Grilli Kivelä

Anonyymi-ap

Jos sinä Grilli Kivelän yrittäjä satut lukemaan tämän viestin niin toivottavasti tekisit konkurssin mahdollisimman nopeasti ja tilalle tulisi yrittäjä jota oikeasti kiinnostaa asiakaspalvelu ja joka pitäisi grillin auki. Asun Raisiossa ja olen satunnaisesti yrittänyt tulla grillillenne syyskuusta asti mutta aina kun olen yrittänyt tulla teille niin valot on sammuksissa ja grilli kiinni. Niin kuin esim tänäänkin 29.1.2025.
Korona aikana kyllä riitti itkua ja protestointia hallitusta kohtaan ja silloin yritinkin käydä teillä mahdollisimman useasti tukeakseni teitä. Nyt kun korona on taakse jäänyttä elämää ja grilliä voisi pitää aukin niin ylläri ylläri ette olen koskaan auki.
Tekisi mieleni sanoa rumasti mutta antaa olla, sen tiedän että jos tulevaisuudessa tekee mieli grilliruokaa niin pakko on suunnistaa Turkuun ja toivoa että Kivelän grillille tulisi uusi asiakasystävällinen yrittäjä joka pitäisi grillin ovensa auki asiakkaita varten.

25

1922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi haluat jonkun persun nakkamakkaroita maahanmuuttajat tekevät senkin paremmin

      • Anonyymi

        Ja kaupanpäälle karvoja kepapin väliin.


    • Anonyymi

      Saman huomannut. Esim joulun aikaan ei ollut lainkaan auki.
      Myös tiistaisin kiinni ja muutenkin sulkee ovensa jo klo 20:00.
      Muistan ajan kun esim. viikonloppuisin grilli oli auki puoleenyöhön asti.
      No silloin olikin alkuperäiset Kivelät pitämässä grilliä.
      Nykyiset yrittäjät taitavat saada sen verran tukiaisia valtiolta että on varaa pitää grilliä suljettuna.
      Tai sitten on muuten vaan pinkka kunnossa ja grilliyrittäjänä oleminen on vain pelkkä harrastus jota voi tehdä silloin kun itseään huvittaa.

      • Anonyymi

        Grillin omistaja päättää, mitä grillillä tapahtuu milloinkin.
        Se ei ole mikään kunnallinen palvelulaitos.
        Niin toimii kapitalismi, etkö ole huomannut ?
        Ja terveysnäkökulmalta katsoen, se vain edistää ihmisten terveyttä, kun on suljettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Grillin omistaja päättää, mitä grillillä tapahtuu milloinkin.
        Se ei ole mikään kunnallinen palvelulaitos.
        Niin toimii kapitalismi, etkö ole huomannut ?
        Ja terveysnäkökulmalta katsoen, se vain edistää ihmisten terveyttä, kun on suljettu.

        Näin se juurikin on. Netistä löytyy aukioloajat joten turhaan ei paikan päälle tarvitse mennä. Yrittäjät kyllä tietävät milloin kannattaa pitää auki ja milloin ei. Aloittelevat yrittäjät haukkaavat usein liian ison palan, ollaan aamusta iltaan auki ja parin kuukauden päästä iskee uupumus ja talous sakkaa. Sitten on nämä mamulat, puoli sukua suurin osa pimeästi työskentelee.

        Eräässä mamupaikassa olin syömässä kun tarkastaja tuli paikan päälle. Kuulin kun takaovesta pari tyyppi lähti samantien ja omistaja oli unohtanut kokonaan kielitaitonsa.


      • Anonyymi

        Alkuperäiset Kivelät myivät grillin 30 vuotta sitten. Silloin Raisiossa oli tanssiravintoloita joihin tultiin ympäristökunnistakin ja niistä yöllä lähtiessä mentiin grillille syömään. Ei ole enää. Joulun aikaan ei grilli ollut auki
        edellistenkään omistajien aikaan, koska silloin ei käy asiakkaita.


    • Anonyymi

      Kukas sen nykyään mahtaa omistaa? Kävin siellä joskus vuosia vuosia sitten ja oli silloin kuivat makkaraperunat.

    • Anonyymi

      Yhden asikkaan takia ei kannata grilliä auki pitää ja grilliltä saatava ruoka on epäterveellistä kaiken lisäksi niin eniten tästäkin hyötyvät asiakkaat. Näitä grilliruokia voi myös itse valmistaa kotona niin ei tarvitse mihinkään lähteä yhden nakin takia.

    • Anonyymi

      Kannattaa muistaa että grillejä pyöritetään minimihenkilökunnalla ja he ovat ihan tavallisia ihmisiä jotka haluavat myös vapaa-aikaa. Vai olisitko sinä töissä 7 päivää viikosta aamusta iltaan? Aukioloaikojen laajentaminen tarkoittaisi lisähenkilökunnan palkkaamista ja lisää kuluja joita tod.näk myynnillä ei paikata.

    • Anonyymi

      Vinkkinä, netistä ja somesta kannattaa katsoa aukioloajat. Vai onko se ihraperseelle liian vaikeaa? Aivot tukossa rasvasta?

    • Anonyymi

      Muista boosterit

    • Anonyymi

      No onneksi on valinnan vapaus ja Raisiossa on toinenkin grilli eli Aito grilli joka sentään viitsii pitää paikkaa auki.

      • Anonyymi

        Eipä taida enää pitää auki. Juhannuksen jälkeen ollut kuukauden kiinni, eikä mitään tietoa miksi? Missään ei ole mitään mainintaa sulkemisesta, ei paikan ovessa eikä netissä.


