Missä ovat ne demarien haukkumat soten veroparatiisiyhtiöt? Entä muut valheet?

Anonyymi-ap

Demarit haukkuivat soteyrityksiä veroparatiisiyrityksiksi. Se on sitä SDP:n yritysvastaista politiikkaa. Missä ihmiset olisivat töissä, ellei olisi yrityksiä? Yritykset ja niissä töissä olevat maksavat veroillaan julkisen puolen palkat ja palvelut. Julkisen puolen henkilöt ovat elättejä.

Yksityisen puolen soteyrityksissä on töissä 107 000 ammattilaista, jotka kaikki maksavat veronsa Suomeen. He toteuttavat esimerkiksi ympärivuorokautisen hoivan 20-30% halvemmalla kuin julkinen puoli. Eikä palvelu ole ainakaan huonompaa kuin julkisella puolella.

Demareiden sotejonoissa riutuu 2000 vanhusta kotona paskoissaan, kun demarit eivät päästä heitä vuodepaikoille, joita on vapaana yksityisellä puolella 5000. Ei varmaan ole halvempaa, että kotona käy hoitaja kolme-neljä kertaa vuorokaudessa ja välillä viedään lanssilla sairaalaan kuvauksiin, että menikö kaatuessa kaularanka vai mitä. Vanhus haluaisi hoivapaikan, mutta sitä ei hänelle anneta.

Eikä ne hv-alueiden tappiot parasta ennen päivämäärää kahdella vuodella siirtämällä vähene. Katettava kasvaa joka vuosi ja lopulta on niin suuri, että edessä on konkurssi. Sama kuin laittaisi jauhelihan päälle uuden parasta ennen lapun kahden viikon päähän.

Sotelaki tuli voimaan 2021. Siinä määriteltiin, että vuosien 2023-2024 tappiot pitää kattaa 2026 mennessä. Eihän velaksi voi elää. Kuka oli 2021 hallituksessa ja pääministerinä? Kuka oli soteministeri, joka räyhäsi yksityisen puolen veroparatiisiyhtiöistä?

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kuka sitä kehtoa nyt ministerinä keinuttaa, kuka.

    • Anonyymi

      - Juu u, Ja Listaamattomia HUUSIVAT - SuuVaahossa - VeronKorotuksille -!

      - Mutta kun- SDP;n Marinilla on Listaamaton - niin HUUTO - Loppui - ? ?

      Siis - SDP:n Sosialisti-PUNIKKI-Kommunistit - VALEHTELEE- PäinNaamaa !

      • Anonyymi

        Eduskunta esittää lait ja asetukset. Hallitus päättää hyväksyykö ne. Hyvin paljon on hyväksynyt, mitä tulee persu Purran esittämiin toimeentulottomilta tulon leikkauksiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe