaksi. Sitten voikin ajaa sen mukaan mitä auton tietokone kertoo.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Autoissa pitää käyttää suositeltua öljyä. Valmistaja on sillä öljyllä tehnyt testinsä ja kokeensa ja todennut sen sopivaksi. Sitten voikin ajaa sen mukaan mitä auton tietokone kertoo.
"Autoissa pitää käyttää suositeltua öljyä. Valmistaja on sillä öljyllä tehnyt testinsä ja kokeensa ja todennut sen sopivaksi. Sitten voikin ajaa sen mukaan mitä auton tietokone kertoo."
Kun on optimi oloissa auto. Eli harvinainen tilanne. Usein LL ohjelma rikkoo koneen. Onhan noita paukkunut ja juuri likainen öljy valmistajan oheiden mukaan vaihdettu on rikkonut koneen. Fakta halusit tai et. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
"Autoissa pitää käyttää suositeltua öljyä. Valmistaja on sillä öljyllä tehnyt testinsä ja kokeensa ja todennut sen sopivaksi. Sitten voikin ajaa sen mukaan mitä auton tietokone kertoo."
Kun on optimi oloissa auto. Eli harvinainen tilanne. Usein LL ohjelma rikkoo koneen. Onhan noita paukkunut ja juuri likainen öljy valmistajan oheiden mukaan vaihdettu on rikkonut koneen. Fakta halusit tai et.Miksi niillä kuitenkin ajetaan hurjia kilometrejä ilman ongelmia. Se oikea öljy ja huolto-ohjelman noudattaminen, eikä ole ongelmia. Usko jo faktat.
- AnonyymiUUSI
Normi autoilijoille ja muillekin. Niin lyhyttä pätkää ei kannata ajaa, ettei auto lämpene normilämpöön. Siinähän voi jumittua esim termostaatti. Lämmittäkää aina autonne, vink vink.Ps. En ole mikään öljynvaihto hötkyilijä.
- AnonyymiUUSI
Miten tuo jumittaa termostaatin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101631- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681485Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231288Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146953Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951- 91831
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr186790Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759