    • Anonyymi

      Raision paras grilli on Kaanaan grilli.

      • Anonyymi

        Oli. Omistaja vaihtui syksyllä, ei ole sapuskat entisenlaisia.


    • Anonyymi

      Kunnon kebappi o parempaa.

      • Anonyymi

        Mä en oo koskaan kabeppista pitänyt kun jotenki toi Turkilainen ruoka ei iske muhun.


    • Anonyymi

      En latiakaan Anna kokkarepersuille, vaan maahanmuuttajademareille.

      • Anonyymi

        Uusi ravintola tokmannissa on Paras


      • Anonyymi

        Kebab se


    • Anonyymi

      Nyt luen. Aukioloaikoja katsomalla netistä, fb, googlesta ja grillillä aamusta iltaan olemalla, olen melko varma, että grilli on auki ilmoitettuina päivinä ja aikoina. Aukioloajat perustuvat asiakasvirtaan. Ja kyllä olemme tiistaisin kiinni ja pidämme osittaisen vapaapäivän ja kesäisin olemme myös lauantaisin kiinni, koska ympäristökunnissa on niin paljon tapahtumia, että Raisio on hiljaisempi ja itsekkäästi hellekautena tarvitsemme 2 vapaapäivää viikossa joita ei ollut moneen vuoteen, kun meillä oli työntekijöitä, kun aina juuri silloin oli
      poissaoloja tms. Kesäaukioloajatkin löytyvät ilmoitettuina. Rakennuksessa myös ikkunat heijastavat aurinkoa niin, että saattaa näyttää pimeältä vaikka valot ovat päällä. Tuo 29.1 on luultavasti ollut lapsenlapsemme syntymäpäiväjuhla. Emme siis asu grillillä vaan yritämme nähdä myös läheisiä sen yhden vapaapäivän aikana. Koska selkeästi on ottanut päähän kun emme ole auki 24/7 ja juuri silloin oltu kiinni, kun olisit tullut käymään, ehdotan, että tulet ostamaan grillin. Silloin saat sinne sellaisen asiakaspalvelijan jonka haluat ja voit pitää grillin koko ajan auki ja syödä milloin haluat, pahoittamatta mieltäsi. Ainakin tiedän, että jos tulet grillille, olet tulossa ostamaan sen, koska kerroin nämä asiat sinulle ja seurueellesi (2 hlöä) myös grillillä, mutta et halunnut kuunnella, koska olemme aina kiinni juuri silloin, sen 3 kertaa, kun olisit ollut tulossa. Korona-ajan protestoinnista vielä. Tottakai protestoimme, kuten kaikki ravintola-alalla, kun hallitus päätti milloin saa olla auki ja mihin asti, miten saa myydä jne ja
      ilmoitukset tulivat edellisenä
      vuorokautena ja kuitenkin kiinteät kulut, vuokra, sähkö, vakuutukset ym
      pyörivät ja työntekijät piti lomauttaa. Nykyään kuvitellaan yrittäjän olevan jotain muuta, kuin ihminen. Emme ole koneita joita rasvataan jaksamaan 24/7. Ikä vaikuttaa myös palautumiseen ja palautumista ei tapahdu työpaikalla. Tänään on vapaapäivä ja olin grillillä pesemässä seiniä ym 3 tuntia, koska en 12 tunnin jalkojen päällä olon jk halua päivään enää lisätunteja. En tiedä moniko haluaisi? Enkä ymmärrä että kun yrittäjä pitää vapaapäivän, niin muututaan riistäjäksi ja Roope Ankan laiseksi rahalaarissa pyörijäksi joka huvikseen toisella kädellä harrastaa yritystoimintaa. Pienyrittäjät tekevät töitä saamatta mitään tukia, kuten moni kuvittelee. Ja maksavat verot suomeen. Isot yritykset jotka takovat miljoonavoittoja, saavat yritystukia
      valtiolta ja ne jotka ovat
      ulkomaalaisomistuksessa/ toimivat myös ulkomailla, eivät maksa kaikkia
      veroja suomeen ja niiden ei lain mukaan niin tarvitse tehdä. Kauppojen aukiolojen vapautumisen jk ihmiset ovat alkaneet olettamaan jokaisen pienen yrityksenkin olevan auki 24/7. Kauppakeskusten vapautuneet aukioloajat kaatoivat silloin monta pientä yritystä. Kokeilimme olla pe ja la 23 asti auki. 21 jk kävi max 3 asiakasta. Seinän vieressä Kotipizza kiroaa, kun joutuu pitämään 20 jk auki, eikä käy ihmisiä. Pidämme grillin auki niiden kellonaikojen mukaan miten meillä käy asiakkaita. Vastauksen antaminen kesti, koska en käy tällaisilla sivuilla ja näin tämän vahingossa.

      • Anonyymi

        Olkoon auki millon tykkäävät sieltä saa silti Suomen parhaat makkara perunat. Ja tulen jatkossakin hakemaan makkaraperunani heiltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olkoon auki millon tykkäävät sieltä saa silti Suomen parhaat makkara perunat. Ja tulen jatkossakin hakemaan makkaraperunani heiltä.

        Porsas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olkoon auki millon tykkäävät sieltä saa silti Suomen parhaat makkara perunat. Ja tulen jatkossakin hakemaan makkaraperunani heiltä.

        Syö vittus uuno 🤣🤣


    • Anonyymi

      Cafe Alora on parempi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe