Olen ollut samalla työnantajalla 2023 keväästä. Vielä viime vuonna luvattiin, että hommia riittää 2025 vuoden loppuun. Olen koulun ohessa tehnyt näitä töitä ja valmistuttua oli paikka varma. Oli.
Nyt tulo YT:t. Meidän osastolta lähtee 2. Minä olen nuorin työvuosilta ilman papereita vielä, niin tiedän jo, että osuu minuun. Pomo on pahoitellut ja lohduttelee, että heti kun saadaan taas paikkaa auki, niin pääsen takaisin. Mutta kysymys onkin milloin?
Ostin juuri asunnon pari kk sitten. Koska oli luvattu töitä 2025 vuoden loppuun, uskalsin tuon tehdä säästöillä. Nyt tämä päätös ahdistaa. Pystyn säästöillä maksamaan lyhennystä ja elämään n. 6kk jos on pakko. Mutta entä sen jälkeen?
Tuntuu, että kaikki mureni juuri käsiin. Pori valmistua alalle, jossa on ”varma työllisyys.” Ja niin olikin, aina vuoden vaihteeseen saakka, jolloin kaikissa alalla puhalsi muutoksen tuulet.
Tiedän, ettei asia murehtimalla parane, mutta.
Taloustilanne ahdistaa
Anonyymi-ap
1
103
Vastaukset
- Anonyymi
En ole mikään rekryn ammattilainen, mutta muuten useamman ihmisen rekrynneenä sanon, että jos pääset haastatteluihin asti, niin muista olla innostunut siitä että pääsisit uuteen työpaikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850